Börs: Toidunisu hind langeb, väetiste hinnad põhjas

Börs: Toidunisu hind langeb, väetiste hinnad põhja
Börs: Toidunisu hind langeb, väetiste hinnad põhjas

Nädala börsiuudised: Saksamaa rapsi- ja nisutoodang kasvavad; toidunisu hind langeb; Maroko suurtootja: väetiste hinnad on põhja jõudnud; GDT indeks tõusis, aga piimahindade langus jätkub; kakao kallines 7 protsenti; nafta langes kolme kuu põhja.

Saksamaa rapsi- ja nisutoodang kasvavad

Saksamaa rapsiseemnete toodang peaks sellel aastal taastuma. Pikaajalisest keskmisest on see siiski madalam, ütles Deutscher Raiffeisenverband (DRV). Rapsi ohustab eelkõige kuivus ning külm ilm, vahendab agrimoney.

Saksamaa põllupidajate ühistu DRC prognoosib, et riigi teraviljade toodang ulatub sellel aastal 46,4 miljoni tonnini. See tähendaks, et eelmise aastaga võrreldes kasvab toodang 2,5protsendi võrra, viie aasta keskmisest on see aga jätkuvalt madalamal. DRV tõi välja vihmapuuduse novembri ja jaanuari vahel. Tõsi, osaliselt on seda faktorit tasakaalustanud viimase kuu vihmad.

Saksamaa nisutootmine, kus rõhk talinisu kasvatamisel, peaks prognoosi kohaselt ulatuma 25,14 miljoni tonnini. See oleks veidi üle poole miljoni tonni rohkem kui eelmisel aastal, mil tootmist segasid suvised vihmad.

Riigi rapsiseemnete toodang peaks sellel aastal ulatuma 4,9 miljoni tonnini, teatas DRV. Tegemist oleks 5,6protsendilise kasvuga (2016. aastaga võrreldes). Viie aasta keskmine on aga 5,3 miljonit tonni.

Saksamaa on suuruselt teine nisutootja Euroopas. Rapsiseemnete toodangult heitleb riik esikoha pärast Prantsusmaaga.

Toidunisu hind langeb

Toidunisu hind langes Euroopas nädalaga 3,04 protsenti ja tonn maksis reede lõunaks 167,25 eurot. Rapsiseemnete hind kukkus 1,04 protsenti ja tonn maksab 402,5 eurot.

Hinnalanguse põhjuseks on tõenäoliselt Chicago börsil kaubeldavate põllutoormete odavnemine. Mais odavnes USAs 2,6 protsenti 3,56 dollarini buššelist, nisu hind kukkus 3,2 protsenti ja buššel maksab 4,2275 dollarit. Sojaubade hind langes 1,8 protsenti 9,835 dollarini buššelist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Maroko suurtootja: väetiste hinnad on põhja jõudnud

Office Cherifien de Phosphate (OCP), mis on Maroko valitsuse kontrolli all olev väetistetootja, prognoosib, et fosfaadi hinnad peaksid tõusma hakkama, sest tootmine alaneb.

„Me arvame, et fosfaaditurg on jõudnud absoluutsesse põhja ning nüüd hakkab kallinemine,“ ütles OCP tegevjuht Mostafa Terrab. „2016. aasta lõpus hakkasid hinnad tõusma, sest tähtsamate imporditurgude nõudlus kasvas. Lisaks sellele olid terve tööstuse tootmismahud väiksemad.“

Terrab lisas, et turgu mõjutab eelkõige pakkumise pool ning hindu dikteerivad globaalsed tootmismahud. OCP prognoosib ka nõudluse paranemist, sest teraviljade kasvatamine on viimasel ajal muutunud kasumlikumaks.

Kanada maakleri Raymond Jamesi andmetel on Floridas kaubeldava fosfaadi hind tõusnud viimase kuu jooksul 4,4 protsenti 375 dollarini tonnist. Tegemist on viimase aasta kõrgeima tasemega.

GDT indeks tõusis, aga piimahindade langus jätkub

Sellel nädalal toimus ka järjekordne Global Dairy Trade piimahindade oksjon, kus hinnad tõusid tervikuna 1,7 protsenti, aga tähtsamad tooted odavnesid. Lisaks sellele toimus suur hinnalangus Euroopas.

Kooritud piima pulbri hind langes lausa 10,1 protsenti 1948 dollarini tonnist, mis on kaheksa kuu madalaim tase. Kahe oksjoniga on kooritud piima pulbri hind kukkunud 25 protsenti.

See tähendab, et Uus-Meremaa hinnad on nüüd Euroopa omadele järgi jõudmas. Euroopas langes kooritud piima pulbri hind 5,3 protsenti ja tonn maksab 1675 eurot (1802 dollarit).

Hindade erinevus oli Euroopa ja USA ning Uus-Meremaa turgude vahel väga suur. Analüütikud ütlesid, et tegemist on küllaltki „seletamatu“ olukorraga. Veel kuu alguses maksis kooritud piima pulber Uus-Meremaal 502 dollarit rohkem kui Euroopas. Praeguseks on see hinnavahe alla 150 dollari.

Täispiima pulbri hinnad taastusid aga mitme kuu madalaimalt tasemelt.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Teistest toorainetest kallines kakao hind 6,9 protsenti ja tonn maksab 2167 dollarit. Hiljuti jõudis kakao hind nelja aasta madalaima tasemeni, sest Lääne-Aafrika soodsad ilmastikuolud on tootmist parandanud. Sellel ja eelmisel nädalal toimunud hinnatõus on tõenäoliselt tehnilist laadi, sest enne seda toimus väga järsk langus.

Robusta kohvi odavnes 1protsendi ja tonn maksab 2139 dollarit.

Nafta langes kolme kuu põhja

Nafta hind langes sellel nädalal kolme kuu madalaima tasemeni, sest globaalsed naftavarud on oodatust suuremad, vahendab Äripäev.

OPECi naftaleppe välised riigid on turule paiskanud ootamatult palju naftat ning need nullivad OPECi tootmiskärped ära. See aga tähendab, et varud vähenevad aeglaselt või hoopis suurenevad.

Brenti toornafta langes kolmapäeval 50,14 dollarini barrelist. Nädala lõpus toimus väike taastumine, reedeks maksis barrel 50,91 dollarit ning eelmise reedega võrreldes ulatub hinnalangus 1,5protsendini. WTI kukkus 1,4 protsenti ja barrel maksab 48,06 dollarit.

„Mida madalamale hind kukub, seda suurem on surve täiendatavateks tootmiskärbeteks,“ avaldas Commerzbanki analüütik Carsten Frisch lootust.

Toodangu edasist kärpimist segavad aga OPECi välised riigid. Näiteks Venemaa pole siiani kokkulepet täitnud.

95 Rotterdami bensiini hind tõusis nädalaga 0,2 protsenti ja tonn maksab 495 dollarit. Viimasel ajal on bensiini hinnad tublisti langenud (vt. allpool olevalt graafikult).

95 Rotterdami bensiini hind
95 Rotterdami bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised