Börs: Madalad hinnad ei vähenda talinisu külvamist

Börs: Madalad hinnad ei vähenda talinisu külvamist
Börs: Madalad hinnad ei vähenda talinisu külvamist

Nädala börsiuudised: piimahinnad langesid esmakordselt kahe kuu jooksul; Bank of New Zealand: paanikaks pole põhjust; raps on Euroopa põllumeeste jaoks atraktiivne; USA maisi hind hakkas tõusma; nafta hinnatõus pani bensiini kallinema.

Piimahinnad langesid esimest korda kahe kuu jooksul

Piimahinnad langesid Fonterra poolt korraldataval GlobalDairyTrade oksjonil esmakordselt alates juulist. Eelneval kahel kuul kasvasid hinnad 30 protsenti.

GlobalDairyTrade’i indeks langes teisipäeval toimunud oksjonil 3,0 protsenti. Kõige enam odavnesid täispiima ja kooritud piima pulbri hinnad. Täispiima pulbri hind kukus 3,8 protsenti 2268 dollarini tonnist.

Hinnalangus oli oodatav, sest Uus-Meremaa piimafutuurid on viimase kahe nädala jooksul langenud. „Teisipäevasel oksjonil jõuavad hinnad futuuriturgudega kooskõlla,“ ütles Commonwealth Bank of Australia analüütik Tobin Gorey enne oksjonit. „Futuuriturg annab signaali, et on oodata hindade langemist.“

Tõsi, tulemus oli siiski hullem kui paljud arvasid. Seda oli näha valuutaturul, sest Uus-Meremaa dollar odavnes USA dollarisse pärast uudiste teatamist 1 protsendi võrra.

Piimahindade muutus GDT oksjonil viimase kuue kuu jooksul
Piimahindade muutus GDT oksjonil viimase kuue kuu jooksul

Bank of New Zealand: paanikaks pole põhjust

Bank of New Zealandi teatel ei pruugi tegemist olla korrektsiooni algusega, aga on tunda, et ees on veidi käänulisem tee, vahendab agrimoney.

„GDT hinnalangus on muutnud turuosalised veidi ettevaatlikumaks,“ teatas Bank of New Zealand. „Kardetakse, et see võib olla veidi suurema hinnalanguse algus, mis kustutab suure osa varasemast tõusust.“

„On võimalus, et hinnalangus kestab edasi, aga me ei teeks rutakaid järeldusi,“ teatas pank ja lisas, et oksjon toimus ajal, mil Hiinas oli niinimetatud kuldse nädala pühad. Hiina on üks suurimaid piimaimportijaid maailmas.

Lisaks sellele on piimainvestoritel põhjust veidi taanduda ning oodata kinnitust, et piimatootmise vähendamine kestab tõesti edasi.

„Viimased hinnatõusud toimusid eeldusel, et piimatootmine langeb maailma tähtsaimates piirkondades edasi,“ ütles Bank of New Zealandi analüütik Doug Steel.

„Mingil hetkel on loogiline, et turg võtab hingetõmbepausi ning püüab selgeks teha, kas olukord on kindlalt jätkumas või mitte.“

Euroopas odavnes kooritud piima pulbri hind 1,87 protsenti ja tonn maksab 2050 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Madalad hinnad ei vähenda talinisu külvamist

Vaatamata madalatele hindadele ei vähene globaalne talinisu külvamine, teatas Rahuvsvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC).

„On väga ebatõenäoline, et globaalne pindala eelmise aastaga võrreldes märkimisväärselt muutub,“ teatas IGC. „Seda vaatamata asjaolule, et maailmaturul on hinnad väga madalad.“

Piirkonniti on IGC sõnul siiski märgata teatud erinevusi. Näiteks USAs, kus Kansas City talinisu hind jõudis 10 aasta madalaima taemeni, võib külvipind väheneda.

Mitmete teiste piirkondade kasumimarginaalid pole soodsate valuutakursside tõttu kannatada saanud. Madal kurss suurendab kohalikus valuutas saadavaid tulusid, sest teraviljadega kaubeldakse maailmaturul üldjuhul dollarites.

Toidunisu hind langes Euroopas nädalaga 0,6 protsenti ja neljapäeva õhtuks maksis tonn 160,75 eurot.

Rapsiseemned on põllumeeste jaoks atraktiivsed

„Musta mere regiooni farmerid suurendavad tõenäoliselt oma külvamist,“ ütles IGC. Euroopas ei ole külvamine „eriti muutunud“, sest kasvatajatel pole atraktiivseid alternatiive.

Tõsi, rapsiseemnete külvipind siiski veidi suureneb ja kasvab üle 6,4 miljoni hektari. „Seda toetavad atraktiivsed hinnad ning Euroopa suuremates riikides kasvab selle tõttu ka külvipind.“

Rapsiseemnete hinnad on nisu omadega võrreldes püsinud kõrgemal tasemel. Eelmisel nädalal kallines rapsiseemnete hind Euroopas 0,2 protsenti 376,25 euroni tonnist.

Rapsi hind
Rapsi hind

Oodatust väiksemad varud panid maisi hinna tõusma

USAs hakkas maisi hind sellel nädalal aga tõusma, sest valitsus sealne põllumajandusministeerium (USDA) teatas, et teraviljavarud ei ole nii suured kui oodati, vahendab agrimoney.

USA maisivarud olid selle kuu alguses 1,738 miljardit buššelit, teatas USDA oma raportis. Võrreldes eelmise aastaga tõusis see näitaja 6,6 miljoni võrra, aga investorite ootustest oli see siiski 16 miljoni võrra väiksem.

Maisivarud olid meie ootustest väiksemad ja see viitab asjaolule, et söödanõudlus oli prognoositust suurem,“ ütles Futures Internationali analüütik Terry Reilly.

Nisuvarud olid aga 2,53 miljardit buššelit, mis on suurim näitaja alates 1987. aastast. Võrreldes eelmise aastaga kasvasid varud lausa 400 miljoni buššeli võrra. Investorite ootustest oli näitaja 130 miljoni võrra suurem.

Selle suve nisusaak oli USDA sõnul aga oodatust veidi väiksem – 2,31 miljardit buššelit. Selle tõttu tõusis nisu hind nädalaga lõpuks 0,3 protsenti ja buššel maksab 4,07 dollarit.

Maisi hind tõusis aga 4,1 protsenti ja buššeli eest tuli neljapäeva õhtul välja käia 3,47 dollarit.

Maisi hind
Maisi hind

Nafta hinnatõus pani bensiini kallinema

Naftabarreli hind kerkis sellel nädalal kolme kuu kõrgeima tasemeni ning ületas 50 dollari piiri, kirjutab Äripäev.

Hinnatõusule aitas nädala keskel kaasa Ameerika Naftainstituudi raport, mille kohaselt USA naftavarud eelmisel nädalal ei vähenenud.

Üldisemas perspektiivis on nafta hinnatõusule kaasa aidanud OPECi eelmise nädala kokkulepe, mille kohaselt piirab naftakartell oma tootmist esmakordselt kaheksa aasta jooksul.

Nädala lõikes kallines Brenti toornafta hind 6,9 protsenti ja WTI lisas 5,8 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 51,88 ja 49,78 dollarit.

Hinnatõus jõudis laialdasemalt ka bensiiniturule. Rotterdami 95 bensiini hind kerkis nädalaga 8,7 protsendi võrra ning tonn maksab juba 527 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind
Rotterdami 95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised