Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 17. november 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Antibiootikumide väärkasutus ohustab loomade tervist

Antibiootikumide väärkasutus ohustab loomade tervist
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Antibiootikumid on vajalikud loomade raviks, kuid nende liigse või väära kasutamise tagajärjel võib haigust tekitavatel bakteritel kujuneda nende suhtes resistentsus, mille tulemusel kaotab antibiootikum oma toime ja sellega ei saa enam looma haigust ravida.

„Bakterid, millel on kujunenud antibiootikumiresistentsus, jäävad haige looma organismis ellu ja jätkavad paljunemist ning need võivad kanduda inimestele näiteks toidu vahendusel või otsesel kokkupuutel loomadega. Seetõttu tuleb resistentsuse tekkimise ohu vähendamiseks kasutada antibiootikume ainult veterinaararsti poolt pandud diagnoosi alusel,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) loomatervishoiu, loomakaitse ja söötade osakonna juhataja Harles Kaup.

Kuigi Eestis müüakse looma kohta Euroopa riikide võrdluses pigem vähe veterinaarravimitena kasutatavaid antibiootikume, saab iga inimene aidata kaasa riski vähendamisele. „Kui loomaarst on välja kirjutanud antibiootikumid, siis tuleb hoolikalt järgida ettenähtud doosi ja kuuri pikkust ja seda isegi juhul, kui looma enesetunne näib pärast mõnda võetud annust paranevat. Sellest on kasu haiguse raviks ning selleks, et bakteritel ei oleks võimalik leida uusi viise antibiootikumiresistentsuse väljakujundamiseks,“ rõhutas Kaup.

14.-20. novembrini toimuv ülemaailmne antibiootikuminädal kutsub üles vastutustundlikkusele antibiootikumide tarvitamisel.

Ülemaailmset antibiootikuminädalat tähistatakse WHO, FAO ja OIE koostöös. Esmakordselt tähistati ülemaailmset antibiootikuminädalat 2015. aastal. Eestis on Terviseameti eestvedamisel tähistatud Euroopa antibiootikumipäeva 18. novembril alates 2008. aastast.

Antibiootikumiresistentsuse levikuga võitlemiseks on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) ning Maailma Loomaterviseorganisatsiooni (OIE) koostöös välja töötatud ülemaailmne antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava. Tegevuskava seab eesmärgiks, et kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused lähtuksid põhimõttest "Üks tervis", mis hõlmab nii meditsiini-, veterinaaria, põllumajandus-, loomakasvatus- kui keskkonnavaldkondi.

Maaeluministeeriumi eestvedamisel välja töötatud veterinaaria valdkonda hõlmav "Mikroobide resistentsuse vähendamise tegevuskava aastateks 2016–2020" näeb ette meetmed antimikroobsete ainete vastutustundliku kasutamise tagamiseks loomakasvatussektoris.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960