Börs: Piimahinnad püüavad uusi kõrgusi

Börs: Piimahinnad püüavad uusi kõrgusi
Börs: Piimahinnad püüavad uusi kõrgusi

Nädala börsiuudised: pehme nisu külvipindala jääb ELis samaks; ka rapsiseemnete külvipindala muutub vähe; piimahinnad püüavad uusi kõrgusi; kakao hind langes kolme aasta põhja; nafta hind langes.

Pehme nisu külvipindala jääb ELis samaks

Euroopa Liidu põllumehed jätavad pehme nisu 2017. aasta saagi külvipinna samaks, vaatamata sellele, et hinnad on madalal, teatas Strategie Grains. Rapsiseemnete hinnad on küll atraktiivsemad, aga erilist üleminekut rapsile ei toimu.

Mõjukas analüüsifirma prognoosib, et pehme nisu külvipindala (järgmise aasta saagiks) on 24,3 miljonit hektarit. See on veidi rohkem kui sellel aastal (külvipind oli 24,2 miljonit hektarit).

See prognoos on vastavuses ka teiste kommentaatorite, näiteks Grains Councili omaga. Viimane prognoosib, et nisu külvipind ei tohiks selle aastaga võrreldes eriliselt muutuda.

Ka Strategie Grains tõi välja, et põllumeestel pole atraktiivseid alternatiive, vaatamata sellele, et rapsiseemnete hinnad on nisuga võrreldes küllaltki head.

Toidunisu hind (detsembri futuur) kallines nädalaga 1,7 protsenti ja tonn maksab 164,5 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete külvipind muutub samuti vähe

Kusjuures Strategie Grains prognoosis eelmisel nädalal, et Euroopa Liidu rapsiseemnete külvipind (järgmise aasta saagiks) ulatub 6,62 miljoni hektarini, mis oleks selle aastaga võrreldes vaid 90 000 hektari võrra suurem.

Analüüsifirmad on toonud ka välja, et rapsiseemnete kasvatamine on teatud piirkonnas nüüd raskem, sest neonikotonoidide (putukamürk) kasutamist on märkimisväärselt piiratud. See tähendab, et kahjurid on saaki rohkem ohustama hakanud.

Lisaks sellele tõi Strategie Grains välja, et varajane külviperiood on näiteks Suurbritannias ilmastikuolude tõttu raskendatud.

Rapsiseemnete hind on viimase kuue kuu jooksul tublisti tõusnud, sest kahjurid on saaki räsinud. Samuti on hinnale hästi mõjunud ka see, et järgmisel aastal külvipind (ELis) tõenäoliselt ei suurene. Nädalaga odavnes rapsiseemnete hind 0,1 protsenti ja tonn maksab 393 eurot.

Rapsi hind
Rapsi hind

Piimahinnad püüavad uusi kõrgusi

Sellel nädalal toimus ka järjekordne GlobalDairyTrade (GDT) piimaturu oksjon, kus hinnad tõusid kahe aasta kõrgeima tasemeni. Hindu toetab eelkõige piimatootmise vähendamine maailmas.

Täispiima pulbri hind tõusis 3,2 protsenti ja jõudis kõrgeima tasemeni alates 2014. aasta juulist. Ostjad on muutunud aktiivsemaks, sest kardetakse, et tootmise vähendamine surub hindu veelgi rohkem üles.

Eelmisel oksjonil tõusis täispiima pulbri hind lausa 19,8 protsenti. Sellenädalane tõus on hea märk, sest see näitab, et järsk kallinemine ei olnud ajutine nähtus.

GDT indeks tõusis eelmise oksjoniga võrreldes kokku 4,5 protsenti. Viimase nelja kuuga on indeks kallinenud enam kui 50 protsenti, sest piimafarmerid on hakanud pikaajaliselt kestnud madalate hindade tõttu tootmist vähendama.

Näiteks septembris langes Fonterra tootmine Uus-Meremaal (eelmise aasta sama ajaga võrreldes) 2 protsendi võrra. „Uudised, et pakkumine piimaturul väheneb, muudab ostjaid aktiivsemaks,“ ütles CBA analüütik Tobin Gorey.

Euroopas kallines kooritud piima pulbri hind nädalaga 1,2 protsenti ja neljapäeva õhtuks maksis tonn 2078 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Kakao hind langes kolme aasta põhja

Kakao hinnad langesid sellel nädalal kolme aasta madalaima tasemeni, sest Lääne-Aafrika toodang on soodsate ilmastikuolude tõttu suur, vahendab agrimoney.

Elevandiluuranniku farmerid (riik on maailma suurim kakaotootja) toimetasid Abidjani ja San Pedro sadamatesse eelmisel nädalal 64 000 tonni kakaoube. See on üle kolmandiku rohkem kui eelmise aasta samal ajal.

Alates hooaja algusest on Elevandiluuranniku sadamatesse veetud 316 000 tonni kohviube. Tõsi, see on 23 protsendi võrra madalam kui eelmisel hooajal, aga põhjus on eelkõige selles, et eelmise aasta varud olid väiksed. Tavaliselt jäetakse hooaja lõpus osa kohviubadest müümata, et järgmise hooaja alguses kiiresti müüma hakata.

Lääne-Aafrika ilmastikuolud on olnud head ning selle tõttu on hooaja toodang korralik. „Lääne-Aafrikas on tulnud palju vihma ja tootmine peaks tänu sellele tugev olema,“ ütles Jack Scoville investeerimisfirmast Price Futures Group. „Kasvutingimused on peaaegu kõigis riikides olnud eelmise aastaga võrreldes paremad.“

Kakao hind langes nädalaga 1,9 protsenti ja tonn maksab 2408 dollarit. Eelmisel aastal kallines kakao tublisti, sest kehvad ilmastikuolud segasid kakaoubade tootmist.

Kakao hind
Kakao hind

Teistest toorainetest tõusis kohvi (robusta) hind 0,6 protsenti ja tonn maksab 2215 dollarit. USAs kallines maisi hind 0,7 protsenti ja nisu lisas 1,2 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,47 ja 4,17 dollarit. Sojaubade hind langes 1,9 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 9,895 dollarit.

Nafta hind tõusis

Nafta hind kallines teisipäeval järsult (ligi 6 protsenti), sest analüütikute hinnangul on suurenenud lootus, et OPEC siiski vähendab selle kuu lõpus toimuva kohtumise tulemusena nafta tootmismahte.

Tõsi, nädalaga tõusis nafta hind siiski veidi vähem. Brent lisas 1,5 protsenti ja WTI tõusis 2 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 47,15 ja 45,94 dollarit.

OPECi peasekretär Mohammed Barkindo peaks lähiajal külastama naftakartelli liikmesriike ning nõu pidama, mida tootmismahtudega ette võtta. Barkindo külastab ka Venezuelat ja Iraani, kirjutab Reuters.

Ringreisi korraldamine suurendab analüütikute sõnul tõenäosust, et kokkulepe lõpuks ära vormistatakse.

Ebakindlus jätkuvalt õhus

Commodity Research Groupi ekspert Andrew Lebow aga märkis, et naftaturul valitseb praegu üldine ebakindlus selles, mis saama hakkab. Analüütikud on OPECi leppes erinevalt meelestatud. “Suureneb optimism leppe osas ning kohe hind tõuseb 2 dollari võrra,” tõi Lebow näite turu volatiilsusest.

Rotterdami 95 bensiini hind langes 0,7 protsenti ja tonn maksab 452,5 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised