Veterinaar- ja Toidulaboratoorium (VTL) on jaanuarikuu jooksul analüüsinud seakatku välistamiseks juba 1563 jahimeeste abiga kogutud metssigade proovi.
„Veterinaar- ja Toidulaboratoorium tõstis intensiivsema küttimisperioodi ajaks laborivõimekust, et kõik laborisse jõudnud proovid saaksid võimalikult kiiresti analüüsitud. Mahasadanud lumega on jahimeeste abiga laborisse toimetatud proovide kogus viimastel nädalatel oluliselt suurenenud,“ ütles VTL-i direktori asetäitja loomahaiguste alal Imbi Nurmoja.
Kui surnuna leitud loomade puhul on sigade Aafrika katku suhtes positiivsete leidude hulk olnud püsivalt kõrge, siis Nurmoja sõnul teeb muret, et pidevalt tõuseb positiivsete proovide osakaal kütitud loomadelt kogutud proovidest. „Positiivsete proovide suur osakaal näitab, et haigustekitaja kontsentratsioon metsas on endiselt väga kõrge,“ selgitas Nurmoja.
Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts paneb jahimeestele südamele, et kõik seakatku riskipiirkondades kütitud metssead saaksid seakatku välistamiseks uuritud ning positiivse uurimistulemuse korral ka nõuetekohaselt kahjutustatud. „Laborisse jõudnud proovide suur arv on märk sellest, et jahimehed võtavad seakatku tõkestamiseks seatud küttimismahtude täitmist tõsiselt ning koostöö laboriga toimib,“ ütles Korts.
Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi Tartu labor võtab proove vastu ööpäevaringselt. Jahimeestel on võimalik proove ise laboratooriumisse viia, proove võetakse vastu ka maakondlikes veterinaarkeskustes (lahtiolekuajad
VTA kodulehel).
Keskkonnaministeerium ja Keskkonnaamet on teinud metsas leviva sigade Aafrika katku peatamiseks jahimeestele ülesandeks küttida alanud jahihooajal metssigade arvukuse vähendamiseks vähemalt 29 608 metssiga.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.