Börs: Venemaa jahib uusi teravilja eksporditurge

Börs: Venemaa jahib uusi teravilja eksporditurge
Börs: Venemaa jahib uusi teravilja eksporditurge

Nädala börsiuudised: Euroopa Liidu piimatootmise kasv jõuab 8 aasta põhja; Venemaa piimatootmine jõuab kõigi aegade madalaima tasemeni; Venemaa jahib uusi teravilja eksporditurge; Euroopa rapsi kahjustanud kuiv ilm taandub; Bayeri kvartalitulemused oodatust paremad; OPEC pani nafta hinna langema.

Euroopa Liidu piimatootmise kasv jõuab 8 aasta põhja

Euroopa Liidu piimatootmise kasv, mis on suuresti põhjustanud ülemaailmse piimahindade languse, aeglustub 2017. aastal 0,3protsendini, teatas USDA.

See tähendab, et järgmiseks aastaks prognoosib USDA Euroopa Liidule 152 500 tonnist piimatoodangut. 0,3protsendiline tootmise kasv oleks kaheksa aasta madalaim.

Tegemist on järsu aeglustumisega, sest käesolevaks aastaks prognoositakse 1,1protsendilist tootmise kasvu. 2015. aastal kasvas tootmine lausa 2,5 protsenti, sest Euroopa Liit loobus tootmiskvootidest.

Tootmise alanemise peamine põhjus on piimahindade langus. „Juulis oli 100 kilogrammi toorpiima keskmine hind 25 eurot ja see oli 10 protsendi võrra madalam kui 2015. aastal,“ teatas USDA oma raportis.

Nädalaga odavnes kooritud piima pulbri hind Euroopas 1,1 protsendi võrra ja tonn maksab 2066 eurot. Viimase kuue kuu jooksul on hind aga tublisti kasvanud.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Venemaa piimatootmine jõuab kõigi aegade madalaima tasemeni

Venemaa piimatootmine jõuab kõigi aegade madalaima tasemeni, sest kariloomade hulk langeb rekordiliselt madalale, teatasid USA põllumajandusministeeriumi (USDA) ametnikud, vahendab agrimoney.

USDA Moskva büroo prognoosib, et Venemaa piimakarja hulk väheneb 2017. aastal 3 protsendi võrra 7,32 miljoni loomani. Toodi välja, et kariloomadesse tehakse vähe investeeringuid, vaatamata sellele, et suuremate tootjate lehmad annavad järjest rohkem piima.

Vedela piima tarbimine jõuab samuti kõigi aegade põhja, sest kõrged hinnad vähendavad nõudlust.

Venemaa piimatööstuse üldine struktuur on muutumas, sest suuremad farmid muutuvad järjest efektiivsemaks. „Need ettevõtted parandavad oma efektiivsust, aga neil ei ole piisavalt ajendeid laienemiseks,“ ütles USDA Moskva büroo. „Põllumajanduse riiklikud abiprogrammid on küsimärgi all ja see on takistanud uute investeeringute tegemist.“

Venemaa piimatootmine langeb 2017. aastal 0,5 protsendi võrra 30,195 miljoni tonnini, prognoosib USDA. „Lehmad annavad rohkem piima ja selle tõttu väheneb tootmine aeglasemalt kui kariloomade hulk,“ nentisid ametnikud.

Venemaa täispiima ja kooritud piima pulbri import ei tohiks aga muutuda, sest Euroopa Liidu sanktsioonid kehtivad jätkuvalt. Kõige enam müüb Venemaale piima Valgevene.

Venemaa jahib uusi teravilja eksporditurge

Venemaa farmerid lõpetavad teraviljade koristust ning riigi ametivõimud üritavad vastust leida küsimusele: kellele oma vili müüa?

UkrAgroConsulti andmetel on Venemaa teraviljade ekspordivõimekus sellel aastal 41-42 miljonit tonni. See tähendab, et riik peab otsima oma viljadele uusi eksporditurge.

Praegu püütakse lahendada probleeme, mis takistasid Venemaa teraviljade eksporti Bangladeshi, Indoneesiasse, Liibanoni, Vietnami, Iraani ja paljudesse teistesse riikidesse.

USDA prognoosib, et Venemaa nisueksport ulatub 2016-2017 hooajal lausa 30 miljoni tonnini. Juba praegu on nisu eksporditud turgudele nagu Alžeeria ja Maroko, mis on varasemalt olnud tugevalt Prantsusmaa tootjate kontrolli all.

Euroopas kallines toidunisu hind nädalaga 0,5 protsenti ja tonn maksab 164,25 eurot (detsembrikuu futuur). Hindu on viimasel nädalal toetanud Egiptuse kasvav huvi nisuimpordi vastu. Samuti on egiptlased nisu eest kallimat hinda maksnud.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Euroopa rapsi kahjustanud kuiv ilm taandub

Euroopat ja Põhja-Venemaad tabanud ebatavaliselt kuiv ilm, mis kahjustas rapsisaaki, on paranemas. See aitab sügisel külvatud rapsil veidi paremini areneda, vahendab agrimoney.

Euroopa teraviljaturgu jälgiva Marsi meteroloogia osakond teatas, et Prantsusmaa ja Saksamaa rapsile on kehvasti mõjunud sügisese külviperioodi alguses valitsenud kuiv ilm.

„Kuiva ilma tõttu jäeti osa rapsist Prantsusmaal üldse külvamata,“ teatas Mars. „Paljudes piirkondades, kus rapsi maha pandi, oli areng aeglane.“

Mars tõi ka välja, et Suurbritannias külvatud rapsi kallale on asunud ka tavapärasest rohkem kahjureid ja haigusi.

Viimasel ajal on tulnud aga rohkem vihma ja see on aidanud põllumeestel taliviljade külviperioodil veidi kergemalt hingata.

„Saksamaal, Beneluxi riikides ja Põhja- ning Lääne-Prantsusmaal on kuiv ilm lükanud külvamisi edasi. See olukord on aga paranenud ning külvamine on võimalik läbi viia õigeks ajaks,“ teatas Mars.

Nädalavahetusel sadas Euroopa riikides tublisti vihma ning see on parandanud viljade seisu.

Rapsiseemnete hind kallines nädalaga 0,2 protsenti ja tonn maksab Euroopas 399,25 eurot.

Rapsi hind
Rapsi hind

Teistest toorainetest kallines kohvi hind (robusta) 3,6 protsenti ja kakao odavnes 0,9 protsenti. Kummagi tonn maksis reede hommikuks vastavalt 2170 ja 2632 dollarit.

Bayeri kvartalitulemused oodatust paremad

Saksamaa taimekaitsevahendite tootja Bayer, kes ostab USA seemnetootja Monsanto, teatas oodatust parematest kolmanda kvartali tulemustest, vahendab Reuters.

Kolmanda kvartali kulumieelne kasum (EBITDA) tõusis 6 protsenti 2,68 miljardi euroni. Analüütikud prognoosisid ettevõttele 2,52 miljardi suurust kasumit. Käive kasvas 2,3 protsenti, 11,3 miljardi euroni.

Ettevõtte aktsia aga langes, sest regulaatorite huvi suurte tehingute vastu on kasvanud. Syngenta tegevjuht Erik Fyrwald ütles sellel nädalal, et Monsanto ja Bayeri tehing on tekitanud olukorra, kus regulaatorid nõuavad Syngenta ja ChemChina vahelise tehingu kohta varasemast tunduvalt enam informatsiooni.

Arvati, et ChemChina saab Syngenta ostmise lõpule viia selle kalendriaasta sees. Teisipäeval teatas Syngenta, et regulatiivsed protsessid kestavad edasi ka 2017. aasta esimeses kvartalis. Citi analüütik Peter Verdult ütles, et lühiajaliselt peaks Bayeri aktsia kauplema selle tõttu madalamal.

OPEC pani nafta hinna langema

Toornafta hind oli sellel nädalal languses, sest kardetakse, et OPEC ei suuda koordineerida piisavalt suurt tootmise vähendamist, vahendab Reuters.

Brenti toornafta hind odavnes nädalaga 3,2 protsenti ja WTI langes 2,7 protsenti. Kummagi barrel maksis reede hommikuks vastavalt 50,5 ja 49,71 dollarit.

„Tundub, et OPECi novembrikuine kohtumine on järgmised kuu aega fookuses ja uudised Iraagist ning Iraanist määravad nafta hinna suuna,“ ütles Freight Investor Servicesi maakler Matt Stanley.

Nimelt teatas Iraak, et nemad ei peaks olema kohustatud OPECi leppega liituma, sest nad peavad võitlema Islamiriigiga. Samuti on kokkuleppesse veidi pessimistlikumas toonis suhtunud Venemaa.

Rotterdami 95 bensiini hind langes nädalaga 2,9 protsenti 498 dollarini tonnist.

Rotterdami 95 bensiini hind ($/tonn)
Rotterdami 95 bensiini hind ($/tonn)

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised