2016. aasta algust iseloomustas see, et üldiselt olid meeleolud põllumajandustoormete osas väga kehvad. Nafta hind ja aktsiaturud odavnesid järsult, mis tõmbas kaasa ka teised varad. Lisaks sellele kardeti Hiina majanduse järsemat aeglustumist, mis oleks toorainete nõudlust maailmaturul vähendanud.
- Kolme kvartali kokkuvõte: Põllumajandustoormete hinnad näitavad tõusu Foto: Reuters/Scanpix
Aasta teises pooles on hirmud Hiina majanduse pärast vaibunud ja vaatamata suurtele toodangutele on põllutoormete hinnad oktoobris kiiremini tõusma hakanud, sest nõudlus paraneb ja dollar odavneb. Prognoositakse, et hinnatõus võib aga vaibuda, sest tootmismahud on suured. See ei kehti siiski kõigi põllumajandustoorainete kohta.
Piimaturu olukord on lõpuks paranema hakanud
Eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses oodati, et maailma piimaturul hakkab olukord paranema 2016. aasta keskpaigas. Uus-Meremaa piimaturugigant Fonterra prognoosis märtsis, et piimaturg võiks taastuda „selle aasta lõpupoole.“
Oodatud piimahindade tõus tuli ja oli ka küllaltki korralik. Novembri alguses jõudsid GlobalDairyTrade (GDT) oksjoni piimahinnad kahe aasta kõrgeima tasemeni, sest Hiina on agressiivselt ostma hakanud ja suuremate riikide toodangukasv aeglustub või kahaneb sootuks. Arvatakse, et Hiina toetab ka edaspidi turge, sest riigi piimapulbri nõudlus peaks kasvama iga aasta stabiilselt 4-5 protsenti.
Näiteks täispiimapulbri hind kallines viimasel GDT oksjonil lausa 19,8 protsenti ning keskmiseks hinnaks kujunes 3317 dollarit tonnist, mis on kõrgem tase alates 2014. aasta juulist. Euroopas on kooritud piima pulbri hind aastaga tõusnud 23,5 protsenti.
- Piima pulbri hind Foto: Äripäev AS
Nisuturg väga volatiilne ja konkurentsitihe
- Nisu hind Foto: Äripäev AS
Rapsiseemnete hinnad on tõusnud
Sealiha tootmine püsib rekordtasemel
Kakao, kohv ja suhkur
Kakao
Kohvi
Suhkru
Nafta hinnad on sellel aastal tõusnud
- Brenti toornafta hind Foto: Äripäev AS
Oktoobri esimeses pooles jõudis Brenti toornafta barrelihind 53 dollarini, sest OPECi naftakartell jõudis kokkuleppele, et tootmine kas külmutatakse või hakatakse seda vähendama.
Oktoobri lõpus hakkasid hinnad aga järsult uuesti langema, sest selgus, et mitmed OPECi riigid tahavad, et nemad ei peaks kokkuleppes osalema. Lisaks sellele läksid luhta OPECi, Venemaa ja Brasiilia vahelised kõnelused (tootmise külmutamise osas) ning USA naftavarud kasvasid rekordiliselt palju.
Toorainete hindade muutuse toob välja allolev tabel.
- Toorainete hinnad Foto: Äripäev AS
Autor: Mait Kraun, kaasautor
Seotud lood
Nädala börsiuudised: veiseliha turule annab järgmisel aastal tooni ülepakkumine; maaklerfirma: spekulandid toetavad tooraineturge ka järgmisel aastal; Euroopa Liidu nisueksport taandub; kohvi hinnad võivad tõusta ka järgmisel aastal; nafta hind tõuseb edasi.
Nädala börsiuudised: Euroopa Liidu teraviljade toodang taastub; põllumehed kardavad rapsi puhul kahjureid; Euroopa piimatootmine väheneb kiiresti; bensiini hind langes 9 protsenti.
Nädala börsiuudised: piimahinnad taandusid, aga suurt langust oodata ei ole; Baltimaade ja Euroopa nisu on külmakartlikud; Poola kanalihatoodang kasvab kiiresti; Hiina nõudlus tõstis sellel aastal sojaubade hinda; nafta hinnad stabiliseerusid, aga bensiin kallineb edasi.
Nädala börsiuudised: pehme nisu külvipindala jääb ELis samaks; ka rapsiseemnete külvipindala muutub vähe; piimahinnad püüavad uusi kõrgusi; kakao hind langes kolme aasta põhja; nafta hind langes.
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.
Enimloetud
4
Eesti veised võivad taastatud pärandniitudel edasi süüa
Viimased uudised
Eesti veised võivad taastatud pärandniitudel edasi süüa
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele