Börs: Venemaast sai maailma suurim suhkrupeedi tootja

Börs: Venemaast sai maailma suurim suhkrupeedi too
Börs: Venemaast sai maailma suurim suhkrupeedi tootja

Nädala börsiuudised: Pariisi toidunisu hind seitsme kuu tipus; Euroopa nisutootmine peaks kasvama; rapsiseemnete hind hakkas uuesti tõusma; sealiha hind kukub; Venemaast sai maailma suurim suhkrupeedi tootja.

Pariisi toidunisu hind seitsme kuu tipus

Pariisi toidunisu futuuride hind jõudis sellel nädalal seitsme kuu kõrgeima tasemeni, sest Egiptus tegi mitmeid suuri oste, vahendab agrimoney.

Märtsi futuuride hind tõusis kolmapäeval 174,5 euroni tonnist. Maikuu futuur kallines nädalaga 0,9 protsenti 176,5 euroni. Tegemist on kõrgeima tasemega alates eelmise aasta juulist.

Nimelt tegi Egiptuse nisuostuga tegelev agentuur Gasc suurostu, mille käigus telliti Prantsusmaalt 535 000 tonni nisu. Tegemist oli selle hooaja esimese tellimusega, mis tehti Prantsusmaalt. Egiptus on maailma suurim nisueksportija.

 „Kauplejad olid selle sammu suhtes positiivsed, mis pani ka nisuhinnad tõusma,“ teatas Pariisis asuv konsultatsioonifirma Agritel.  Teraviljade Euroopa toidunisu kallinemist on toetanud ka Chicago börsil toimunud tõus. USAs on nisu hind sellel aastal tõusnud juba 7 protsenti.

Selle hooaja jooksul on Gasc importinud 5,1 miljonit tonni nisu, 3,6 miljonit sellest on ostetud Venemaa käest. Viimasel ajal on ostmine aga aeglustunud, sest rubla on kallinenud ja see on vähendanud venelaste nisu konkurentsivõimet.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Euroopa nisutootmine peaks tõusma

Euroopa nisutootmine peaks järgmisel hooajal üle 6 protsendi tõusma, sest saagikus taastub, teatas Euroopa Komisjon, vahendab agrimoney.

Euroopa Komisjon prognoosib, et ELi pehme nisu toodang ulatub 2017-2018 hooajal 143 miljoni tonnini. Selle hooajaga võrreldes tõuseks tootmine 6,5 protsendi võrra. Tõsi, prognoos on Strategie Grainsi omast 800 000 võrra väiksem.

Tootmine suureneb eelkõige selle hooaja madala toodangu tõttu. Nimelt segas kehv ilm Prantsusmaa nisutootmist, mis peaks järgmisel hooajal kasvama lausa 26 protsendi võrra. Tootmine tõuseb ka Saksamaal ja Poolas. Itaalias, Hispaanias ja Ungaris peaks nisutootmine aga langema.

Komisjon prognoosib, et ELi nisueksport kasvab järgmisel hooajal 28,9 miljoni tonnini. Selle hooaja prognoositud eksport on 24 miljonit tonni (28. veebruariks oli eksporditud 16,1 miljonit tonni nisu).

ELi maisitootmine peaks kasvama aga 10,3 protsendi võrra 66,6 miljoni tonnini, sest külvipindala kasvab.

Maailmatoodangule prognoositakse langust

ÜRO teatas sellel nädalal, et ülemaailmne nisutoodang peaks hoopis langema – see oleks esimene langus viie aasta jooksul, vahendab agrimoney.

ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon (FAO) prognoosib, et 2017-2018 hooaja nisutoodang ulatub 744,5 miljoni tonnini. See tähendaks, et võrreldes selle hooajaga langeb tootmine 13,5 miljoni tonni võrra. Põhjuseks on eelkõige USA külvipinna vähenemine, mille tõttu alaneb ka sealne toodang.

Tõsi, ÜRO prognoos on veidi optimistlikum kui Rahvusvahelise Teraviljade Nõukogu (IGC) prognoositud 735 miljoni tonnine toodang.

Rapsiseemnete hind hakkas uuesti tõusma

Rapsiseemnete hind tõusis nädalaga 1,5 protsenti 420,75 euroni tonnist. Maailmas on rapsi külvipind vähenenud, nii suurimate importijate kui ka eksportijate puhul.

Maailma toodang on vähenenud juba kolm hooaega järjest ja see on hakanud mõjutama ka rapsiseemnete varusid. Varud peaks hooaja lõpuks vähenema 5,5 miljoni tonnini, mis on madalaim tase alates 2012/13 hooajast.

Rapsi hind
Rapsi hind

Sealiha hind kukub

Tundub, et maailma peekonibuum on läbi saamas, kirjutab Bloomberg.

Sea ribi ja peekoni (pork belly) hulgihind kukkus eelmise nädala kolmapäeval ühe päevaga 14 protsenti, mis on suurim kukkumine alates augustist. Sealiha (pork) hind kukkus aga viimase kolme aasta kiireimas tempos. Nõudlus peekoni järele on jahtunud ning tootmiskulud alanevad.

Tavaliselt suureneb peekoninõudlus suvel, mil ameeriklased seda rohkem sööma hakkavad. Seekord on peekoninõudlus püsinud tugev aga terve aasta jooksul – jaemüüjad tegid häid hinnapakkumisi ning restoranid kasutasid peekonit rohkem. Lisaks sellele on peekon väga tähtis osa McDonald’si pakutavast terve päeva hommikusöögist.

Nõudluse kasv aitas hindadel poole aastaga kahekordistuda. Nüüdseks on peekoni hind tõusnud nõnda palju, et nõudlus on taanduma hakanud.

„See on krahh,“ ütles Ameerika Restoranide Assotsiatsiooni president David Maloni. „Kui hinnad nii kõrgele tõusevad, siis hulgimüügi nõudlus taandub. See ongi praegu juhtumas.“

S-klassi sea lihakeha hind
S-klassi sea lihakeha hind

ELi sealiha eksport kasvas kolmandiku võrra

Eelmise aasta hinnatõusu tõttu kasvas ELi sealiha eksport kolmandiku võrra 2,3 miljoni tonnini, vahendab BlackSeaGrain.net.

Kõige enam kasvas ELi eksport Hiinasse (86 protsenti) 990 000 tonnini. Jaapanisse ja Lõuna-Koreasse eksporditi vastavalt 9 ja 16 protsenti rohkem sealiha.

Pakkumise kitsenemine pani sealiha hinnad aasta teises pooles kiiresti tõusma. Aasta lõpus hakkasid hinnad langema, sest USA konkurents suurenes.

Venemaast sai maailma suurim suhkrupeedi tootja

Venemaa põllumajandusministeeriumi andmetest selgub, et riigi suhkrutootmine ulatus eelmisel aastal 6 miljoni tonnini. „See tähendab, et Venemaast on saanud suurim suhkrupeedi tootja. Riik on möödunud nii Prantsusmaast, USAst kui ka Saksamaast,“ ütles põllumajandusminister Aleksandr Tkatðov. „Venemaast on saanud maailma suurim suhkrupeedi tootja, sest eelmisel aastal ulatus suhkrupeedi saak lausa 48 miljoni tonnini.“

Valitsuse andmetest selgub, et Venemaa suhkrutootmine oli eelmisel aastal 6 miljonit tonni. Prantsusmaa tootis 5 miljonit tonni ja USA 4,8 miljonit tonni suhkrut.

Suhkru tonnihind (ICE futuurid) kaupleb praegu 543,6 dollaril tonnist. Viimasel ajal on hind olnud küllaltki stabiilne. Brasiilia suhkrukasvatamise piirkondades on ilm soodne, aga arvatakse, et olukord võib muutuda.

Suhkrupeedi hind
Suhkrupeedi hind

Nafta ja bensiini hind langes

Nafta hinnad tegid sellel nädalal väikse languse. Brent odavnes 1,2 protsenti ja WTI kaotas 1,7 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäevaks vastavalt 55,87 ja 53,35 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind langes aga 2,2 protsenti ja tonn maksab 541 dollarit.

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised