Börs: Hiina nõudlus on tõstnud sojaubade hinda

Börs: Hiina nõudlus on tõstnud sojaubade hinda
Börs: Hiina nõudlus on tõstnud sojaubade hinda

Nädala börsiuudised: piimahinnad taandusid, aga suurt langust oodata ei ole; Baltimaade ja Euroopa nisu on külmakartlikud; Poola kanalihatoodang kasvab kiiresti; Hiina nõudlus tõstis sellel aastal sojaubade hinda; nafta hinnad stabiliseerusid, aga bensiin kallineb edasi.

Piimahinnad taandusid

Sellel nädalal toimus järjekordne GlobalDairyTrade (GDT) oksjon, kus piimahinnad langesid, sest Hiina ostmine taandus, vahendab agrimoney.

GDT oksjonil taandusid hinnad 17 kuu kõrgeimalt tasemelt ning langesid eelmise sessiooniga (mis toimus kaks nädalat tagasi) võrreldes 0,5 protsenti. Täispiima pulbri hind langes 0,8 protsenti.

Maaklerfirma Rice Dairy Euroopa turgude juht Robbie Turner ütles, et langusele vaatamata olid tulemused „küllaltki neutraalsed“. Ta tõi välja, et turul oli täispiima pulbrit ka rohkem saadaval ja see põhjustas osaliselt ka hinnalanguse.

Turner lisas, et viimastel oksjonitel on aktiivselt kaasa löönud Hiina ostjad, kes tahavad jaanuarikuu madalaid tariife ära kasutada.

„Me oleme näinud kontsentreeritud ostmist ja praegu on see möödas. Inimesed tunnevad, et olukord muutub veidi rahulikumaks,“ ütles ta. „Aga ma ei arva, et hinnad võiks järsult langeda. Ostjatel ei ole palju üleliigseid varusid.“

Piima hind
Piima hind

Uus-Meremaa hooajaline toodang nelja aasta põhjas

Lisaks sellele ilmus selle nädala kolmapäeval uudis, et Uus-Meremaa piimatoodang on hooajaliselt nelja aasta madalaimal tasemel.

Riigi piimatootjate kooperatiiv Fonterra teatas, et Uus-Meremaa toodang langes oktoobris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 5 protsendi võrra. Oktoober on kuu, mil piimatootmine on Uus-Meremaal tavapäraselt kõige suurem. „Rasked ilmastikuolud on mõjutanud piimatootmise mahte,“ teatas Fonterra ning viitas liigsele niiskusele.

Euroopas kallines kooritud piima pulbri hind nädalaga 3,1 protsenti ja tonn maksab juba 2142 eurot.

Euroopa nisu on külma suhtes haavatav

Euroopas on seljataga järjekordne pehme talv ja see muudab nisu külmale ilmale haavatavaks, teatas Euroopa Komisjon.

Selle sügise pehme ilm tähendab seda, et nisu ei ole Euroopa Liidus (ja ka Ida-Euroopas) piisavalt karastunud, mis tähendab, et vili muutub külmema ilma suhtes tundlikuks.

Lume puudumine suurendab riski, et selle nädala lõpus saabuv külm ilm kahjustab saaki.

Olukord on sarnane eelmisele nädalale, mil Euroopa Komisjon hoiatas, et karastumine on aeglane, aga vilja olukord on hea, sest külmemaid ilmu pole saabunud.

Karastumine on hiline ka Baltimaades

„Põhja-Euroopas, Baltimaades ja Musta mere regioonides on karastumine edasi lükkunud. See toimus novembri alguses, kuu teises pooles protsess aga pöördus, sest ilm oli ebatavaliselt soe.“

Lisaks sellele on karastumisega probleeme ka Lõuna-Venemaal ning Ida- ja Lõuna-Ukrainas, teatas Euroopa Komisjon. Teistes piirkondades Venemaal, Ukrainas ja Valgevenes on vilja olukord normaalne.

„Olukord paranes veidi detsembri alguses, aga karastumine on tublisti edasi lükkunud,“ ütles Komisjon.

„Madalaid temperatuure pole sellel aastal veel eriti olnud ning selle tõttu pole vili ka kahjustada saanud. Aga 21. detsembrist alates saabub Ida-Euroopasse külmem ilm, mis võib olukorda muuta,“ hoiatas Komisjon.

Toidunisu hind hakkas nädala keskel tõusma, aga neljapäeval oli hind uuesti languses. Tonn maksab 166,75 eurot.

Nisu hind
Nisu hind

Rapsiseemnete hind langes 1,4 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 411,25 dollarit.

Poola kanalihatoodang kasvab kiiresti

Poola kanalihatoodang tõuseb ka järgmisel aastal, sest ekspordinõudlus suureneb, teatas USA põllumajandusministeeriumi (USDA) Pekingi büroo.

Kanalihatoodang kasvab 2016. aastal 15protsendi võrra 2,74 miljoni tonnini, prognoosib USDA. 2017. aasta esimeses pooles tõuseb toodang veel 7protsendi võrra.

„Tootmise kasvu toetavad eelkõige kodumaise nõudluse suurenemine, mis on tingitud tarbimisharjumuste muutustest, ja ekspordi kasv, eriti teistesse Euroopa Liidu riikidesse,“ teatas büroo.

ELi väline eksport kasvab

„Suurem osa kanalihast eksporditakse ELi turule, aga Poola valitsus püüab avada ka teisi eksporditurge. Näiteks tahetakse liha hakata eksportima USAsse,“ ütles büroo.Praegu on Poola peamised ELi välised eksporditurud Hongkong, Hiina ja Kongo.

Euroopas on linnuliha kaalutud keskmine hind viimase kuue kuu jooksul tasapisi langenud. 5. detsembri seisuga maksis 100 kilogrammi liha 174,84 eurot. Eestis on hinnad kuu kuu jooksul pigem tõusnud ja 100 kg maksab 191 eurot, selgub Euroopa Komisjoni andmetest.

Linnuliha hind
Linnuliha hind

Hiina nõudlus on tõstnud sojaubade hinda

Hiina keskklass kasvab meeletu kiirusega ning see on suurendanud igasuguste luksustoodete ja teenuste müüki. Nüüd võib sinna nimekirja lisada ka sojaoad, kirjutab CNBC.

Sojaubade hinnad on sellel aastal kiiresti tõusnud, sest Hiina nõudlus on olnud tugev ning Argentina ja Brasiilia tootmine on ilma tõttu häiritud. Mõlemad riigid on sojaubade ühed suurimad tootjad.

Sojaubade hind on aasta algusest tõusnud 14 protsenti ja buššel maksab 10,09 dollarit. Tõsi, nädala lõikes hinnad langesid siiski 1,4 protsenti. Pikem tõus võib aga jätkuda, sest kehvad ilmastikuolud võivad püsida pikemat aega, ütles Nidera Groupi kaupleja Ariel Haendler. 2015. aastal kukkusid hinnad ligi 15 protsenti.

Saagikus kasvab

Ka saagikus on viimasel ajal tublisti kasvanud, aga sama on teinud ka Hiina nõudlus, mis hoiab hindu praegu kõrgel.

Haendler prognoosib, et Hiina impordib sellel aastal 87 miljonit tonni sojaube, mis on umbes 10 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Lausa 60 protsenti sojaubade koguekspordist läheb Hiinasse, kus seda kasutatakse toiduks ja ka söödaks.

„Nõudlus kasv on olnud jahmatav,“ ütles Handler, kes lisas, et nõudlus on viimastel aastatel tõusnud 5-8 protsenti aastas.

Sojaubade hind
Sojaubade hind

Teistest USA turul kaubeldavatest toormetest langes maisi hind 4 protsenti ja nisu odavnes 3,6 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,46 ja 3,99 dollarit.

Kakao hind tõusis 1,1 protsenti ja tonn maksab 2277 dollarit. Kohv (robusta) kallines 2,2 protsenti 2100 dollarini tonnist.

Nafta hind stabiliseerus

Nafta hinnad on sellel nädalal stabiliseerunud ning suuri hinnakõikumisi pole olnud. Nädalaga langes Brenti toornafta hind 0,2 protsenti ja WTI kallines 2 protsenti. Kummagi barrel maksis vastavalt 54,16 ja 52,2 dollarit.

Rotterdami bensiini hind kallines aga 2,84 protsenti ja tonn maksab juba 534 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised