Suur tomatisaak tänu kimalastele

Sagro agronoom Merle Nassar
Sagro agronoom Merle Nassar on kimalasi kasutanud juba 10 aastat.

Sagro aiandi tomatisaake aitavad suurendada kimalased, kes on abiks taimede tolmeldamisel.

"Korralik tolmeldamine on hädavajalik etapp optimaalseks viljade moodustumiseks ja toodanguks. Kimalased on paljude kultuuride, eriti just katmikalal kasvatatava tomati jaoks, suurepärased tolmeldajad ja üliolulised risttolmlemisel. Kimalastega tolmeldamisel saadakse kvaliteetsemad viljad, suurem saak ja märkimisväärne tööjõu säästmine," selgitas Sagro aiandisse kimalased tarninud Baltic Agro tootejuht Ene Kiudsoo. "Kimalased on toodud firmast Biobest, kes pakub kõige laiemat valikut erinevates maailma piirkondades kohanenud kimalaste liikidest. Sagros on tegemist karukimalastega."

Baltic Agro toob maale Biobesti kimalasi.
Baltic Agro toob maale Biobesti kimalasi.

Sagrol pikk kogemus kimalaste kasutamisel. Sagro agronoom Merle Nassar ütles, et nemad on kimalasi kasutanud juba kümneid aastaid. "Baltic Agroga teeme koostööd paar-kolm viimast aastat. Meil on Biobesti firma kimalased, kelle pesakastid on kasvuhoonete tagumistesse nurkadesse ja äärtesse pandud, et nad liiga töötajate käiguradadele ei jääks," rääkis Nassar.

Aiandis on kasutusel Biobesti standardpesad. "Standardpesas on sees 1 ema ja 60 töömesilast, 7 pesa on 10 000 m2 kohta planeeritud keskmiselt. Kui on kirsstomat, siis võiks olla pesasid aga rohkem. Üldse meeldib kimalastele kirsstomat rohkem kui tavaline, seepärast on pesad pandud pigem tavalise lihatomati lähedale, sest kirsstomatite juurde lendavad nad niikuinii. Üks pesa töötab keskmiselt 6 nädalat, siis langeb kimalaste aktiivsus. Pesad on pappkastides," rääkis Nassar ja lisas, et kimalased ei lenda kasvuhoones ringi toidu pärast, neil on pesas olemas oma spets toit siirupina, kogutud õietolmuga ehitavad nad edasi oma pesa. "Kui toome sisse uued pesad, siis esmalt kimalased õpivad tundma territooriumi ja seepärast peavad hommikul olema kõik kasvuhoone luugid kinni, et nad saaks aru, et see on nende uus kodu ja ära harjuks. Kimalane lendab järjest 2 tundi, tolmeldab sel ajal mitusada õit ja tuleb pesasse kenasti tagasi. Taim on tolmeldatud, kui õiel on pruunid laigud peal. See on kohe silmaga näha. Vanasti oli aiandis tööl eraldi inimene, kes käis ja tolmeldas käsitsi ja selleks kulus palju väärtusliku tööaega."

Nassar lisas, et samuti ei tohi muuta hiljem taru asukohta. "Taru ei tohi olla ka väga päikese käes ega liigniiskes kohas. Samuti ei tohi sipelgad sinna sisse pääseda. Lisaks võib tekkida oht, et kimalased suurest usinusest tolmeldavad liiga palju. Siis on lahenduseks see, et õhtul, kui kimalased on pesas tagasi, pannakse väljapääsuava kinni," andis Nassar veel soovitusi.

Ene Kiudsoo täiendas, et koduaias on muidugi ka oht, et tarbija ostab koju liiga suure taru ja toimub seetõttu taimede ületolmeldamine. "Selle tagajärjel tekivad väärarenguga tomatid. Samas saab koduaias kimalane lennata ka mujale aeda viljapuid ja marjapõõsaid tolmeldama," ütles ta.
Samuti on hea teada, et lisaks tomatile, paprikale, viljapuudele ja marjapõõsastele on kimalastest abi maasikakasvatajatel, kellel mureks hahkhallitus.

"Kellel on juba veidi rohkem maasikaid kasvatada, sellel on veel üks lisavõimalus kimalaste kasutamisel. Nimel saab nende abil teha maasikapõllul hahkhallituse tõrjet. Selleks on olemas spetsiaalse avaga tarud, kus väljalennu ette pannakse tõrjevahendit ja siis kimalane kannab oma jalgadega bioloogilise tõrjevahendi taimedele. See on väga laialt levinud Soomes ja nüüd järjest enam ka meil," selgitas Kiudsoo. 

Merle Nassar võttis teema kokku nii, et tema oma kogemustele tuginedes saab öelda, et tänu kimalastele on saak kindlasti suurenenud ja tarbija saab taimekaitsevahenditeta kasvatatud tomati. "Kõige olulisem on aga see, et töömaht on väiksem ja kuna õietolm lendab kõige paremini hommikul, enne lõunat, siis sel ajal on meil võimalik teha muud tööd. Ka taimekaitsevahendeid ei saa kasutada, isegi kui tekiks kiusatus. Kimalane on meil kõige nõrgem ja seepärast tuleb nii käituda, et nad ohtu ei satuks," ütles Nassar.

TASUB TEADA: Miks kasutada kimalasi?

Kimalastega tolmeldamise eelised on:

"           Kimalased on mitmekülgsed töötajad: nad saavad hästi hakkama nii avamaal kui ka katmikalal;
"           Surisev-tolmeldamine: nad on võimelised õietolmu kätte saama, tekitades vibratsiooni;
"           Aktiivsed ka külmadel päevadel: soojavereliste putukatena on võimelised reguleerima oma kehatemperatuuri;
"           Vähem mõjutatud pimedatest päevadest: on aktiivsed ka pilvistel päevadel ning varahommikul ja hilisõhtul;
"           Tõhusam tolmeldamine: koguvad rohkem õietolmu ning külastavad rohkem õisi ühe lennu ajal;
"           Ei ole õite suhtes nii valivad: külastavad kõiki tolmeldamiseks valmis õisi;
"           Koduarmastavamad: on aktiivsed taru lähiümbruses, ei asu ümber teistele atraktiivsetele kultuuridele.

Allikas: Baltic Agro AS

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised