Mis toimub ELi piimaturul?

Mis toimub ELi piimaturul?
Mis toimub ELi piimaturul?

Dairy World’i vahendusel on võimalik tutvuda ZMB piima aastaraamatuga, mis võtab kokku 2015. aasta piimaturul toimuva ja toob võrdluse selle aasta esimese poolega.

Üldpilt on selline, et EU-28 kogutoodang on küll pisut madalam 2015. aastal aga ikkagi kõrgem 2014. aastast. Allpool olevast tabelist saate vaadata võrdlust perioodidel jaanuar-juuli 2015 vers 2016.

Suurima kasvu tegi Tšehhi, tootes 9,6 % enam (korrigeeritud andmed), lisaks Luksemburg 7,7%, Holland 4,9% ja Sloveenia 3,1%. Tootmist kasvatasid ka kreeklased, iirlased ja bulgaarlased.

Baltikumis kokku oli tootmise langus sel ajavahemikul 4,1%. Enim on piimatootmist vähendanud Suurbritannia (8,3%), Slovakkia (7,0%), Portugal (5,2%) ja Horvaatia.

Piimatoodang ELis
Piimatoodang ELis

Saidafarmi juhi Juhan Särgava sõnul pole selle kokkuvõtte taustal küll paranemise märke näha.

 „Baltikum tervikuna on -4,1%, samas tšehhid oma +9,6-ga, Holland +4,9-ga; Sloveenia +3,1ga loodavad ikkagi "taevamannale teisest ilmast". Iirimaagi on tormakuses järele andmas, langedes 8,3 lt 2,5% tõusule käesoleval aastal. Ainsad tõusjad on Kreeka ja Prantsusmaa. Luksemburg oma 7,7% ei mängi mingit viiulit "suures potis", languses on temagi. Nii, et unistuste roosiaed piimamaastikul kipub esialgu pikema kauni unenäona piimamehi lohutama. Mingi väike usk on sellesse, et piima tootmise vähendamise toetus aitab väiksemate valudega turult tagasi tõmbuda neil piimameestel, kellel see niigi kergelt plaanis mõlkus kas siis vanaduse- või majandusliku prerioodiseisu tõttu,“ selgitas Särgava, kelle sõnul ulmejuttu mingist näljahädast maailma kuklapoolel keegi piimamaastiku peal küll tõsiselt ei võta. „See on pigem seminariturismi harrastajate teemapunkt.“

Piimauuringu kokkuvõttest selgub, et 2016. aasta esimesel poolel hukati EU-28 riikides 7,7% rohkem lehmi kui eelmise aasta samal perioodil.

Aasta esimese seitsme kuuga toodeti kokku 92,5 miljonit tonni piima. See oli päevas keskmiselt 2,4% rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Väljaspool ELi riike vähendab tootmist enim Lõuna-Ameerika. Argentiinas vähenes tootmine 11,3% võrra, Uruguais 14,5% ja Brasiilias 6,9% 2016. aasta esimeses pooles. Samas tootis Põhja-Ameerika enam piima kui eelmisel aastal ja USAs oli seetõttu piimatoodangu kasv seitsme kuuga kokku 1,1%. Jaapanis oli 0,4% rohkem piima sel aastal kui 2015dal.

Piimatoodang väljaspool ELi.
Piimatoodang väljaspool ELi.

Hinnad pigem languses. 2015. aastal on piima hind märgatavalt langenud kõikides liikmesriikides v.a Küpros. Huvitav fakt on see, et näiteks Venemaal on piima hind ca 30 senti kilo ja USAs isegi kõrgem. Samas on Poolas ja tootmist suurendanud Tšehhis piima kilohind veidi üle 20 sendi, jäädes 22 ja 23 eurosendi vahele..

EL keskmised hinnad (eur/100 kg) olid järgmised:

Keskmised piimahinnad ELis
Keskmised piimahinnad ELis

Allikas: www.milk.de

 

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised