Noortalunikud: meetmed ei lahenda põllumeeste probleeme

Nootalunikud pole rahul
Nootalunikud pole rahul

MTÜ Eesti Noortalunikud juhatus avaldab oma seisukoha maaeluminister Urmas Kruuse väljaöeldule artiklis „Euroopa Komisjoni pakutavad meetmed lisavad paindlikkust“. Loe, millised on nende ettepanekud.

Artikkel „Euroopa Komisjoni pakutavad meetmed lisavad paindlikkust“ on leitav SIIT.

Eesti Noortalunikud tervitavad Euroopa Komisjonis välja töötatud meetmete paketti, millega loodetakse leevendada sügavat kriisi põllumajanduses. Sealhulgas on tähelepanuväärne lubadus suurendada põllumajandussektorile lubatud vähese tähtsusega riigiabi määra praeguselt 15 000 eurolt 30 000 euroni. Maaeluministri kommentaari kohaselt lisavad kavandatavad meetmed enam paindlikkust, kuid ei lahenda põllumeeste probleeme. 

Ainsa kriisist väljatuleku võimalusena toob ta selle taustal välja uute turgude leidmise. Leiame siiski, et sellised meetmed ei aita vähemalgi määral Eesti põllumajandustootjaid, kuna senise riigi tegutsemise, seisukohtade ja ka rahaliste võimaluste taustal on selle teostamine Eestis enam kui ebatõenäoline. Seega seab selliste meetmete rakendamine kohalikud põllumajandustootjad hoopis kehvemasse olukorda, suurendades ebavõrdust mis tuleneb otsetoetuste EL-i keskmisest oluliselt väiksemast määrast ja Eesti riigi senistest otsustest põhimõtteliselt ainsana põllumajandust mitte toetada ja hoopis halvendab meie konkurentsivõimet kriisisituatsioonis  veelgi. Eesti Noortalunikud on seisukohal, et selliseid meetmeid, mis meie olukorda sisuliselt halvendavad, ei peaks käsitlema „paindlikena“, samuti ei ole uute turgude leidmine keskmise põllumajandustootja võimuses ega muuda turumajanduslikul põhimõttel kujunevat põllumajandussaaduste kokkuostuhinda tootjale soodamaks.

Seega võiks ja peaks ministeeriumi tasandil tegutsema kiirelt selle nimel, kuidas meie kasutuses olevaid EL-i olemasolevaid vahendeid võimalikult kiiresti ja vähest omaosalust nõudvate meetmete abil jätkusuutlike põllumajandustootjateni suunata. Esimese sammuna tuleks vabastada lõpetama sunnitud tootjad saadud toetuste tagasimaksmise kohustusest, suurendada investeeringutoetuste maksimummäärasid ja väga kiiresti leida toimiv ja reaalne võimalus põllumajandustootjatele riigi kaasabil laenude andmiseks ja tagamiseks.

MTÜ Eesti Noortalunikud juhatus

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised