Uued sordid kinnitatud

Uued sordid kinnitatud
Kinnitati ka uus kartulisort.

Eelmise nädala keskel kogunes taaskord iga-aastane sordivalikukomisjon. Seekord oli valimis erakordselt palju aretisi sordilehte kandideerimas: 66 sorti 12 liigist, mis on läbinud 2-aastased riiklikud majanduskatsed Viljandi, Kuusiku, Võru ja Jõgeva katsekeskustes.

Kui aasta 2015 oli taimekasvuks erakordselt soodne, siis 2016 andis kardinaalselt teised tulemused. Seega oli hea näha, kuidas sama sort on erinevates kliimatingimustes toime tulnud.

Riiklikud majanduskatsed lõpetas ja lisatakse sordilehte uus Eesti keskvalmiv kartulisort ’Tiina’, mille aretuses on rõhku pööratud viirushaiguste kindlusele. Lisandus ka 1 põldoa, 3 kaera, 8 suvinisu, 9 talinisu ja sama palju suviodra sorte.

Sordilehte said kõik katsetuses olnud talirukki  ja –tritikale sordid.

Sordilehte võeti veel ka 4 uut suvirapsi, Clearfield sordid ei näidanud end nii heast küljest, kui ette antud standardid, kuid ka neil on oma koht maastikul.

Lisa ei saanud põldhernes, itaalia raihein ning taliraps, kuna komisjon otsustas et neil ei ole standartsortidest paremaid näitajaid ning nad ei anna tootjale lisaväärtust.

Sordivalikukomisjon tegi oma otsused viljelusväärtuse kohta, mille järel PMA sordibüroo ametnikud  peavad edaspidise menetluse käigus kindlaks tegema, et sort on riiklike registreerimiskatsete tulemuste põhjal piisavalt eristatav, ühtlik ja püsiv ning omab sobivat sordinime. Alles siis saab teha otsuse uue sordi registreerimiseks ja sordilehte võtmiseks. Uued sordid lisatakse Eesti sordilehte ja edastatakse teavitus Euroopa sordilehte lisamiseks.  Seejärel saab sorte müüa kõikides EL liikmesriikides. Lisaks sellele võetakse aretaja soovil uued sordid kaitse alla.

Eesti sordiregistriga saab tutvuda SIIN.

Christel Mölder
tegevjuht
MTÜ Eesti Seemneliit

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised