Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 31. märts 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pärnu linnalehmade projekt valiti NATURA 2000 konkursi finaali

Pärnu linnalehmade projekt valiti NATURA 2000 konkursi finaali
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Pärnu rannaniitude taastamise projekt „Linnalehmad“ valiti 83 kandidaadi hulgast Euroopa kaitsealasid hõlmavate LIFE projektide konkursi finaali, kus see võistleb parima looduskaitseprojekti ja Euroopa kodanikuauhinna kategooriates.

Projektikoordinaator Bert Holm Keskkonnaametist rõõmustas linnalehmade projekti finaali jõudmise üle, kuna varasemalt pole ükski Eestis ellu viidud LIFE projekt NATURA 2000 konkursi finaali pääsenud. „Meie projekti teeb eriliseks see, et Pärnu linnalehmade poolt hooldatavaid haruldasi ja liigirikkaid rannaniite leidub lisaks Eestile mujal maailmas veel vaid Põhjamaades ning sealgi märksa vähem kui meil. Kindlasti kutsun üles kõiki eestlasi ja teisi linnalehmade sõpru hääletama aadressil http://natura2000award-application.eu/ meie unikaalse ettevõtmise poolt. Just rahvalt enim hääli saanud projekt osutub 2016. a kodanikuauhinna võitjaks. Lisaks valib žürii võitjad viies põhikategoorias,“ lausus Holm..

Linnalehmade projekti eesmärk on taastada Pärnu rannaniitudel traditsiooniline inimtegevus ehk tagada ala järjepidev karjatamine, mida Pärnus viimased 20 aastat polnud tehtud. Rannaniidud kasvavad kinni ja hääbuvad, kui neid loomadega ei karjatata. Niitude kinnikasvamise tõttu kaovad neile iseloomulikud taime- ja loomaliigid. „Eestlastel on vedanud, et meil on olemas sellised haruldased poollooduslikud kooslused ning seda veel tiheasustusega linnas. Meie eesmärk on parandada Pärnu rannaniidu seisukorda, taastada rannakarjamaade traditsiooniline väljanägemine ja seal leiduvatele liikidele sobilikud elutingimused. Lisaks tutvustame kaitseala, seal paiknevaid taime-, linnu- ja loomaliike Pärnu elanikele ning külalistele. 2015. a suvel valmis Pärnu ranna kõrval ka kaitseala väärtusi tutvustav unikaalne laudtee-õpperada, mida tasub kindlasti külastada,“ selgitas Holm.Pärnu linnas asuv rannaniidu looduskaitseala kuulub Euroopa 27 000 kaitseala hõlmavasse NATURA 2000 võrgustikku, mis katab ligi viiendiku kogu Euroopa maismaast. Võrgustiku kaitsealade keerulisi ning mahukaid taastamistöid ja väärtuste tutvustamist toetab Euroopa Komisjoni LIFE+ programm. Projekt URBANCOWS ehk linnalehmad käivitus 2012. a ajendatuna Pärnu rannaniidu looduskaitseala hõlmavate rannakarjamaade üha halvenevast seisundist. Karjatamise taastamisele eelnes vana pilliroomassiivi ja põõsaste eemaldamine, millega rannaniit oli paarikümne aastaga kinni kasvanud. Nii on mitme meetri kõrgune roostik asendunud rannakarjamaadele omase madala ja tiheda taimestikuga, mis on sobilikuks toiduks veistele. Üle 20 aasta naasid veised taas Pärnu rannaniitu hooldama 2012.a. Viimaste aastate jooksul on rannakarjamaal tegutsevate kariloomade arv suurenenud, ulatudes 2015. a suvel ca 220 veiseni.Projekti koordineerib Keskkonnaamet, koostööpartnerid on  Pärnu Linnavalitsus ja TÜ Pärnu Kolledž. Täpsemat saab projektist lugeda aadressil www.keskkonnaamet.ee/linnalehmad

Euroopa Komisjoni korraldatava kaitsealasid hõlmava NATURA 2000 konkursi raames saavad kandideerida kõik LIFE projektid üle terve Euroopa. Konkursi eesmärk on tunnustada NATURA 2000 alade oskuslikku majandamist ja selleks ellu viidud looduskaitselisi tegevusi ning suurendada avalikkuse teadlikkust Euroopa mitmekesise looduspärandi osas.Lisaks viiele põhikategooriale antakse mai lõpus toimuval NATURA 2000 päeva puhul korraldataval auhinnatseremoonial välja eriauhind Euroopa kodanike lemmikprojektile (The European Citizens’ Award). 

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105