Börs: Commerzbank tõstis rapsiseemnete aastalõpu hinnaprognoosi

Börs: Commerzbank tõstis rapsiseemnete aastalõpu h
Börs: Commerzbank tõstis rapsiseemnete aastalõpu hinnaprognoosi

Nädala börsiuudised: raps on maailmas jätkuvalt haruldane kaup; puuvilla hinnad on tublisti tõusnud; toiduhinnad jätkasid tõusu ka sellel aastal; ELi suhkrutootmise kasv hakkab hindu survestama; nafta hind hakkas nädala lõpus tõusma.

Raps on maailmas jätkuvalt haruldane kaup

Commerzbank teatas, et nad ootavad teravilja, sojaubade ja puuvilla hindade jätkuvat kasvu, aga see ei pruugi kaua kesta. Rapsi osas on nad aga optimistlikud, sest tooraine „on turul haruldane“.

Commerzbank tõstis oma rapsiseemnete aastalõpu hinnaprognoosi 0,10 euro võrra 390 euroni. Praegu kauplevad novembrikuu futuurid 385 euro juures.

Prognoositakse, et Euroopa Liidu rapsitoodang peaks pärast kaks aastat kestnud langust veidi tõusma. Kanada tootmine peaks samuti tõusma, selgub riigi esimesest ametlikust prognoosist 2017-2018 hooajaks.

„Sellisel juhul võiks tootmine taastuda, aga rapsiseemned on maailmas ka siis küllaltki haruldane kaup,“ avaldas pank.

Nisu puhul prognoosib Commerzbank, et Euroopa tootmine võiks pärast pettumuse valmistanud 2016. aastat uuesti tõusta. Ka USAs ja mujal maailmas peaks varud kõrgel tasemel püsima. Pank prognoosib, et USA Chicago börsil kaubeldava nisu buððelihind langeb detsembriks 4,30 dollarini. Praegu maksab detsembrikuu futuur 4,76 dollarit.

Rapsiseemnete hind langes nädalaga 1,6 protsenti ja tonn maksab 412,5 eurot (märtsikuu futuur, mis on kõige populaarsem).

Rapsi hind
Rapsi hind

Teistest Euroopa toorainetest langes toidunisu aga 0,4 protsenti ja tonn maksab 168,75 eurot. Kooritud piim odavnes 1,8 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 2015 eurot.

Puuvilla hinnad on tublisti tõusnud

Puuvilla hinnad on viimasel ajal jõuliselt tõusnud, sest märtsikuu futuurid aeguvad ning India tootjad hoiavad oma pakkumist turult eemal, vahendab agrimoney.

Puuvilla futuuride hind jõudis nädala lõpus 77,35 dollarisendini naelast, mis on viimase kuu kuu kõrgeim tase. Kaks ja pool aastat tagasi saavutatud tippudest jäi puudu vaid 0,5 senti.

Suuresti on hinnatõusu taga asjaolu, et turuosalised on enne märtsikuise futuuri aegumist aktiivsemalt ostma hakanud.

„Turgu mõjutab ka India sularaha puudujääk, mis tähendab, et pakkumist hoitakse turult eemal,“ teatas Commerzbank ja lisas, et tootjad ei saa praegu Indias kindlat olla, et neile makstakse.

Rahvusvaheline Puuvilla Komitee prognoosib, et 2017-2018 hooajal (see algab augustis) langevad varud juba kolmandat hooaega järjest. Seekord peaks varud kukkuma 17,13 miljoni tonnini, mis oleks kuue aasta madalaim tase.

Puuvilla hind
Puuvilla hind

Toiduhinnad jätkasid tõusu ka sellel aastal

Toiduhinnad tõusid 2017. aasta esimesel kuul peaaegu kahe aasta kõrgeima tasemeni. Tõusule aitas kaasa teraviljahindade tõus, teatas ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon (FAO).

Maailma toiduhinnad tõusid jaanuaris 2,1 protsenti ja jõudsid kõrgeima tasemeni alates 2015. aasta veebruarist, teatas FAO.

Eelmise aasta jaanuaris saavutatud põhjast on toiduhinnad kasvanud juba 16,4 protsenti. Tõusule aitas kaasa näiteks suhkur, mille hind kallines jaanuaris 9,9 protsenti.

„Tähtsamate tootjariikide pakkumine püsib ootuste kohaselt ka edaspidi suhteliselt kitsas,“ teatas FAO ning tõi välja, et selliste riikide seas on näiteks Brasiilia, India ja Tai.

FAO märkis ka seda, et eelmisel kuul tõusid teraviljahinnad 3,4 protsenti, mis on suurim kuine tõus alates 2014. aasta algusest. Seda vaatamata asjaolule, et hooaja lõpus olid teraviljavarud rekordilised.

Agentuur märkis, et varajase toodangu ootused on teraviljaturul erinevad. Näiteks Euroopas oli sügis ja külviperiood soodsad, aga külm ilm ning lumekatte puudumine kahjustasid tõenäoliselt saaki. Ida-Euroopa (näiteks Venemaa ja Ukraina) olukord on üldiselt hea, aga ka seal tuntakse muret külmade ilmade põhjustatud kahju pärast.

FAO toiduhindade indeks
FAO toiduhindade indeks

ELi suhkrutootmise kasv hakkab hindu survestama

Euroopa Liidu suhkrutootmise liberaliseerimine tähendab, et tootmine kasvab oodatust veel rohkem, mis suurendab eksporti ja võib potentsiaalselt hindu survestama hakata, teatas S&P Global Platts.

Analüüsifirma tõstis maailma suhkrutootmise ülejäägi prognoosi 1 miljoni tonni võrra 2,73 miljoni tonnini (2017-2018 hooajal). Firma tõi välja, et Euroopas ja Brasiilias oodatakse suuremat tootmist.

Euroopa Liidu suhkrutootmine peaks tõusma 19,27 miljoni tonnini, mis oleks seitsme aasta kõrgeim tase, ütles S&P Global Plattsi vanemanalüütik Claudiu Covrig.

USA põllumajandusministeeriumi andmetel oleks selline toodangumaht hoopis viimase 11 aasta suurim. Tootmiskvoodid kehtestatigi 2006. aastal.

Ka ülejäänud maailmas on konkurents suurenemas ning see võib hakata hindu survestama, ütles Covrig. Ta tõi välja, et maisi hinnad on madalal, mis on alla viinud ka glükoosi-fruktoosisiirupi hinnad. Viimast kasutatakse aga suhkruasendajana.

Nafta hind hakkas nädala lõpus tõusma

USA president Donald Trump võib üle kahekümnele Iraani ettevõttele kehtestada uued sanktsioonid, kirjutas Reuters, vahendab Äripäev.

Uudisteagentuuri teatel võivad uued sanktsioonid tulla seetõttu, et Teheran katsetas hiljuti ballistilist raketti. Uued sanktsioonid on koostatud nii, et need ei riku 2015. aasta Iraani tuumaprogrammi kokkulepet, mis tõi kaasa eelnevate sanktsioonide leevenemise.

Võimalikele uutele sanktsioonidele reageerisid nädala lõpus ka nafta hinnad. WTI toornafta hind kallines 1,1 protsenti ja Brent lisas 2 protsenti. Kummagi barrel maksis reede pärastlõunaks vastavalt 53,73 ja 56,75 dollarit.

Peale sanktsioonide tõstis naftahindu ka Venemaa energiaministeeriumi teade, et naftat tootvad riigid on vähendanud toodangut vastavalt detsembris sõlmitud kokkuleppele.

Naftahinnad on pärast OPECi ja sinna mitte kuuluvate riikide tootmiskokkulepet tõusnud peaaegu 15 protsenti. Eelmisel kuul vähendati naftatootmise päevast toodangut 1,4 miljoni barreli võrra.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines nädalaga 3,8 protsenti 560,75 dollarini tonnist.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised