Maisisilo koristus on sellel aastal suureks väljakutseks

Maisisilo koristus on sellel aastal suureks väljak
Tartu .Agro maisisiloteoga sai õigel ajal alustatud.

Kes praeguseks maisisilo tehtud said, võivad rahul olla, seda siis tänast lumist ilmapilti vaadates. Rahul saab olla ka Tartu Agro rahvas – nende loomasööt on peaaegu varutud.

Tänavusel aastal on maisi siloks koristamine vihmaste ilmaolude tõttu tõenäoliselt üpris suur väljakutse. Madalate temperatuuride tõttu on olnud tänavune kasvuperiood maisile ebasobiv ja seetõttu oli maisi kasv  aeglane. Ka sügisesed sademeterohked ja jahedad ilmad ei ole soosinud maisi küpsemist ja seetõttu on koristuse algus jäänud tavapärasemast hilisemaks.

Eelmisel nädalal siiski alustati mitmel pool Eestis maisikoristusega, sest esimesed öökülmad on juba põllud üle käinud ning see ei luba koristuse alustamisega enam kaua viivitada.

Pane rõhku tallamisele.
Pane rõhku tallamisele.

Sort 'Arcade' millest koristust alustati, oli koristusajaks saavutanud 25% kuivaine sisalduse. Arvestades tänavust üldist olukorda Eesti maisipõldudel on see rahuldav või isegi hea. Küll, aga otsustati tulenevalt siiski suhteliselt madalast kuivainest, tõsta heksil pikkust 3,5 cm-le, et vältida liigset silomahla teket ja suhkrute ning  tärklise "välja uhtumist".

Korras, kuivendatud põllud on sel aastal edu aluseks. Tartu Agro juht Aavo Mölder on rahul, et aastate jooksul on tehtud ettevõtte põldudel palju investeeringuid maaparandusse. "See nõue tuleneb meie rendimaa lepingust ja neid me oleme täies mahus täitnud. Tänu sellele ei ole meil ka probleeme koristusega, et põld ei kannaks masinaid. Saame tagada koristuse kiire tempo, mis on täna meie jaoks vägagi oluline," selgitas Aavo Mölder. "Peamine on, et   maisikoristusel kasutatav teenuse pakkuja suudaks masinad töös hoida ja seisakuid vältida."

Oluline on ka niitekõrgus. Niitekõrgus seadistati Vorbuse põllul 30 cm kõrgusele, et vältida koristatava massi mullaga ja mittesoovitavate bakteritega saastumist. Lisaks on maisitaime varre  alumine 30 cm osa madala söödaväärtuse ning seeduvusega. "Eesmärk on toota mitte tonne vaid parimate näitajatega maisisilo. Et  igale silotonnile tehtud kulutus saaks väärindatud lehma kaudu piimaks," põhjendas Mölder.

Tartu Agros on loomad sööda ja söötjatega rahul.
Tartu Agros on loomad sööda ja söötjatega rahul.

Kuna heksli pikkus reguleeriti vastavalt madalale kuivainele pikemaks, ei tekkinud ka silomassi tallamisega probleeme ja esimese pooliku koristuspäeva õhtuks oli hoidlas juba 350 tonni väärtuslikku  koristatud silomassi kuivainega 25%.

Kasuta silokindlustuslisandit

Õige kindlustuslisandi valik saab olema määravaks ka sellel aastal, et tagada kiire ja kontrollitud fermentatsioon, pH langus 6-7-lt 4-le ja hea säilivus. Sil-All Maize+ FVA on spetsiaalselt maisi sileerimiseks välja töötatud kindlustuslisand, mis takistab tänu propioonhappebakteri tüvele hallitus- ja pärmseente kasvu. Sil-All Maize+ FVA koostises olevad homofermentatiivsed piimhappebakterid ja tärklist lõhustav ensüüm amülaas soodustavad kiiret ja tõhusat käärimist, mis vähendavad toitainekadusid ning tagavad hea söömusega ja seeduvusega maisisilo piima tootmiseks.

 

Pilleriin Puskar
Alltech Eesti

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised