Droonipõhine täppisviljelus on uus trend

Droonipõhine täppisviljelus on uus trend
Dimediumi partnerid: drooniprojekti juht Mikk Mehide (vasakul) ja...

Tänavusel Dimediumi aastasümpoosionil oli tavapärastele loomakasvatusteemadele lisandunud ka taimekasvatusteemad, sest ollakse ju turule tuldud nii Anfisco väetistega kui drooniseireteenuse pakkumisega. Viimast ka kohaletulnud põllumeestele tutvustati.

Dimediumi partnerid, drooniprojekti juht Mikk Mehide ja lennuoperaator Gert Pagel tegid põllumeestele asja selgeks - miks peaks ja kuidas saaks droone täppisviljeluses kasutada.

Mikk Mehide sõnul tekitavad droonid palju elevust, neid lennutatakse, tehakse videosid aga täppispõllumajandusest on asi kaugel.
"Tegelikult on droon vahend tegemaks mitmesuguseid toiminguid ja kui kokku panna droon, mis lendab ja sinna peale panna multispektriline kaamera ja lisada spetsiaalne tarkvara, mida osatakse kasutada ja analüüsida, siis jõuame täppispõllumajandusse," selgitas asja Mehide.

Mitte drooni müük vaid teenus. Kogu teenuse protsess saab alguse põllumehe ja Dimediumi esindaja arutelust - milline saab olema seiremaht, millal põllule tullakse, milliseid põlde ja mis kultuure jälgitakse. Kõik need andmed sisestab Dimediumi spetsialist Airinovi tarkvarasse. Siis teostab lennuoperaator Gert Pagel soovitud põldudel lennud ja edastab saadud andmed Airinovi keskusesse, kus need töödeldakse 48 tunni jooksul ja saadud rapordid, koos väetamissoovitustega, edastatakse põllumehele koos kommentaaride ja selgitusega.
"Raport koosneb erinevatest kaartidest, mis annavad väetamissoovitusi. Nii kuivaine kui lämmastiku omastamise järgi sünteesitakse informatsioon erinevatel kaartidel - on lihtsustatud versioon ja põhjalikum valik. Tavapäraselt tehakse 4 kaarti. Asja lisaväärtuseks on see, et nende kaartide järgi tulevad välja vead, nagu näiteks ebaühtlane külv, külma- ja veekahjustused jm.," ütles Mehide.

Meestel oli kohapeal kaasas täisvarustusega Airinovi droon. "Airinov ise ei müü droone, vaid müüb unikaalset teenust pea 5000 põllumehele kogu maailmas, nüüd siis ka Eestis. Kogu Baltikumis on edasimüüjaks Dimedium AS," rääkis Mehide. 

Pagel tutvustas drooni. "Droon on plastist, kaalub koos kaameraga 700 grammi. Teeb 2 pilti sekundis, 10-15 pilti igast põllupunktist. Võimekus on 3 hektarit minutis või 500-600 hektarit päevas. Aga on võimalik isegi 1500 hektarit päevas teha. Tuult kannatab see masin kuni 15 meetrit sekundis. Tõusumeetreid on tal 500 ja kuigi Eestis lubatakse lennata 150 meetri kõrgusel, saab sealt juba õige pildi kätte, sest me ei otsi objekte vaid mõõdame taimest kuvatavat kiirgust," tutvustas Pagel.

Drooniseire on parim viis kiirete väetamisalaste soovituste saamiseks. Teravilja puhul kasutatakse drooni andmeid, et mõõta põllu kuivaine kogust ja lämmastiku imendumist taimede arengu kõige olulisemal ajal. Talirapsi põlde seiratakse tavapäraselt talve alguses ja lõpus, mille alusel arvutatakse välja biomassi kadu. "Üldse saab lennata nisu, kaera ja rapsi. Suvinisu puhul peaks kasvufaas olema suurem kui 32. Suvirapsi saab ka siis, kui on olemas piisav lehemass. Talirapsi puhul on oluline lennata sügisel ära, siis on näha biomass ja saab teha kohe varakevadel väetamisotsused," jagas soovitusi Mehide.

Iga teenuse puhul on oluline selle hind ja saadav kasu. Dimediumi esindajate sõnul tuleb kokkuhoid eelkõige sellelt, et väetad targalt ehk paned väetist sinna, kuhu reaalselt vaja on. 
Mikk Mehide sõnul on teenuse baashind 14 eurot hektari kohta. "See sisaldab lende, drooni haldust ja hooldust, andmeedastust läbi Airinovi keskkonna ja andmetöötlust spetsiaalse tarkvaraga. Põllumees saab raportid visuaalseks vaatluseks ja analüüsiks ning kohandatud failid külvikute ja traktorite tarkvarasse. Samuti andmed arhiveeritakse. Muidugi pakume ka agronoomilist nõustamist," ütles ta.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised