Börs: Tooraine hinnad kerges languses

Börs: Tooraine hinnad kerges languses
Börs: Tooraine hinnad kerges languses

Nädala börsiuudised: nisu külmakahjud ei olegi nii suured; piimahinnad langesid üle 3protsendi; rapsiseemnete defitsiit püsib; Euroopa rapsiseemnete impordinõudlus kasvab; nafta hind tõusis.

Nisu külmakahjud ei olegi nii suured

Tundub, et talv ei olegi põllumeeste jaoks nii halastamatu ning külma ilmaga seotud kaotused on oodatust väiksemad, teatas Euroopa Komisjon, vahendab agrimoney.

„Vaatamata sellele, et Skandinaavias, Saksamaa, Hispaanias, Ungaris ja Musta mere piirkonnas on vastu võetud kaotusi, siis üleüldised külma ilma kahjud on „küllaltki piiratud,“ ütles Euroopa Komisjon.

Tõsi, Ukraina jaoks on olukord veidi kehvem, sest seal on teravilju kaitsnud paks lumekiht püsinud juba pikka aega. Kui see liiga kaua püsib, võib see hakata hoopis probleeme tekitama.

„Külmaperiood kestis Kesk- ja Ida-Euroopas terve jaanuari ning vahepeal langesid temperatuurid 15 ja mõnedes piirkondades isegi 20 miinuskraadini,“ ütles komisjon.

Aga külmaga seotud kahjud on oodatust väiksemad ning väga külmasid ilmasid ei ole enam oodata. „Olukord on hapram aga Kesk- ja Kirde-Ukrainas, sest lumekate on seal väga paks.“

„Nendes piirkondades kaitseb teravilju just lumi. Pidev paks lumekiht (osades kohtades on see kaetud ka jääkamaraga) võib tekitada aga probleeme hingamisega, lisaks sellele suureneb hallituse oht,“ teatas komisjon.

Toidunisu hind püsis sellel nädalal stabiilne. Tonn odavnes kokkuvõttes 0,4 protsenti 175 euroni.

Toidunisu hind.
Toidunisu hind.

Kardetakse kuiva ilma

Lisaks sellele tekitab muret ka kuiv ilm, mis võib kesta pikemat aega. „Kesk- ja Kirde-Euroopas (Saksamaast kuni Soomeni) on vihmadefitsiit,“ nentis komisjon. „Vihm oleks nendes regioonides väga teretulnud – see taastaks pinnase- ja põhjavee varud.“

„Samas ei pruugi kuiv ilm teravilju koheselt mõjutada,“ teatas komisjon.

Prognoose ei ole põhjust muuta

Eelmisel nädalal teatas Strategie Grains, et nende 2017. aasta ELi pehme nisu saagiprognoos on 143,8 miljonit tonni. See oleks eelmise aastaga võrreldes 6 protsenti enam. 2016. aastal kahjustasid saaki vihmahood, eriti Prantsusmaal, kes on ELi suurim nisukasvataja.

„Mida märkimisväärset, mille tõttu me prognoose muudaks, ei ole juhtunud,“ ütles Strategie Grains.

USAs langes maisi hind 1,8 protsenti ning nisu taandus 2,5 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva lõunaks vastavalt 3,78 ja 4,55 dollarit. Sojaubade buššelihind kukkus 3,5 protsenti 10,30 dollarini.

Piimahinnad langesid üle 3protsendi

Sellel nädalal toimus järjekordne Global Dairy Trade oksjon, kus piimatoodete hinnad kukkusid 3,2 protsenti. Eelmisel oksjonil tõusid hinnad 1,3 protsenti, vahendab portaal agriland.ie.

Kooritud piima pulbri ja täispiima pulbri hinnad odavnesid vastavalt 3,8 ja 3,7 protsenti. Oksjonil kallinesid vaid või ja laktoosi keskmised hinnad (0,2 ja 6,8 protsenti).

28 Euroopa Liidu liikmesriigi piimatarne kolme kuuga 3,4 protsenti (aastatagusega võrreldes). AHDB Dairy teatas, et numbrid olid liikmesriikides erinevad – osad vähendasid tootmist ja osad suurendasid. Kõige enam kärpis tootmis Suurbritannia.

Euroopas langes kooritud piima pulbri hind 1,3 protsenti ja tonn maksab 1958 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Rapsiseemnete defitsiit püsib

USA põllumajandusministeeriumi (USDA) teatel vähenes 2016/2017 hooajal globaalne rapsiseemnete toodang 3,4 protsenti 67,7 miljoni tonnini. Põhjuseks on külvipinna vähenemine, mis toimus nii suuremate eksportijate (Kanada, Austraalia ja Ukraina) kui ka suuremat importijate puhul (EL ja Hiina), kirjutab BlackSeaGrain.net.

Maailma toodang on vähenenud juba kolm hooaega järjest. See mõjutab rapsiseemnete varusid, mis peaks selle hooaja lõpuks olema 5,5 miljoni tonni suurused (madalaim tase alates 2012/13 hooajast). Eriti palju vähenevad varud Euroopa Liidus. USDA prognoosib, et ELi varud langevad kümnendi madalaima tasemeni – 914 000 tonnini.

Euroopa Liidu impordinõudlus suureneb

Euroopa Liidu impordinõudlus peaks suurenema. Kuna Ukraina toodang vähenes samuti, siis suurendavad oma kohalolekut ELi turul peamiselt Kanada ja Austraalia.

Järgmise hooaja (2017/2018) prognoosid on küllaltki ettevaatlikud. ELi tootmine peaks tegema väikse tõusu. Ukraina osas on prognoose raske teha, sest talvega seotud kahjud võivad seal ulatuda 10-50protsendini.

Rapsiseemnete hind langes sellel nädalal 2,8 protsenti 414,5 euroni tonnist. Viimase kuue kuuga on hind kallinenud aga 10,3 protsenti.

Rapsi hind
Rapsi hind

Teistest toorainetest kallines kakao hind 1,6 protsenti ja tonn maksab 2018 dollarit. Kuigi kakao hind kukkus hiljuti nelja aasta madalaima tasemeni, siis ei arvatakse, et langus ei pruugi kaua kesta, sest ilmastikunähtus El Nino võib selle aasta lõpus Lääne-Aafrikasse naasta.

Robusta kohvi hind tõusis 0,6 protsenti 2129 dollarini tonnist.

Nafta hind tõusis

Nädala alguses tuli teada, et Saudi Araabia naftatootmine väheneb ja see pani toornafta hinna tõusma, vahendab Äripäev.

Nädala lõikes kallines WTI toornafta hind 2,2 protsenti ja Brent lisas 1,3 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäevaks vastavalt 54,3 ja 56,57 dollarit.

Commerzbanki analüütikud tõid välja, et nafta hinnatõusu peamiseks põhjuseks on see, et saudid peavad naftaleppest kinni. Riik eksportis detsembris igapäevaselt keskmiselt 8,01 miljonit barrelit naftat, mis on 244 000 barreli võrra vähem kui novembris.

Rotterdami 95 bensiini hind langes sellel nädalal aga 2,1 protsenti ja tonn maksab 553,25 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised