Auhind anti välja esmakordselt ja selle eesmärk on tunnustada häid tavasid ning koostööd põllumeeste ja mesinike vahel. Auhinnatseremoonia toimus Euroopa Parlamendis Ungarist pärit saadiku Tibor Szanyi kutsel, kelle südameasjaks on mesilaste heaolu ning moto “No bees – no food”.
Esimene auhind anti Prantsusmaa Põllumeeste liidu FNSEA poolt ellu kutsutud projektile “Poll Aisne Attitude”, mille käigus pandi viie aasta jooksul Aisne regioonis üles 100 uut mesitaru ning 100 farmerit kirjutas alla hea tava koodeksile, mis aitab kaasa elurikkuse säilitamisele. Projekti olid kaasatud FNSEA liikmed, farmerid, mesinikud, mesinduskoolid, põllumajanduskoda ning kohalik omavalitsus.
Teine auhind läks Rootsi Lääne-Stockholmi Ransta regiooni projektile “The Pollinator”, mis hõlmab 800 ha, mida omavad 3 farmerit. Kolmeaastase projekti käigus loodi spetsiaalne keskkond õistaimedega, mis õitsevad ja toodavad nektarit varakevadest hilissuveni. Kolme aasta jooksul uuriti erinevaid näitajaid, nt kuidas mõjutab tuuline ilm meesaaki, kuidas mõjutab nektarikorje meetaimi ja mulda ning energiatarbimist. Projektis osalesid Rootsi Mesinike Liit, Rootsi Põllumeeste Liit (LRF), seemnetootjate liit, põllumajandusülikool jpt.
Kolmanda auhinna sai Prantsusmaa põllumajandusühistu CAVAC projekti APAP eest, mis hõlmas maapiirkondade hooldust ja muudatusi põllumajandustegevustes mesilaste huvides. Projekt aitas arendada kodu- ja metsmesilaste kogukondi eesmärgiga parandada piirkonna ökoloogilist potentsiaali. Projekti tulemusena kasvas saagikus ning suurenes meetootmine. Osalesid 25 farmerit, 2 mesinikku ning mitmed mesinduse, elurikkuse, jahinduse, toiduainete valdkondade organisatsioonid ning ka loodusmuuseum.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.