Börs: Piimahinnad tõusid viie kuu tippu

Börs: Piimahinnad tõusid viie kuu tippu
Börs: Piimahinnad tõusid viie kuu tippu

Nädala börsiuudised: ÜRO tõstis nisuvarude prognoosi rekordini; USA teraviljadel volatiilne nädal; suhkur odavnes järsult; kohvi hind tõusis; piimahinnad jõudsid viie kuu tippu; elusveiste hinnad tõusevad robinal; nafta hind langes; bensiin odavnes ligi 10 protsenti.

ÜRO tõstis nisuvarude prognoosi rekordini

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) tõstis maailma teraviljavarude prognoosi rekordkõrgele, mis viitab omakorda asjaolule, et pakkumine saab olema 2017-18 hooajal küllaltki kõrge, vahendab agrimoney.

ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) teatas, et globaalsed toiduhinnad langesid aprillis 1,8 protsenti kaheksa kuu madalaima tasemeni. Kõige enam tirisid toiduhindade indeksit alla suhkur ning teraviljad.

„Tugev konkurents ekspordis ning ootused, et globaalne teraviljade kättesaadavus on 2017-18 hooajal jätkuvalt kõrge, on survestanud teraviljade rahvusvahelisi hindu,“ teatas FAO.

Eriti palju on see surve mõjutanud nisuhindasid, teatas agentuur. Globaalse nisuvaru prognoosi tõsteti 1,1 miljoni tonni võrra (2017-18 hooaja lõpu seisuga) 247,6 miljoni tonnini. See tähendaks, et võrreldes eelmise aastaga suurenevad varud 8 tonni võrra. Nisutoodang peaks ulatuma 740,4 miljoni tonnini, arvab FAO.
Tõsi, see on 20 miljonit tonni vähem kui eelmisel aastal, aga prognoos tehakse ajal, mil Euroopas tekitavad muret ilmastikukahjud ning USA-d tabasid lumetormid, mis ohustavad sealset saaki.

Ei ole veel täpselt teada, kuidas kuiv ilm on Euroopa saaki mõjutanud. „Tootjad ootavad kannatlikult, et kahjud kindlaks teha,“ ütles konsultatsioonifirma Agritel.

Toidunisu hind (detsembrikuu futuur) kallines 0,7 protsenti 172,5 euroni tonnist. Nädala keskel kauples nisu vahepeal ka 174,5 euro juures.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

USA teraviljad hakkasid nädala lõpus taastuma

USA nisu hind hakkas nädala alguses tõusma, sest põldusid tabasid laialdased lumetormid. Nädala alguses jõudis buššeli hind (juulikuu futuur) 4,56 dollarini. Neljapäevaks oli hind aga veidi langenud, sest lumetormide negatiivne mõju oli oodatust väiksem. Nädala lõikes kallines nisu siiski 5 protsenti 4,49 dollarini buššelist.

Ka maisi hind hakkas nädala lõpus langema, sest loodetakse, et USA lääneosas saab peagi külviga alustada, sest pinnas muutub kuivemaks. Buššel kallines nädalaga 1,2 protsenti 3,72 dollarini. Sojaoad kallinesid 1,6 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 9,715 dollarit.

Suhkru hind langes järsult

Suhkru hind langes aga järsult, sest Brasiilia etanoolihindade langus paneb sealseid suhkrutootjaid oma tootmist suurendama.

„Kui ilm järsult ei muutu ning importijad ostavad sama moodi edasi, siis ei ole hinnatõusu midagi toetamas,“ ütles Sucden Financiali analüütik Nick Penney. Suhkru hind langes nädala lõikes 5,6 protsenti 15,3 dollarisendini naelast.

Robusta kohvi hind kallines aga 6 protsenti 2006 dollarini tonnist. Tõenäoliselt on tegemist tehnilise taastumisega, sest eelmisel nädalal kukkus hind lausa 8 protsenti. Kakao hind langes 4,5 protsenti 1775 dollarini tonnist, sest ülepakkumine survestab jätkuvalt turgu.

Piimahinnad tõusid viie kuu tippu

Selle nädala alguses toimus ka järjekordne Global Dairy Trade oksjon, kus piimahinnad kallinesid (eelmise oksjoniga võrreldes) 3,6 protsenti. GDT indeks tõusis kõrgeima tasemeni alates eelmise aasta detsembrist.

Täispiima pulbri hind tõusis juba neljandat oksjoni järjest – kokku 5,2 protsenti 3233 dollarini tonnist. Kooritud piima hinnad langesid aga 0,9 protsenti 1982 dollarini tonnist – Vahe Euroopa ja USA hindadega väheneb.

GDT indeksi hinnamuutus. Allikas: GDT.
GDT indeksi hinnamuutus. Allikas: GDT.

„Oksjon annab märku, et turud muretsevad jätkuvalt Uus-Meremaad tabanud Debbie ja Cooki tsüklonite poolt põhjustatud kahjude pärast,“ ütles Commonwealth Bank of Australia analüütik Tobin Gorey. Kardetakse, et tsüklonid on toonud liiga palju vihma, mis võib karjamaade olukorda kehvemaks muuta.

Euroopas kallines kooritud piima pulber nädalaga 0,1 protsenti 1775 euroni tonnist.

Elusveiste hinnad tõusevad robinal

Veisehindade futuurid jõudsid kolmandat päeva järjest kauplemislimiidini, sest küllaltki koomale tõmbunud veiseliha turg suurendab nõudlust veiste järele. Lisaks sellele kardetakse, et hiljutised lumetormid on pakkumisele kehvasti mõjunud.

Elusveiste hind (juunikuu futuur) kallines neljapäeval 4,5 sendi võrra, mis on ka päevane hinnatõusu piirang. Nael maksis neljapäeva õhtuks 134,55 dollarisenti. Nädala lõikes kallines elusveiste hind 13,5 protsenti.

„Turud proovivad arvestada USA lääneosa tabanud lumetormide kahjudega. Kardetakse, et see on pakkumist mõjutamas,“ ütles Commonwealth Bank of Australia analüütik Mateline Donlan.

„Mitmed nuumlaudad on teatanud veiste surmast, lisaks sellele on loomade areng oodatust kehvem.“ Lisas ta.

Nafta hind langeb, bensiin odavnes ligi 10 protsenti

Kuigi hiljuti teatasid OPECi riigid, et vähendasid plaanitust enam tootmismahte, hakkas nafta hind nädala lõpus kiiresti odavnema.

WTI toornafta barrelihind langes nädalaga 6,3 protsenti ja Brent odavnes 4,7 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 45,52 ja 48,38 dollarit. Tegemist on viimase kuue kuu madalaima tasemega.

Hinnalanguse taga nähakse asjaolu, et värsked andmed USAst panevad kahtlema, kas OPECi ja Venemaa tootmismahtude vähendamine globaalses plaanis tulemusi annab.

USA valitsuse andmetel vähenes USA naftavaru vaid „mõõdukalt” ning samas suurenesid „ootamatult” kütusemahud, kuigi suvise tarbimise kasvu peale ei panustata. Ühtlasi on kasvanud jõuliselt ka USA naftaeksport, mis viib S&P Globali analüütikute andmetel nafta hinna alla.

Aina rohkem kaheldakse selles, kas OPECi tootmiskärped suudavad turu tasakaalu viia, sest USA naftafirmad suurendavad agressiivselt oma tootmist.

Sellel nädalal langes järsult ka bensiini hind – Rotterdami 95 bensiin odavnes lausa 9,2 protsenti ning tonni eest tuleb välja käia 514,5 dollarit.

Bensiini hind langeb
Bensiini hind langeb

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised