Börs: Saudid viisid nafta hinna alla

Börs: Saudid viisid nafta hinna alla
Börs: Saudid viisid nafta hinna alla

Nädala börsiuudised: suhkruturg võib muutuda väga volatiilseks; Societe Generale: Hiina impordinõudlus tõstab sojaubade hinda; kohvi peaks hakkama kallinema; saudid viisid nafta hinna alla; bensiin odavneb.

Suhkruturg võib muutuda väga volatiilseks

Toorainebörsidel tegutsev maaklerfirma Sucres and Denrees (Sucden) hoiatas, et suhkruturul peaks „volatiilsus suurenema“ ning prognoosib, et järgmisel hooajal on turg ülejäägis, vahendab agrimoney.

Sucden prognoosib, et suhkrutootmine peaks 2017-2018 hooajal kasvama 9,7 miljoni tonni võrra 132,9 miljoni tonnini. Peamiselt mõjutab turgu India tootmise taastumine ning Euroopa Liidu otsus kvootidest loobuda.

Ülemaailmse tootmise kasv peaks tarbimist ületama 3 miljoni tonni võrra. See tähendab, et esimest korda kolme aasta jooksul peaks suhkruturul tekkima ülejääk.

Sucden teatel tähendab see volatiilsuse kasvu. „Potentsiaalne üleminek defitsiidile tähendab peamiselt seda, et olukord muutub ebakindlamaks ning turud volatiilsemaks.“

Järgmise aasta ülejääk on küllaltki väike, kui võrrelda seda eelnevatel aastatel kogunenud defitsiidiga. „Kui arvestada, et ilmastikuolud võivad muutuda, siis ei saa välistada, et ülejääk võib ka mingil hetkel kaduda,“ avaldas Sucden.

Suhkru hind on sellel aastal langenud. Praegu maksab nael (0,45 kg) 18,25 dollarisenti.

Suhkru hind
Suhkru hind

Societe Generale: Hiina import toetab sojaubade hinda

Societe Generale pank prognoosib, et sojaubade ja robusta kohvi futuurid hakkavad kallinema, vahendab agrimoney.

Pank tõstis Chicago börsi sojaubade oktoober-detsember hinnaprognoosi 0,85 dollari võrra 10,50 dollarini buššelist. Novembrikuu futuuride hind kaupleb praegu 9,96 juures.

Prognoosis eeldatakse, et Hiina sojaubade tugev import jätkub ka 2017-2018 hooajal. Hiina import peaks kasvama 3 miljoni tonni võrra 90 miljoni tonnini. Peamiselt aitavad sellele kaasa sealsed seakasvatajad, kelle kõrgemad kasumimarginaalid võimaldavad teha rohkem investeeringuid.

Lisaks sellele võib oodata ka külvipinna vähenemist – pank vähendas USA sojaubade külvipinna prognoosi ligi 4 miljoni aakri võrra 86,4 miljoni aakrini. Teised suuremate ettevõtete prognoosid jäävad samuti alla 90 miljoni tonni.

„Me ootame, et sojaubade hinnad peaksid lühemas perpektiivis nõrgenema ja see mõjutab ka USA külvamist,“ ütles SocGeni analüütik Rajesh Singla ja lisas, et farmerid eelistavad pigem maisi.

„Mais võimaldab saada rohkem kasumit kui sojaoad,“ ütles ta. Singla tõstis USA maisi külvipinna prognoosi 3 miljoni aakri võrra 92 miljoni aakrini. Aasta lõpuks võis mais maksta 3,75 dollarit buššelist, prognoosib ta.

Sojaubade hind langes nädalaga Chicago börsil 0,3 protsenti ja buššel maksab 10,02 dollarit.

Sojaubade hind
Sojaubade hind

Teistest USA põllumajandustoormetest langes maisi hind 0,1 protsenti ja nisu odavnes 1,4 protsenti. Kummagi buššel maksab vastavalt 3,65 ja 4,36 dollarit.

Kohv peaks hakkama vaikselt kallinema

Londoni robusta kohvi futuuride selle aasta viimase kolme kuu hinnaprognoos on aga 2249 dollarit tonnist. 2018. aasta jaanuarist märtsini peaks hind olema aga 2315 dollarit, teatas SocGen.

Novembrikuu futuuride hind on praegu 2216 dollarit, 2018. aasta märtsikuu futuur maksab 2208 dollarit.

Tõsi, nelja suurima tootja – Vietnami, Brasiilia, Indoneesia ja India – toodang peaks 2017-2018 hooajal suurenema 6 miljoni kohvikoti võrra (üks kott kaalub 60 kg). See pole aga piisav, et selle hooaja 10 miljoni koti suurust langust tasa teha. Sellel hooajal on tootmist seganud eelkõige kehv ilm.

Robusta kohv kallines nädalaga 0,1 protsenti ja tonn maksab 2160 dollarit.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Kakao hind tõusis nädalaga 6,3 protsenti ja tonn maksab 2027 dollarit. Hiljuti jõudsid kakao hinnad nelja aasta madalaima tasemeni, sest Lääne-Aafrika soodsad ilmastikuolud on tootmisele kaasa aidanud. Tõenäoliselt on tegemist tehnilise korrektsiooniga pärast suurt hinnalangust.

Euroopas odavnes toidunisu hind 0,9 protsenti ning tonn maksab 172,5 eurot. Rapsiseemnete hind kukkus 1,4 protsenti ning tonni eest tuleb välja käia 406,75 eurot. Kooritud piima pulbri hind langes 1,1 protsenti 1769 euroni tonnist.

Saudid viisid nafta hinna alla

Nafta hinda hakkas sellele nädalal survestama Saudi Araabia teade, et riik on oma naftatootmist uuesti tõstnud.

Nimelt kasvas kuningriigi naftatoodang veebruaris 263 000 barreli võrra 10,011 miljoni barrelini päevas, selgub OPECi avaldatud raportist.

Nafta hinnad reageerisid langusega, sest investorid spekuleerivad, et saudid ei ole teiste naftariikide tegevusega rahul – nimelt vähendavad viimased oma tootmist liiga aeglaselt. Saudi Araabia energiaminister ütles, et turgudele kättesaadava nafta hulk langes siiski 90 000 barreli võrra päevas ning lisatoodang lihtsalt varundati.

Saudide energiaminister Khalid Al-Falih hoiatas eelmisel nädalal, et kuningriik ei kavatse „muidusööjate“ koormalt pikalt kanda. Näiteks Venemaa, Iraak ja Araabia Ühendemiraadid ei ole lubatud kärpeid veel teinud.

Nädala teine pool tõi hinnatõusu

Tõsi, nädala lõpus hakkas nafta hind uuesti tõusma, sest Rahvusvahelise Energiaagentuuri värskest raportist selgus, et USA naftavarud on vähenenud umbes poole miljoni barreli võrra.

Kokkuvõttes langes Brenti toornafta nädalaga 1,7 protsenti ja WTI kukkus 2 protsenti. Kummagi barrel maksis nädala lõpuks vastavalt 51,68 ja 48,74 dollarit.

Hea uudis on aga see, et ka bensiini hinnad on langema hakanud. Rotterdami 95 bensiini hind kukkus nädalaga 3,7 protsenti ja tonn maksab 494 dollarit.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised