Börs: rapsi hinnatõus jätkub

Börs: rapsi hinnatõus jätkub
Börs: rapsi hinnatõus jätkub

Nädala börsiuudised: importijad lülituvad Ukraina nisult üle Venemaa omale; rapsiseemnete hinnatõus jätkub; Hiina tõstab järsult kanaliha importi; kakao hinnalangus ei pruugi kaua kesta; USA põllumajandustoormed kallinesid; OPEC peab naftaleppest kinni; bensiin jätkab kallinemist.

Importijad lülituvad Ukraina nisult üle Venemaa omale

Ukraina eksporditava nisu hulk on vähenenud, mis tähendab, et Musta mere piirkonna nisu ostjad peavad aina rohkem Venemaale toetama, teatas UkrAgroConsult.

Ukraina ekspordimaht on sellel hooajal (2016-2017) ulatunud 6. veebruari seisuga 13,1 miljoni tonnini, avadas uuringufirma. Terve hooaja prognoositavast ekspordimahust moodustab see 80 protsenti, tavaliselt on selleks ajaks riigist välja viidud 70 protsenti eksporditavast nisust.

Väiksem külvipindala tähendab seda, et Ukraina saak on olnud väiksem. Sellegi poolest on tänavusel hooajal suudetud Musta mere ostjate nõudlust suuresti rahuldada. Hooaja alguses Venemaa oma nisu nii palju ei müünud, sest hinnad olid madalad, ütles UkrAgroConulti analüütik Liza Mališko. Nüüd, mil hinnad on uuesti tõusma hakanud (kaheksa kuu kõrgeima tasemeni), hakkasid Venemaa tootjad oma kõrge kvaliteediga nisu uuesti müüma. Venemaa nisusaak oli sellel hooajal rekordiline.

„Ukraina on oma ekspordiprogrammi peaaegu ära täitnud,“ teatas UkrAgroConsult oma raportis. „Importijad lülituvad ümber Venemaa nisule.“

Toidunisu hind kallines Euroopas nädalaga 1,74 protsenti ja tonn maksab 175,75 eurot (maikuu futuur). Nisuhinnad on viimasel ajal tõusma pannud roosteseene levik ja Ida-Euroopa külmad ilmad. Samuti on aitas hindu kõrgemale ka USA toormebörsil toimunud hinnatõus.

Nisu hind
Nisu hind

Rapsiseemnete hinnatõus Euroopas jätkub

Rapsiseemnete hind tõusis nädalaga 1,9 protsenti ja tonn maksis neljapäevaks 426,25 eurot. Turgu on eelkõige mõjutanud külm ilm, mis kahjustab saaki. Eelmisel nädalal teatas analüüsifirma Strategie Grains, et nad vähendasid ELi selle aasta toodanguprognoosi 500 000 tonni võrra 21,56 miljoni tonnini.

Külm ilm on mõjutanud eelkõige Ida-Euroopa liikmesriikide saaki. Kaotuste ulatus ei ole teada aga enne kevadet. „Me peame ootama kevadeni, et aru saada, kui suured kaotused tegelikult on,“ teatas Strategie Grains.

Hiina tõstab järsult kanaliha importi

Vaatamata sellele, et tarbijanõudlus väheneb, suureneb Hiina kanaliha import 20 aasta kõrgeima tasemeni, sest riigi enda tootmine on kokku kuivanud, ütlesid USA ametnikud.

Kuna Euroopat ja USAd hoiab tagasi linnugripp, siis saavad sellest eelkõige kasu Lõuna-Ameerika eksportöörid, eriti Brasiilia, teatas USA põllumajandusministeeriumi (USDA) Pekingi büroo.

„Hiina kodumaine tootmine on raskustes, mis tähendab, et tõenäoliselt hakkab import 2017. aastal tõusma,“ teatas büroo.

Kasu saavad Ladina-Ameerika riigid

USDA prognoosib, et Hiina broileriliha import ulatub sellel aastal 600 000 tonnini, mis on 160 000 tonni võrra rohkem kui 2016. aastal. Viimati oli import nõnda kõrge 1996. aastal.

Hiina enda tootmine peaks langema 1,3 miljoni tonni võrra 11 miljoni tonnini.

„Kuna Hiina on seadnud USA-le piirangud, siis on eksportijate seas esikohale tõusnud Brasiilia. Hiina impordib 85 protsenti kanalihast just Brasiiliast.“ teatas büroo.

Euroopas on kanaliha hind viimaste kuude jooksul võtnud suuna üles. 6. veebruari seisuga maksab 100 kg linnuliha 177,08 eurot.

Kanaliha hind Euroopas
Kanaliha hind Euroopas

Kakao hinnalangus ei pruugi kaua kesta

Kakao hinnad on praegu mitme aasta madalaimal tasemel. Tonnihind on alla 2000 dollari – viimase 8 ja poole aasta jooksul on hind nõnda madalal olnud vaid ühel korral, vahendab agrimoney.

Hindu on survestanud eelkõige Lääne-Aafrika suur toodang ning nõudluse jahenemine.

Analüütik Judith Ganes-Chase hoiatas, et praegune olukord võib järgmisel aastal pöörduda, sest ilmastikuolud võivad muutuda.

Ganes-Chase ütles, et ilm võib jälle probleemiks kujuneda ning El Nino võib selle aasta lõpus naasta. „See võib hakata mõjutama 2017-2018 hooaja toodangut,“ ütles analüütik.

El Ninot seostatakse Lääne-Aafrika piirkonna kuivade ilmadega. „See ilmastikunähtus muudaks järgmise hooaja perspektiivi tunduvalt ebakindlamaks,“ ütles Ganes-Chase.

Ilmaprobleemid võivad tulla ajal, mil tootjad peavad toime tulema madalatest hindadest tingitud väljakutsetega. „Turud on väga palju keskendunud ülejäägile, aga see ei pruugi kaua kesta,“ hoiatas ta.

Kakao hind langes sellel nädalal 0,5 protsenti ja tonn maksis neljapäeval 1987 dollarit. Viimastel kuudel on hinnalangus olnud järsk.

Kakao hind
Kakao hind

USAs kallines maisi hind 2 protsenti ja nisu lisas 2,5 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäevaks vastavalt 3,85 ja 4,66 dollarit. Sojaubade buššel kallines 0,6 protsenti 10,67 dollarini.

Robusta kohv odavnes 0,5 protsenti ning tonni eest tuleb välja käia 2116 dollarit. Kooritud piima pulbri hind tõusis Euroopas 0,4 protsenti ning tonn maksab 1983 dollarit.

OPEC peab naftaleppest kinni

OPECi möödunud kuu naftatoodangu mahu järgi võib öelda, et organisatsioon peab novembris sõlmitud kärpeleppest kinni 93% ulatuses, vahendab CNBC.

Võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenes OPECi päevane naftatoodang 890 000 barreli võrra, 32,14 miljoni barrelini, vahendab Äripäev.

OPEC ennustab aruandes, et sel aastal on naftanõudluse päevane kasv 1,2 miljonit barrelit ehk rohkem kui viimastel aastatel keskmiselt. Peamiselt kasvatab nõudlust tegusam tööstussektor, samuti kasvav automüük USAs, Euroopas, Hiinas ja Indias.

Teisalt märgib OPEC, et autosektorile enam kaua loota ei saa, sest tulevikuautod võtavad vähem kütust, kui üldse.

Bensiini hind tõuseb edasi

Brenti toornafta kallines nädalaga 0,1 protsenti ja WTI jäi samale tasmemele. Kummagi barrel maksis neljapäevaks vastavalt 55,83 ja 53,15 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind on viimastel kuudel tublisti kasvanud. Sellel nädalal lisandus hinnale 0,4 protsenti ja tonn maksab 565 dollarit.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised