Börs: Piimahinnad tõusevad

Börs: Piimahinnad tõusevad
Börs: Piimahinnad tõusevad

Nädala börsiuudised: piimahinnad tõusevad teist kuud järjest; Musta mere regiooni nisueksport kasvab; toidunisu hind uuesti languses; kakao ülepakkumine survestab turgu; nafta hind hakkas langema.

Piimahinnad tõusevad teist kuud järjest

Globaalsed piimahinnad tõusid kolmapäeval toimunud rahvusvahelisel oksjonil juba kolmandat korda järjest. Loodetakse, et eelmisel aastal alanud taastumine on nüüd jätkumas, kirjutab Reuters.

GlobalDairyTrade (GDT) indeks tõusis 3,1 protsenti ja jõudis kõrgeima tasemeni alates veebruari keskpaigast. Eelmisel oksjonil (kaks nädalat tagasi) kallinesid hinnad 1,6 protsenti.

Farmerid ja analüütikud kartsid, et hindade 50protsendiline taastumine 2016. aastal võib olla ajutine, sest hinnad hakkasid selle aasta alguses veidi langema. Põhjuseks globaalse pakkumise kasv.

Suured üleujutused Uus-Meremaal (riik on maailma suurim piimaeksportija) viitasid aga sellele, et pakkumine võib edaspidi olla piiratum.

„Hiljutine väga kehv ilm on tekitanud lühiajalises perspektiivis muret. See kajastub tõenäoliselt ka hindades,“ ütles Westpac Banki ökonomist Satish Ranchod. „Tõsi, hinnad on madalamal kui 2017. aasta alguses, aga tundub, et põrand on leitud.“

Täispiima pulbri hind tõusis 3,5 protsenti, kooritud piim pulber tõusis aga 7,1 protsenti. Tõsi, kooritud piima pulber kallines suuresti just selle tõttu, et eelmistel oksjonitel on hinnalangus olnud küllaltki järsk.

Euroopas tõusis kooritud piima pulbri hind 0,4 protsenti ja tonn maksab 1742 eurot.

GlobalDairyTrade oksjoni hinnamuutus (%). Allikas: GDT.
GlobalDairyTrade oksjoni hinnamuutus (%). Allikas: GDT.

Musta mere regiooni nisueksport kasvab

Musta mere regiooni oodatust aeglasem nisueksport tähendab, et varud kasvavad ning järgmise aasta eksport on selle võrra suurem, teatas USA põllumajandusministeerium (USDA).

USDA kohalikud bürood Venemaal ja Ukrainas vähendasid mõlema riigi nisuekspordi prognoose. Järgmisel hooajal peaks Venemaa eksport jõudma aga rekordini ning Ukraina eksport peaks samuti tugev olema, sest kauplejad hakkavad vanu varusid ära müüma.

USDA prognoosib, et Venemaa nisueksport ulatub 2017-18 hooajal 28 miljoni tonnini (eelneva aastaga võrreldes 1,5 miljonit tonni rohkem). Eksport kasvab vaatamata sellele, et tootmine alaneb. USDA ootab, et Venemaa tootmine väheneb 6,5 miljoni tonni võrra 66 miljoni tonnini. Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) prognoosib, et Venemaa toodang ulatub 67 miljoni tonnini.

„Neid prognoosid võivad veel märkimisväärselt muutuda, sest aprilli lõpus ja mais võivad ilmad nisu väga palju mõjutada,“ teatas USDA.

Toidunisu hind langes

Sellel nädalal pöördus Pariisi toidunisu hind uuesti langusesse – kukkumine ulatus 1,8 protsendini ja nädala lõpuks maksis tonn nisu 162,75 eurot, mis on vähemalt nelja kuu madalaim tase.

Tõsi, eelmisel nädalal hakkasid nisuhinnad tõusma, sest kuiv ilm ähvardas suvist saaki kahjustama hakata. Sellel nädalal on languse põhjuseks tõenäoliselt USA turu langus. Nimelt odavnes seal nisu hind nädalaga 5,9 protsenti ja buššel maksab 4,2 dollarit. Maisi hind langes 3,5 protsenti ja sojaubade hind kukkus 0,8 protsenti. Kummagi buššel maksis nädala lõpuks vastavalt 3,64 ja 9,58 dollarit.

Pariisi toidunisu hind
Pariisi toidunisu hind

Kakao ülepakkumine survestab turgu

Kakao hindade tõusuks peavad kommitootjad tarbijate armastuse šokolaadi vastu taastama, teatas maaklerfirma Marex Spectron. Ühtlasi prognoositakse, et kakaoubade ülejääk saab sellel hooajal olema rekordiline, vahendab agrimoney.

„Kakao hindade lühiajaline väljavaade on päris kehv,“ ütles Marexi põllumajanduse juht Jonathan Parkman. Ta lisas, et 2016-2017 hooajal ületab ülemaailmne tootmine tarbimist 400 000 tonniga.

„See on suurim nominaalne ülejääk ajaloos,“ ütles Parkman. „Varude ja jahvatamise suhtarv läheb vales suunas.“ 2017-2018 hooajal, mis algab oktoobris, peaks samuti olema ülejääk, lisas Parkman.

Tõsi, lühiajalise nõudlus ja pakkumise dünaamika viitas asjaolule, et kakao hinnad võiks lühiajaliselt taastuda 2300 dollarini tonnist. Nüüd oodatakse ülejääki ka järgmiseks hooajaks ning see on hinnalangust hoopis kiirendanud.

New Yorgi kakaofutuurid jõudsid selle nädala reedeks 1831 dollarini tonnist, mis on spotlepingu puhul madalaim hind alates 2008. aastast.

Kakao hind
Kakao hind

Teistest toorainetest kallines rapsiseemnete hind 0,1 protsenti ja tonn maksab 398,25 eurot. Kakao odavnes 6,9 protsenti 1831 dollarini tonnist ning robusta kohv kukkus 4,8 protsenti 2054 dollarini tonnist.

Nafta hind hakkas langema

Nafta hind alustas nädalat aga langusega, sest USA naftatootjate puurkaevude arv tõusis viimase kahe aasta kõrgeima tasemeni, vahendab Äripäev.

Citi Futuresi analüütik Timothy Evans nentis, et USA naftatootjate suhtumist vaadates näib praegu, et nad on üsna veendunud, et ka praeguse hinnataseme juures saab kasumit teenida, ning lülitavad seetõttu julgelt puurkaevud sisse.

USA naftatootmise aktiveerumine on vastukaaluks OPECi ponnistustele lepete kaudu toodangut kärpida. Naftalepe saab aga juunis läbi. Eelmisel nädalal kõlasid kuuldused, et OPECi põhimängija Saudi Araabia on leppe pikendamise poolt. See pani siis ka nafta hinna tõusma.

Brenti toornafta odavnes nädalaga 5 protsenti ja WTI kukkus 4,3 protsenti. Kummagi barrel maksis reedeks vastavalt 52,97 ja 50,68 dollarit. Rotterdami 95 bensiini hind kallines aga 0,6 protsenti 580 dollarini tonnist.

Toornafta hind
Toornafta hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised