• 15.02.17, 11:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti sojaoa aretajad pälvisid Bergi nimelise innovatsioonipreemia

Jaanuari lõpus kogunes auväärne hindamiskomisjon valima välja krahv Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaati. 16. veebruaril toimub Sangastes preemia üleandmine.
Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaat selgunud
  • Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaat selgunud Foto: ETKI
Maaeluministeerium, MTÜ Eesti Rukki Selts ja Sangaste vallavalitsus kuulutasid välja konkursi Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaadi leidmiseks möödunud aasta oktoobris. – köögiviljade kasvatamise metoodika ja tehnoloogia täiustamise alased uuringud; - sojaoa ’Laulema’ aretamine. Aretajad Maia Raudseping, Enn Kaljo ja Lea Narits; - e-põlluraamat ja põllumajandusettevõtte majandustegevuse haldamise programm; – karuputke tõrjumine soola või soolalahusega.
Bergi nimelise innovatsioonipreemia hindamiskomisjoni liikmed hindasid nelja konkursile esitatud tegu:
Margit Olle
Eesti Taimekasvatuse Instituut
VitalFields/WeatherMe OÜ
Koit Kuusk ja Vendo Ellamaa
Hindamiskomisjon seisis seega raske valiku ees – iga nominent vääris preemiat. Arvestades uuenduslikkust, keskkonnasäästlikkust ja majandusliku potentsiaali otsustati krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia konkursi laureaadiks 2016. aastal määrata sojaoa ’Laulema’ aretamine aretajate Maia Raudseping, Enn Kaljo ja Lea Narits poolt.
MIS ON MIS
Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemiaga tunnustatakse maamajandussektori edendajaid, kes on loonud uuenduslikke tooteid ja teenuseid või kelle tegevus innustab kasutama innovaatilisi lahendusi ja praktikaid.Preemia väljaandjateks on MTÜ Eesti Rukki Selts, Sangaste Vallavalitsus ja Maaeluministeerium. 
„Projekti innovaatilisus seisneb Eesti tingimustesse sobiva  uue kõrgeväärtusliku valgu- ja õlikultuuri sojaoa sordi aretamises ja sobilike kasvatustehnoloogiate väljatöötamises. Eestis on sojaoa kasvatamisel sama perspektiiv mis rapsil, ning sojaoa kasvatus on suuteline arenema sama kiiresti ja kaugele kui seda on teinud rapsikasvatus,“ ütles komisjoni esimees Sangaste vallavanem Kaido Tamberg.
Sojasort 'Laulema' on meie kliimas sobilik kasvatada
  • Sojasort 'Laulema' on meie kliimas sobilik kasvatada Foto: Postimees/Scanpix
Hindamiskomisjoni kuulusid:
President Arnold Rüütel, Eesti Rukki Seltsi patroon;
Toomas Kevvai, Maaeluministeeriumi asekantsler;
Roomet Sõrmus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees;
Tiit Kõuhkna, Eesti Kalaliidu esindaja;
Aret Vooremäe, Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktor;
Juhan Särgava, Saidafarm OÜ, põllumajandustootjate esindaja;
Leonhard Puksa, MTÜ Eesti Rukki Seltsi juhatuse esimees;
Kaido Tamberg, Sangaste vallavanem.
Informatsioon konkursile esitatud ettepanekute kohta edastati ka tutvumiseks Bergi perekonna esindajale krahvinna Sylvia-Alexa von Bergile. Krahvinna avaldas esmalt tänu algatuse eest, mis väärtustab tema vanavanaisa elutööd. „Olen igati nõus komisjoni valikuga määrata preemia sojaoa ’Laulema’ aretajatele. Kõik neli nominenti on kindlasti andnud oma panuse nii Eesti kui maailma põllumajanduse arengusse. Minu vanavanaisa Friedrich oleks selle kõige üle väga uhke,“ lausus Sylvia-Alexa von Berg.
Preemia suurus on 1000 eurot. Preemia määratakse isikule, ettevõttele või asutusele, kelle poolt on välja töötatud või juurutatud uudne maamajandussektoris või maamajandussektori saaduste töötlemisel rakendatav lahendus.Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi innovatsioonipreemia antakse üle 16. veebruaril Sangaste lossis toimuval auhinnatseremoonial kell 12.Vaata ka: Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia statuut
 HUVITAVAT LUGEMIST: Krahv Berg – uskumatult viljakas pollumajanduse edendaja

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.09.24, 06:25
Võta maisitärklisest viimast
Maisi soodsa kasvuperioodi korral võib tekkida probleem, kus tärklisesisaldus silos on optimaalseks söötmiseks liiga kõrge. Seedimata tärklis vatsas ja peensooles langetab söödaväärindust, tekitades loomakasvatajale rahalist kahju.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele