Börs: Veiselihaturul ülepakkumine

Börs: Veiselihaturul ülepakkumine
Börs: Veiselihaturul ülepakkumine

Nädala börsiuudised: veiseliha turule annab järgmisel aastal tooni ülepakkumine; maaklerfirma: spekulandid toetavad tooraineturge ka järgmisel aastal; Euroopa Liidu nisueksport taandub; kohvi hinnad võivad tõusta ka järgmisel aastal; nafta hind tõuseb edasi.

Veiseliha turule annab tooni ülepakkumine

Globaalsel veiselihaturul annavad 2017. aastal tooni pakkumise kasv ning madalad hinnad, selgub Rabobanki Global Beef Quarterly raportist, vahendab Iirimaa põllumeeste veebileht agriland.ie.

USA ja Brasiilia veiseliha tootmine peaks järgmisel aastal kasvama 3 protsenti, mida tähendab, et pakkumine on tõenäoliselt ka edaspidi nõudmisest kõrgem.

Selleks, et turg tasakaalu jõuaks, peab nõudluse kasv hoo sisse saama. Võtmetähtsusega on siinkohal Aasia riigid.

Neli tähtsamat faktorit

Rabobanki vanemanalüütik Angus Gidley-Baird ütles, et veiseliha turu suuna määravad järgmisel aastal neli tähtsamat faktorit.

Nendeks faktoriteks on Lõuna-Ameerika kasv, konkurents USA turul, Hiina nõudlus ning Kagu-Aasia nõudlus.

„Kui arvestada seda, et USA valimiste järel on Mehhiko peeso dollarisse odavnenud, siis on USA tootjatel raske suurenenud tootmist eksporti suunata,“ ütles Gidley-Baird. „Samal ajal võiks Mehhiko veiselihatootjad leida globaalsel turul uusi võimalusi.“

Rabobanki analüütikud ei usu, et Vaikse ookeani kaubanduslepe (Trans-Pacific Partnership) ära vormistatakse. See tähendab, et veiseliha eksportijate elu kergemaks ei muutu ning Hiina saab turul eelise.

Hiina import peaks püsima aga tugev, sest järgmise aasta toodang saab olema väiksem, mis suurendab impordinõudlust.

Allpool on välja toodud veiseliha hinnad maailma erinevates piirkondades (viimased neli aastat).

Veiseliha hind
Veiseliha hind

Maaklerfirma: spekulandid toetavad tooraineid ka järgmisel aastal

Spekulandid, kelle hulka kuuluvad ka 5000 Hiina riskifondi, on 2017. aastal tooraineturgudel veelgi aktiivsemad, arvavad maaklerfirma Sucden Financiali analüütikud, vahendab agrimoney.

„2016. aasta viimased nädalad on toorainetele olnud positiivsed,“ teatas Sucden. Ettevõte tõi välja, et spekulandid toetavad tooraineid, mille nõudluse ja pakkumise vahekord on paranemas.

„Head fundamentaalnäitajad on väljavaadet parandanud,“ avaladas maaklerfirma ning tõi välja, et hästi võiks minna naftal, tsingil ja vasel. „Tõsi, hinnaliikumised on olnud spekulantide tõttu liialdatud.“

Volatiilsus on kasvanud

Spekulatiivsed tehingud on tooraineturgude volatiilsust tublisti tõstnud – huvi on suurendanud ka ettearvamatud sündmused, näiteks Donald Trumpi valimisvõit. Sucdeni teatel võiks taoline trend jätkuda ka 2017. aastal.

„Investorid kasutavad tooraineid inflatsiooniriski maandamiseks ning püüavad nendega ka kasumeid teenida,“ teatas Londonis tegutsev maaklerfirma. „Oodatakse, et Donald Trump suurendab infrastruktuurile tehtavaid kulutusi, mis võib samuti toorainete hindu toetada.“

„Toorained, mille fundamentaalnäitajad on head, meelitavad ka edaspidi investoreid toormeturule. Sinna hulka kuuluvad jaeinvestorid ja ka riskifondid – ainuüksi Hiinas tegeleb toorainetega 5000 riskifondi.“

Euroopa Liidu nisueksport taandub

Euroopa Liidu nisuekspordi mahud on kesised, sest teravilja kvaliteet on madal ning tootmismahud väiksed, vahendab agrimoney.

Euroopa Liit on sellel hooajal eksportinud (20. detsembri seisuga) kokku 11,9 miljonit tonni nisu, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 0,2 protsenti vähem.

Sellel aastal on nisu kahjustanud niiske ilm, eriti Prantsusmaal. Tootmismahud vähenesid ning suur osa nisust ei vastanud importivate riikide nõudmistele. Sellele vaatamata on ekspordimahud olnud sellel hooajal head (kuni praeguseni).

ADHB analüütik Millie Askew ütles, et hooaja alguses oli eksport küllaltki tugev ning erilist kahju märgata ei olnud. Alates oktoobri keskpaigast on olukord aga kehvemaks muutunud ning detsember oli esimene kuu, mil eksport eelmise aasta sama ajaga võrreldes langes.

„Praegune eksport peegeldab rohkem Euroopa Liidu kitsamat nisuturgu,“ ütles Askew.

Toidunisu hind kallines nädalaga 0,2 protsenti ja tonn maksab 167 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind langes 1 protsendi ja tonn maksab 407 eurot. Kooritud piima pulbri hind tõusis 5 protsenti ja tonn maksab juba 2250 eurot. See peegeldab ka maailma piimaturu nõudluse ja pakkumise suuremat tasakaalu.

USAs kallines maisi hind 1,2 protsenti ja nisu tõusis 1,3 protsenti. Kummagi buððel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,51 ja 4,05 dollarit. Kakao hind langes 3,8 protsenti ja tonn maksab 2190 dollarit.

Kohvi hinnad võivad tõusta ka järgmisel aastal

Kohvi hind on viimase 6 kuu jooksul tublisti tõusnud, sest kohviubade tootmine on 2016. aastal valmistanud pettumuse – Vietnamis ja Brasiilias oli ilm liiga kuiv.

„2016. aastal turgu toetanud tugev nõudlus toetab kohvi hinda ka järgmisel aastal,“ teatas Sucden Financial. „Hinnatõus võiks peatuda 2017. aasta teises pooles, sest tootmine taastub ning see vähendab defitsiiti.“

Tõsi, paari viimase kuu jooksul on kohvi hind siiski tublisti langenud. Põhjus peitub eelkõige riskifondide tegevuses – hinnatõusu ajal võeti suured positsioonid, mida hakati kasumite võtmiseks novembri keskel müüma.

Nädala lõikes odavnes robusta kohv 0,2 protsendi võrra ning tonn maksab 2095 dollarit.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Nafta hind tõuseb edasi

Nafta hind on sellel nädalal tõusnud, sest arvatakse, et OPECi kokkulepe püsib. Naftakartell plaanib koos 11 teise naftariigiga vähendada tootmist 1,8 miljoni barreli võrra.

OPEC ja selle partnerid on loonud ka järelevalvekomitee, et kindlustada tootjate lubadustest kinnipidamine. Komitee esimene kohtumine toimub jaanuaris.

Brenti toornafta kallines nädalaga 4,1 protsenti ja barrel maksab 56,36 dollarit. WTI toornafta hind tusis 3,3 protsenti 53,91 dollarini barrelist.

Rotterdami 95 bensiini hind langes 1,4 protsenti, aga hind püsib jätkuvalt kõrgel. Neljapäeva õhtuse seisuga maksis tonn 526,5 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised