Börs: Piimaturu olukord paraneb jätkuvalt

Börs: Piimaturu olukord paraneb jätkuvalt
Börs: Piimaturu olukord paraneb jätkuvalt

Nädala börsiuudised: piimaturu olukord paraneb jätkuvalt; Euroopa Liidu härjaliha turg on jätkuvalt raskustes; Commerzbank: nisuhinnad ei taastu, aga rapsi olukord parem; Venemaa keelab soolaimpordi sanktsioone kehtestanud riikidest; nafta hinnatõus võtab hoogu maha.

Piimaturu olukord parem

Piimahinnad jõudsid sellel nädalal toimunud GlobalDairyTrade (GDT) oksjonil värskete rekorditeni, sest ülemaailmset tootmist tõmmatakse koomale, vahendab agrimoney. GDT oksjonil kallinesid piimahinnad eelmise sessiooniga (mis toimus kaks nädalat tagasi) võrreldes 3,5 protsenti. Kõige tähtsama tooraine – täispiima pulbri – hind tõusis peaaegu 5 protsenti ning jõudis kõrgeima tasemeni alates 2014. aasta juunist. Piimahinnad on tõusnud alates juulist ning sellele on kaasa aidanud ootused, et maailma piimapakkumine tõmbub koomale. Lisaks sellele on Aasia ostunõudlus suurenenud. Täispiima pulbri hinnad on viimase nelja ja poole kuu jooksul tõusnud lausa 73 protsenti. Eelmise nädala lõpus teatas USA Piimatootjate Nõukogu, et piimahindade tulevik on palju eredam. „Põhjus peitub eelkõige selles, et välismaal on tootmist tunduvalt koomale tõmmatud,“ teatas nõukogu. „Piimatootmise kasv on Lõuna-Ameerikas seiskunud ning Euroopas tootmine hoopis alaneb.“ Ka Hiina piimatootmine alaneb, sest piimakarjade suurus väheneb. „Hiina piimatootmise mahajäämus on aidanud importi suurendada,“ avaldas nõukogu. Euroopas kallines kooritud piima pulbri hind nädalaga 0,8 protsenti ja tonn maksab 2118 eurot.

GDT piimahindade indeks (muutus %). Allikas: GlobalDairyTrade
GDT piimahindade indeks (muutus %). Allikas: GlobalDairyTrade

Euroopa Liidu härjaliha turg on jätkuvalt raskustes

Euroopa Liidu härjaliha turg on jätkuvalt raskustes ja lühiajaline perspektiiv pole sugugi hea, teatas AHDB (Agriculture and Horiculture Development Board), vahendab agriland. AHDB teatas, et noorte härgade turg kannatab madala nõudluse ning suure konkurentsi tõttu. Suur osa konkurentsist tuleb piimasektorist, kus paljud lehmad on lihaks tehtud. Tõsi, organisatsioon avaldas, et üleüldiselt on härgade tapmine sellel aastal siiski vähenenud (eelmise aasta sama ajaga võrreldes). See peaks pikemas perspektiivis hindu toetama.

Hinnad kukuvad

Noorte härgade turul on Euroopa Liidu keskmised hinnad novembri lõpu seisuga sellel aastal langenud 3 protsendi võrra (eelmise aasta sama ajaga võrreldes). Numbrid näitavad, et hinnad on langenud Prantsusmaal, Saksamaal ja Poolas. Väike tõus on aga toimunud näiteks Itaalias ja Hispaanias. Suurem hinnalangus on toimunud Iirimaal ja Suurbritannias, kus hinnad on kukkunud vastavalt 6 ja 13 protsenti. Tõsi, härgasit tapeti 2016. aasta esimese kaheksa kuuga 1 protsendi võrra vähem. See pole hinnalangust aga peatanud ning 2017. aastaks üldist taastumist ei prognoosita.

Commerzbank: nisuhinnad ei taastu, rapsi olukord parem

Nisuhinnad ei hakka 2017. aastal taastuma, sest pakkumine on ka järgmisel hooajal suur, teatas Commerzbank. Tõsi, maisil peaks järgmine aasta veidi paremini minema, sest fondid on muutumas optimistlikumaks. Rapsi peaks toetama aga kitsas pakkumine. „Paljude tähtsamate põllumajandustoormete pakkumise olukord jääb 2017. aastal samaks, mis tähendab, et hinnatõusu potentsiaal on piiratud,“ teatas pank. „Ei ole märke, et nisutootmises tekiks järgmisel hooajal probleeme. Tingimused on olnud head, mis viitab asjaolule, et järgmine aasta võiks tulla järjekordne rekordiline saak,“ avaldas pank. „Praegu ei ole ühtegi nähtavat riski, mis võiks ülemaailmset nisutootmist segada. Selle tõttu on märkimisväärne hindade taastumine ebatõenäoline.“

Commerzbank prognoosib, et Pariisi toidunisu hind on 2017. aasta kolmel viimasel kuul keskmiselt 160 eurot tonnist. Praegu kaupleb toidunisu 2017. aasta detsembrikuu futuur 172 euro juures. Kõige populaarsem – märtsikuu futuur – maksab 164,5 eurot.

Nisu hind
Nisu hind

Rapsi tulevik on helgem

Euroopa rapsiseemnete hinnad peaks püsima kõrgel tasemel, arvab Commerzbank. „Ei tasu sugugi loota, et rapsiseemnete 2017. aasta tootmine võiks lõpuks taastuda,“ avaldas pank. „Rapsiseemnete pakkumine on iga stsenaariumi puhul tõenäoliselt piiratud.“ Pank prognoosib, et rapsiseemnete tonnihind kaupleb järgmise aasta viimases kvartalis 390 euro juures. Praegu kaupleb novembrikuu futuur 391 euro juures. Kõige populaarsem – veebruarikuu futuur – kallines nädalaga 0,1 protsenti ja tonn maksab 409,25 eurot.

Rapsi hind
Rapsi hind

Teistest toorainetest odavnes kakao hind 5,2 protsenti ja tonn maksis reede lõunaks 2272 dollarit. Kohvi (robusta) hind tõusis 1,1 protsenti 2000 dollarini tonnist.

Venemaa keelab soolaimpordi sanktsioone kehtestanud riikidest

Kokku mõjutab uus seadus 26 riiki. Nende riikide soolaimport ulatus selle aasta jaanuarist kuni augustini 424 300 tonnini (40,2 protsenti Venemaa koguimpordist). Venemaa valitsus tahab 2020. aastak saavutada olukorra, kus vähemalt 85 protsenti söögisoola sisemaisest nõudlusest toodetakse ise. Kõige enam kaotab sellest Ukraina – riik on sellel aastal Venemaale müünud 8,2 miljoni dollari eest soola. Holland kaotab aga näiteks 3,1 miljonit dollarit.

Nafta hinnatõus võttis hoo maha

Kuigi OPECi sõlmitud tootmismahtude kärpimise lepe pani nafta hinna rallima, on analüütikud muutunud ajapikku skeptilisemaks ning see kajastub ka hinnas. Citigroupi analüütikud kirjutavad investoritele läkitatud kirjas, et alates möödunud nädalast, mil nafta hind hüppas 55 dollarini barrelist, on see tasapisi allapoole tulnud. “Alates sellest ajast on aga klientidel tekkinud teatud ebakindlus, eriti seoses nädala lõpus toimuva OPECisse mitte kuuluvate riikide kohtumisega,” kirjutasid nad. Selle nädala lõpus kohtuvad OPECi liikmed organisatsiooni mitte kuuluvate riikidega, et arutada naftalepet, mille alusel kärbivad viimased tootmismahtu kokku 600 000 barreli jagu päevas.   Samal ajal on Hiina naftaimport viimase kuu jooksul jüaani arvestuses kasvanud 13 protsendi võrra. Võrdluseks: oktoobris oli kasv vaid 3,2 protsenti. Nafta hinda mõjutavad ka USA naftavarud, mis on USA Energiaagentuuri andmeil tõusnud. Veelgi enam, agentuuri andmeil oli möödunud nädala naftavarude kasv viimase seitsme aasta suurim.

Brenti toornafta barrelihind maksis reede lõunaks 54,17 dollarit ning WTI kauples 51,17 dollari juures.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised