Börs: Hiina piimaimport suureneb järsult

Börs: Hiina piimaimport suureneb järsult
Börs: Hiina piimaimport suureneb järsult

Nädala börsiuudised: IGC: teraviljade varud kasvavad rekordini; Rabobank: spekulandid mõjutavad ka järgmisel aastal turge; kohvil läheb järgmisel aastal halvemini, kakaol paremini; investorid ootavad naftalepet.

Hiina piimaimport suureneb järsult

Hiina täispiima pulbri import peaks järgmisel aastal tublisti tõusma, sest suureneva tarbimise tõttu on riigi varud lõpuks vähenema hakanud, teatasid USA ametnikud.

Hiina täispiima pulbri import kasvab järgmisel aastal 15 protsendi võrra 460 000 tonnini, selgub USA põllumajandusministeeriumi (USDA) Pekingi büroo prognoosidest.

Võrdluseks võib tuua, et eelmisel aastal importis Hiina 400 000 tonni täispiima pulbrit, 2015. aastal aga vaid 347 000 tonni.

Tõsi, 2013. ja 2014. aastal saavutatud rekordtasemeid siiski ei ületata. Toona olid piimahinnad praegustest tasemetest 34 protsenti kõrgemal. Hiina impordimahtude kasvu tõttu kogunesid neil suured varud.

Varud hakkavad vähenema

Need varud peaksid järgmisel aastal kiiresti vähenema. USDA prognoosib, et praeguse tarbimise ja nõudluse juures saavad varud otsa juba järgmise aasta lõpuks.

Põhjus peitub selles, et Hiina kodumaine täispiima pulbri tarbimine kasvab 1,8 protsendi võrra 2 miljardi tonnini – see ületab tublisti piimatootmise kasvu.

Tootmist ei taheta ka suurendada, sest pooled Hiina piimafarmerid teenivad madalate hindade tõttu kahjumit. „Paljud väiksed farmid lõpetasid eelmisel aastal oma tegevuse ja suuremad farmid vähendasid lehmade hulka,“ ütles büroo.

Euroopas odavnes kooritud piima pulbri hind 1,8 protsenti ja tonn maksab 2046 eurot. Ülemaailmselt jõudsid piimahinnad eelmisel nädalal aga kahe aasta kõrgeima tasemeni (GDT indeks).

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

IGC: teraviljade varud kasvavad rekordini

Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) teatas, et 2017. aasta nisutootmine saab olema suur. Ühtlasi prognoosib organisatsioon, et maailma teraviljavarud ületavad 500 miljoni tonni piiri, vahendab agrimoney.

IGC teatas, et nisu külvipind ei tohiks järgmisel aastal (selle aastaga võrreldes) muutuda. USA ja Kasahstani külvipind väheneb, aga selle võrra suureneb Venemaa ja Põhja-Aafrika oma.

Lisaks sellele on talinisu külviperiood olnud hea. „Põhja poolkera talinisu külvamine on novembri lõpu seisuga läinud väga edukalt,“ ütles IGC ja lisas, et „teraviljad on enne talve heas seisus“.

IGC tõstis 2016-2017 hooaja nisutoodangu prognoosi 1 miljoni tonni võrra 749 miljoni tonnini. Eelneva hooaja tulemus oli 737 miljonit tonni.

Nõukogu prognoosib, et jämedateraliste teraviljade varud ulatuvad 2016-2017 hooaja lõpuks 504 miljoni tonnini. See oleks esimene kord, mil varud ületavad poole miljardi tonni piiri.

Toidunisu hind kallines Euroopas nädalaga 0,6 protsenti ja tonn maksab 170 eurot (märtsikuu futuur).

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind kallines 3 protsenti ja tonn maksab 404,25 eurot (veebruarikuu futuur).

Rabobank: spekulandid mõjutavad ka järgmisel aastal turge

Spekulandid, kes on põllukultuuride börsihindu sellel aastal palju mõjutanud, on ka järgmisel aastal aktiivsed, teatas Rabobank.

Rabobank teatas, et kõige paremad eeldused hinnatõusuks on kakaol. Kõige kehvemini peaks minema aga kohvil.

Riskifondid on põllukultuuridest jätkuvalt huvitatud ning see ei tohiks 2017. aastal muutuda, avaldas Rabobank. Madalate intressimääradega keskkonnas on raske investeeringutele tootlust leida ning selle tõttu pöördutakse ka põllumajandussektori poole.

„Intressimäärad peaks tõusma väga aeglaselt, mis tähendab, et investorid peavad tootlust ka edaspidi tikutulega taga otsima,“ ütles pank. „Huvi toorainetega seotud indeksfondide vastu võib inflatsioonisurve kasvamisel järsult tõusta.“

Kohvil läheb järgmisel aastal halvemini

Robusta kohvi hind on sellel aastal tõusnud üle 40 protsendi. Sellegi poolest usub Rabobank, et järgmisel aastal odavneb tooraine tublisti, sest tootjariikide valuutad võivad odavnema hakata ning see tekitab müügilaine.

„Ladina-Ameerika valuutad on pärast USA presidendivalimiste tulemusi odavnenud. See võib tekitada müügisurve,“ teatas pank. „Lisaks sellele on Ladina-Ameerika tingimused tootmiseks head.“

Robusta kohvi hind langes nädalaga lausa 7,3 protsenti ja tonn maksab 2057 dollarit.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Kakaol läheb paremini

Rabobank on kõige optimistlikumalt meelestatud aga kakao osas. Pank prognoosib, et järgmise aasta lõpuks maksab tonn kakaod New Yorgi börsil 2620 dollarit. Praegu kaupleb 2017. aasta detsembrikuu futuur 2448 dollari juures.

Turul peaks ka järgmine aasta olema ülejääk, aga nõudlus paraneb tublisti, peamiselt šokolaaditarbimise tõttu. „Šokolaadi müügimahud Euroopas ja USAs on stabiliseerumas. Lisaks sellele me usume, et šokolaadimüük peaks Aasias suhteliselt hästi minema.“

Nädalaga tõusis kakao hind 0,8 protsenti ja tonn maksab 2439 dollarit (2017. aasta märtsikuu futuur).

Kakao hind
Kakao hind

Investorid ootavad naftalepet

Järgmisel nädalal toimub OPECi kohtumine, kus loodetakse vormistada tootmise külmutamise või kärpimise kokkulepe, vahendab Reuters.

Investorid on sellel nädalal olnud kokkuleppe osas küllaltki positiivsed, sest nafta hind on vaikselt tõusnud. Brenti toornafta on kallinenud nädalaga 3,9 protsenti ja WTI on lisanud 4,6 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 49,01 ja 48,04 dollarit.

95 rotterdami bensiini hind on tõusnud nädalaga 5,3 protsenti ja tonn maksab 476,5 dollarit.

OPEC kohtub 30. novembril Alžeerias, kus naftaleppega loodetakse liituma saada ka Venemaa, mis ei ole naftakartelli liige.

Venemaa energiaminister Aleksander Novak ütles neljapäeval, et globaalne naftatootmise külmutamise järel kohandab oma tootmisplaane ka Venemaa. Päevast tootmist plaanitakse vähendada sellisel juhul 200 000-300 000 barreli võrra.

Praegu on jokkeriks kujunenud Iraan – riik ei pruugi tingimustega nõus olla ja see on tõenäoliselt piisav, et kogu lepe vett vedama läheks. „Vaatamata sellele, et 13 riiki osalevad, piisab ainult Iraani äraütlemisest, et kogu lepe läbi kukuks,“ ütles PVM Oili analüütik Tamas Varga.

Sellegi poolest on analüütikute seas konsensus, et mingis vormis lepe siiski tuleb.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised