Börs: Täispiima pulbri hind tõusis 19,8 protsenti

Börs: Täispiima pulbri hind tõusis 19,8 protsenti
Börs: Täispiima pulbri hind tõusis 19,8 protsenti

Nädala börsiuudised: tugevam euro survestab nisu hinda; piimahinnad jõudsid kahe aasta tippu; Hiina ostjate huvi piimaturul suur; apelsinimahla hind jõudis kõigi aegade rekordini; nafta hinnad kukkusid järsult.

Tugevam euro survestab nisu hinda

Euroopa nisuhinnad hakkasid nädala keskel odavnema, sest euro jätkab dollari suhtes tugevnemist, mis vähendab kohaliku nisu konkurentsivõimet maailmaturgudel.

Toidunisu (Euronext)detsembrikuu futuuride hinnad langesid nädalaga 1,21 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 162,25 eurot. CME Groupi detsembrikuu futuurid maksid 174,25 eurot tonnist.

Euronexti nisufutuuride lastide kohaletoimetamiseks kasutatakse peamiselt sadamaid. CME Groupi futuuride puhul kasutatakse sisemaiseid punkte. Toidunisu hind on rohkem odavnenud, sest maailmaturgude nõudlus Prantsuse nisu järele on leige.

„USA ja Euroopa turud liiguvad jätkuvalt kitsas kauplemisvahemikus ning konkreetset suunda hinnal ei ole,“ ütles üks kaupleja Reutersile. Ta lisas, et ilmastik on stabiilne ning faktoreid on vähe, mis trendi muuta võiksid. Kanada saagi hilinemine ja Austraalia saagi kahjustumine on juba hindadesse sisse arvestatud, lisas ta.

Poolas on hindu toetanud asjaolu, et põllumehed ei taha oma nisu odava hinnaga maha müüa ning ekspordinõudlus on olnud suur.

„Ekspordinõudlus on väga tugev,“ ütles üks Poola kaupleja Reutersile. „Minu hinnangu kohaselt eksporditi Poolast oktoobris 350 000 tonni nisu. Novembris ootame 250 000 tonnist eksporti.“

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind odavnes 1,1 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 394,75 eurot. Euroopa rapsisaagile on kehvasti mõjunud liigselt kuiv ilm, mis on hinnad viimastel kuudel üles viinud. Nüüd on ilm aga veidi paranemas ja selle tõttu langesid ka hinnad.

Teistest toorainetest kallines kakao hind 1,4 protsenti ja kohv (robusta) lisas 2,6 protsenti. Kummagi tonn maksis nädala lõpuks vastavalt 2668 ja 2226 dollarit.

Piimahinnad jõudsid kahe aasta tippu

Piimahinnad jõudsid GlobalDairyTrade oksjonil viimase kahe aasta kõrgeima tasemeni, sest Hiina importijad ostsid agressiivselt, vahendab agrimoney.

Täispiima pulbri hind tõusis eelmise oksjoniga võrreldes lausa 19,8 protsenti. Keskmiseks hinnaks kujunes 3317 dollarit tonnist, mis on kõrgem tase alates 2014. aasta juulist.

Üleüldiselt kallines GDT indeks 11,4 protsendi võrra ja jõudis samuti kõrgeima tasemeni alates 2014. aasta juulist. Kooritud piima pulbri hind tõusis oksjonil 6,5 protsenti ning või kallines 4 protsenti.

Hinnatõus oli oodatust veidi kiirem. Futuuriturgudel toimuva põhjal võis harvata, et hinnatõus jääb 10 protsendi juurde.

Hiina ostjate huvi on suur

„Üldiselt oli turgudel juba enne tunne, et hinnad tõusevad. Aga ma ei usu, et keegi oleks nii suure hinnatõusu peale mõelnud,“ ütles FC Stone’i maakler Charlie Hyland.

Hyland ütles, et hinnatõusu põhjustas Hiina ostjate suur huvi. Andmetest on näha, et suurem osa hinnapakkumistest tuli Põhja-Aasiast.

„See jutustab meile nii mõndagi,“ ütles Hyland. „Nad tulid turule, sest nad kartsid, et Uus-Meremaa kehv ilm mõjub toodangule väga halvasti.“

Nimelt vähendas Fonterra eelmisel nädalal oma piimatootmise prognoosi, sest riigi põhjaosas on ilm liiga niiske.

Euroopas kallines kooritud piima pulbri hind 1,3 protsenti ja tonn maksab 2092 eurot.

Apelsinimahla hind jõudis kõigi aegade rekordini

Apelsinimahla futuuride hinnad tõusid kõigi aegade rekordini, sest haigused laastavad Florida ja Brasiilia saaki, vahendab Bloomberg.

Oktoobrist jaanuarini on saada tavapärasest poole vähem apelsine, teatas USA põllumajandusministeerium (USDA) esmaspäeval. Väheneb ka maailma suurima kasvataja – Brasiilia – eksport. Seega on mure defitsiidi pärast suur.

„Maailmas on sel aastal apelsine puudu,“ ütles Florida ülikooli põllumajanduse emeriitprofessor Thomas Spreen. „Tõenäoliselt on hindadel kõvasti kasvuruumi ja langust ei ole oodata.“

Apelsinimahla futuurid on sel aastal kallinenud 55 protsenti. Pahandust on tekitanud eelkõige putukas, kelle ladinakeelne nimetus on Diaphorina citri. See putukas levitab haigusi ja praegu on olukord nii hull, et Brasiilia toodang on kahe kümnendi väikseim. Floridas väheneb tootmine juba viiendat hooaega järjest, mis on rohkem kui 100 aasta pikim langus, selgub USDA andmetest.

ICE apelsinimahla jaanuari futuurid kallinesid teisipäeval 4,7 protsenti (tegemist on päevase tõusulimiidiga) 2,2365 dollarini naelast – see on kõigi aegade rekord. Nädala lõpus hind veidi taandus. Viimase 12 kuu jooksul on tooraine hind tõusnud lausa 67 protsenti.

Apelsinimahla hind jõudis kõigi aegade rekordini
Apelsinimahla hind jõudis kõigi aegade rekordini

Nafta hinnad kukkusid järsult

Nafta hinnad hakkasid langema, sest OPECi naftakartelli kõnelused Venemaa ja Brasiiliaga läksid luhta ning USA varud kasvasid rekordiliselt palju.

Nimelt kohtusid nädalavahetusel OPECi naftakartelli liikmed ning kõnelusi peeti Venemaa ja Brasiiliaga naftatootmise külmutamiseks. Kokkuleppele riikidega aga ei jõutud, ütles Brasiilia nafta- ja gaasiminister Marcio Felix.

OPECi riigid ei ole ka omavahel kokkuleppele jõudnud, kui palju erinevad riigid oma naftatootmist peaksid vähendama. Iraak, Iraan, Nigeeria ja Liibüa tahavad, et nemad ei peaks kokkuleppes osalema.

„Enam ei usuta, et OPEC ja naftakartelli välised tootjad võiksid tootmise külmutamises või vähendamises kokkuleppele jõuda,“ ütles Strategic Energy & Economic Researchi president Michael Lynch. „Paljud riigid tahavad kokkuleppest taanduda. Tekib küsimus, kes üldse alles jäävad?“

Eelmisel nädalal tõusid USA naftavarud 3,1 protsendi võrra, selgub EIA andmetest. See on viimaste kümendite suurim nädalane tõus. See viis nafta hinna viimase viie nädala madalaima tasemeni.

WTI toornafta hind odavnes nädalaga 8,4 protsenti ja Brent kaotas 6,6 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 47,16 ja 45,52 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind odavnes 1,6 protsenti ja tonn maksab 490 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind odavnes 1,6 protsenti ja tonn maksab 490 dollarit
Rotterdami 95 bensiini hind odavnes 1,6 protsenti ja tonn maksab 490 dollarit

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised