Börs: Külm kahjustab saake. Piimahinnad tõusevad taas

Börs: külm näpistab saake
Börs: külm näpistab saake

Nädala börsiuudised: Ida-Euroopa külm ilm kahjustab rapsisaaki, piimahinnad hakkasid uuesti tõusma, levimas on nisu roosteseene uued vormid, India impordib rekordkoguses nisu; kakao kukkus nelja aasta põhja; nafta hind langes.

Ida-Euroopa külm ilm kahjustab rapsisaaki

Strategie Grains teatas, et vähendas Euroopa Liidu rapsiseemnete selle aasta toodanguprognoosi 500 000 tonni võrra 21,56 miljoni tonnini.

Prognoose vähendati, sest osades Ida-Euroopa liikmesriikides on külm ilm saaki kahjustanud. „Talve kahjustused mõjutavad eelkõige Ungarit ja Bulgaariat. Vähem mõjutab see Poolat, Slovakkiat ja Tšehhit, teatas Pariisis tegutsev analüüsifirma. Nii Bulgaaria kui ka Poola toodanguprognoose vähendati 130 000 tonni võrra.

„Me peame ootama kuni kevadeni, et aru saada, kui suured kaotused tegelikult on,“ teatas ettevõte.

Saksamaa ja Prantsusmaa prognoose hoopis tõsteti. Seda vaatamata asjaolule, et Prantsusmaa valitsuse sõnul mõjub põuane ilm saagile kehvasti.

Prantsuse põllumajandusministeerium avaldas, et rapsiseemnete sügisest külvamist segas „liigselt kuiv ilm“ ning paljud põllumaad jäeti lihtsalt maha. Ministeerium vähendas rapsiseemnete külvipinna prognoosi 8000 hektari võrra 1,44 miljoni hektarini.

Rapsiseemnete hind tõusis nädalaga 1,4 protsendi võrra 418,5 euroni tonnist. Viimase kuue kuu jooksul on rapsiseemned kallinenud üle 14 protsendi.

Rapsi hind
Rapsi hind

Piimahinnad hakkasid uuesti tõusma

Sellel nädalal toimus järjekordne GlobalDairyTrade oksjon, kus piimahinnad tõusid, vahendab agrimoney.

GlobalDairyTrade indeks, mis põhineb oksjonil müüdud piimatoodete hindadel, tõusis eelmise sessiooniga võrreldes 1,3 protsenti.

Täispiima pulbri hind tõusis 1 protsendi – see on esimene tõus sellel aastal.

Üldine tõus oli oodatust suurem, sest futuuriturud viitasid sellele, et hinnad jäävad sisuliselt samale tasemele.

Analüütik Tobin Gorey ütles, et futuurituru investorid tahavad näha, mis oksjonil juhtub ning see võib ka edaspidi hinnasuunda määrata. „Tundub, et turg ootab oksjonilt juhtimist,“ ütles Gorey.

Oksjonit korraldav Fonterra teatas, et maksab farmeritele tahke piima kilogrammi eest 5,20 dollarit (Uus-Meremaa dollarit).

„Tootmine on suuremates ekspordipiirkondades langenud, eriti Euroopas ja Uus-Meremaal. Austraalia piimapakkumine on järsult kukkunud,“ ütles Fonterra Austraalia tegevdirektor Rene Dedoncker. „See on aidanud globaalset pakkumist tasakaalustada, nõudlus on püsinud aga tugev.“

Euroopas odavnes kooritud piima pulbri hind nädalaga 2 protsenti ja tonn maksab 1975 eurot.

GlobalDairyTrade hinnaindeksi muutus (%). Allikas: GDT
GlobalDairyTrade hinnaindeksi muutus (%). Allikas: GDT

Levimas on nisu roosteseene uued vormid

Nisu roosteseen, mis võib halvemal korral hävitada kogu nisusaagi, on Euroopas, Aafrikas ja Aasias suhteliselt kiirelt levimas, vahendab BlackSeaGrain.

ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja sõltumatud teadlased leidsid oma uuringutes, et tekkinud on roosteseente uued rassid, mis on hakanud levima.

„Need uued ja väga agresiivsed roosteseened on tekkinud ajal, mil me üritame vanade vormidega alles võidelda. Me peame kiirelt reageerima, et seda probleemi ära lahendada,“ ütles FAO taimede pataoloog Fazil Dusunceli.

„Praegu on ülimalt tähtis, et rahvusvaheliste institutsioonide spetsialistid töötavad koos, et need haigused peatada. Me peame andmeid jagama, olukorda pingsalt jälgima ning hullemateks stsenaariumiteks plaani looma,“ ütles Dusunceli.

Seenhaigused võivad tuule abil liikuda väga pikki vahemaid. Kui seenhaigust õigel ajal ei tuvastata, võib see hävitada kogu saagi.

Toidunisu hind on nädalaga tõusnud 1,2 protsenti ja tonn maksab 172,75 eurot (maikuu futuur).

Nisu hind
Nisu hind

India nisuimport kümne aasta tipus

India on alates 2016. aasta keskpaigast ostnud viis miljonit tonni nisu – juba praegu on tegemist viimase kümnendi suurima aastase ostuga, vahendab IndiaTimes.

Riigis on juba kaks aastat olnud tootmine madalam, mille tõttu on tekkinud defitsiit. Tõsi, enne aprillikuist saagikoristust suuri oste ei tehta – enne oodatakse, kui suur saab olema saak.

„Järgnevatel kuudel tehakse veel tehinguid,“ ütles üks Singapuri kaupleja. „Nad ei impordi üles 200 000-300 000 tonni, sest oodatakse, et kodumaine tootmine aitab varusid täiendada.“

Thomson Reutersi andmetest selgub, et alates 2016. aasta 1. juulist on India importinud 5,1 miljonit tonni nisu. Jaanuaris toimetati riiki miljon tonni nisu ning veebruari esimese nädalaga imporditi 400 000 tonni nisu. Viimati ostis India nii palju nisu 10 aastat tagasi.

Peamiselt on nisu ostetud Ukrainast ja Austraaliast. Ukraina nisu eest maksti umbes 210-212 dollarit tonnist, mille hulka kuuluvad ka kulud ja transport.

Kakao hind langes nelja aasta põhja

Teistest toorainetest odavnes kohvi hind 2,3 protsenti ja kakao odavnes 4,6 protsenti.

Soodne ilm ning vähenenud nõudlus on kakao hinna viimase nelja aasta madalaimale tasemele viinud, vahendab Äripäev.

Phillip Futuresi analüütik Wilfred Chong märkis CNBC-le, et ilmastikuolud on sel hooajal kakaosaaki üsnagi soosinud ning seega aidanud kaasa saagikuse kasvule. Nõudlus on kakao vastu vähenenud, seda suuresti inimeste tervislikumate eluviiside tõttu, arvab Chong.

Reuters kirjutas möödunud kuul, et suured kakaolastid seisavad laohoonetes ning sadamates, kuna eksportijad ei taha neid madala hinnaga maha müüa. Aastas toodetakse umbes 4 miljonit tonni kakaod ning käesolevaks aastaks prognoositakse, et pakkumine ületab nõudluse.

Kakao hind
Kakao hind

Nafta hind langes

Brenti toornafta hind langes nädalaga 1,7 protsenti ja WTI odavnes 1,1 protsenti. Kummagi barrel maksis reede hommikuks vastavalt 55,77 ja 53,15 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines 0,3 protsenti 562,5 dollarini tonnist.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised