Börs: teravilja hinnad languses, piimahind stabiilne

Börs: teravilja hinnad languses, piimahind stabiil
Börs: teravilja hinnad languses, piimahind stabiilne

Nädala börsiuudised: toodanguprognooside tõstmine veab rapsi hinda alla; piimahinnad tõusid teist nädalat järjest; piimahinnad peaks stabiliseeruma; ELi tootjaomahinnad kahe ja poole aasta tipus; nafta hind tõusis viimase kuu tippu.

Toodanguprognooside tõstmine ei lase rapsil kallineda

Euroopa Liidu rapsiseemnete toodang peaks sellel aastal veidi taastuma, teatasid USA ametnikud. Järjest enam on turuosaliste seas konsensus, et tootmine kasvab, kirjutab agrimoney.

USA põllumajandusministeeriumi (USDA) Viinis asuv büroo prognoosib, et Euroopa Liidu rapsiseemnete toodang kasvab eelmise aastaga võrreldes 600 000 tonni võrra 21 miljoni tonnini. Peamiselt on paranenud põldude saagikus.

Rapsiseemnete hind tõusis nädala lõikes 1,6 protsenti 402 euroni tonnist. Võrreldes veebruari tippudega on hinnad kukkunud aga üle 5protsendi.

„Kui välja arvata asjaolu, et mitmetes ELi riikides on külm veidi kahju teinud (peamiselt Ungaris, Bulgaarias ja Poolas), siis on õliseemnete külvi- ja kasvutingimused head,“ teatas büroo.

Ametnikud aga nentisid, et aprill ja mai on kevadist külvi arvestades väga tähtsad. Need kuud mõjutavad suuresti ka rapsi kvaliteeti ja saagikust.

USDA prognoos on väiksem kui Euroopa Komisjoni oma. Viimane tõstis märtsi lõpus rapsiseemnete 2017. aasta toodanguprognoosi 540 000 tonni võrra 22,55 miljoni tonnini.

Coceral tõstis eelmisel kuul oma prognoosi 500 000 tonni võrra 21,0 miljoni tonnini. Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) prognoosis aprilli alguses, et toodanguks kujuneb 21,5 miljonit tonni.

Rapsi hind
Rapsi hind

Toidunisu hea seisukord hoiab hindu all

Ka Pariisi toidunisu hinnad langevad, sest Prantsusmaa nisu (ja ELi oma tervikuna) on väga heas seisus, vahendab UkrAgroConsult.

Prantsusmaa teraviljade agentuur FranceAgriMer teatas, et 90 protsenti pehmest nisust on heas või suurepärases konditsioonis (nädala alguse seisuga).

See näitab, et saagiootused on kõrged. Pariisi toidunisu, mis on nisuhindade mõõdikuks terve Euroopa jaoks, jäi nädala lõikes samale tasemele ning tonn maksab 163,25 eurot. Viimasel kuul on langus olnud aga küllaltki korralik.

„Toidunisu hind on surve all olnud juba mitmeid päevi,“ avaldas Commerzbank. Euroopa Komisjon teatas sellel nädalal, et terve ELi saagiootused on paranenud ning külmakahjud on väikesed.

„Üldiselt võib öelda, et järgmise hooaja väljavaade on paljulubav,“ ütles Komisjon. „Talinisu on üldiselt heas seisukorras.“

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Turud on muutunud globaalseks

Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) teatas sellel nädalal, et prognoosib ELi selleaastaseks nisutoodanguks 150,3 miljonit tonni. See oleks 5,6 miljonit tonni rohkem kui eelmisel aastal.

Eelmisel aastal oli ELi tootmine ilmastikuolude tõttu piiratud, aga ülemaailmne toodang oli kõrge ning see survestab märkimisväärselt ka Euroopa tootjaid. „Oleme saanud jälle kinnituse, et turud on nüüd globaalsed ning lokaalseid hinnaprognoose teha on järjest keerukam,“ teatas Pariisis asuv konsultatsioonifirma Agritel.

USAs tõusis maisi hind 0,6 protsenti ja nisu lisas 0,2 protsenti. Kummagi buššel maksis reede lõunaks vastavalt 3,61 ja 4,23 dollarit. Sojaubade hind kukkus 2,4 protsenti 9,38 dollarini buššelist.

Piimahinnad tõusid teist nädalat järjest

Sellel nädalal toimus ka järjekordne GlobalDairyTrade oksjon, kus hinnad tõusid teist nädalat järjest. Tundub, et hinnad on põhja jõudnud, kirjutab agrimoney.

GDT indeks kallines kokku 1,6 protsenti. Tõusu juhtis täispiima pulber. Kooritud piima pulbri hinnad aga langesid ning vahed ELi hindadega vähenevad.

Täispiima pulbri hind tõusis 2,4 protsenti 2924 dollarini – tegemist on teise järjestikuse tõusunädalaga. „Stabiilne oksjon näitab seda, et turud arvestavad nüüd sellega, et Uus-Meremaa hinnad ei pruugi nii kiiresti langema hakata,“ ütles Commonwealth Bank of Australia analüütik Tobin Gorey.

Kooritud piima pulbri hind langes 0,8 protsenti 1913 dollarini – tegemist on madalaima tasemega alates 2016. aasta juunist. Euroopas langes kooritud piima pulbri hind 0,8 protsenti 1706 euroni tonnist.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Piimahinnad peaks sellel aastal püsima stabiilsena

Globaalsed piimahinnad peaksid sellel aastal stabiliseeruma, sest Uus-Meremaa tootmise kasv „paneb praegusele tõusule piduri peale,“ teatas Rabobank.

Hiina tugev nõudlus peaks turud aga omakorda tasakaalu viima. USA ja Mehhiko vahelised pinged ähvardavad aeglustada aga USA tootmist ja eksporti.

Rabobank prognoosib, et Okeaania täispiima pulbri hind langeb teises kvartalis (aprillist juunini) 2900 dollarini tonnist. Okroobris ja novembris peaks keskmine hind olema aga juba 3200 dollarit tonnist.

Kooritud piima pulbri hinnad peaksid Okeaanias olema oktoobrist detsembrini aga keskmiselt 2000 dollari juures tonnist – see tähendab, et hinnad suurt ei muutu või tõusevad suhteliselt vähe.

„Maailma piimatoodang ja ekspordi ülejääk hakkavad alles 2017. aasta teises pooles tõusma,“ teatas Rabobank.

ELi tootjaomahind on kõrge

Üllatuse on valmistanud eelkõige Uus-Meremaa, mille toodang on eelmise hooajaga võrreldes langenud vaid 3protsendi võrra. „Me ootame, et terve hooaja lõike langeb toodang vaid 2 protsenti,“ avaldas Rabobank.

Ka Euroopas võib oodata tootmise taastumist, sest tootjaomahind on tõusnud 33,7 euroni 100 kg kohta. Rabobank nentis, et viimati olid hinnad nii kõrgel 2014. aasta novembris.

Aastatagusega võrreldes peaks ELi toodang langema 2017. aasta esimesel poolaastal 1protsendi võrra, prognoosib Rabobank.

Nafta hind viimase kuu tipus

Täna varahommikul toimusid Süürias USA õhurünnakud, mis pani nafta hinna tõusma, kirjutab Äripäev.

Naftafutuuride hinnad tõusid reedel üle 2 protsendi viimase kuu kõrgeima tasemeni. Nädala lõikes kallines WTI toornafta 4,4 protsenti ja Brent lisas 5,5 protsenti. Kummagi barrel maksis vastavalt 55,56 ja 52,41 dollarit barrelist.

USA ametnike teatel olid õhurünnaku sihtmärgiks Süüria lennukid ja angaarid, kütusepumbad ja sõjaväe lennuväli. Õhurünnak oli vastuseks keemiarelva kasutamisele Süüria tsiviilelanikkonna vastu.

„Süüria ei ole suur naftatootja, kuid juhtunu suurendab piirkonnas riski olukorra eskaleerumisest,“ ütles CMC Marketsi analüütik Ric Spooner. „Arvestades seda, milline on turul praegu pakkumine, varude seis ning kildaõli tootmise kasv, on tõenäoline, et hind väga järsult ei tõuse.“

Süüria naapriks on Iraak, mis on naftat eksportivate riikide ühenduse OPECi suuruselt teine tootja. Nomura Holdings teatas, et kui olukord ei eskaleeru ja ei jõua Iraaki, jääb hinnatõus ajutiseks.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines 3,6 protsenti 571 dollarini tonnist.

Rotterdami 95 bensiini hind
Rotterdami 95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised