• 17.05.18, 11:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Seemnete sertifitseerimine muutub kiiremaks ja tõhusamaks

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse, halduskoostöö seaduse ning riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu. Muutused on vajalikud seemnete sertifitseerimise süsteemi ajakohastamiseks ja tõhustamiseks.
Seemnete sertifitseerimine muutub kiiremaks ja tõhusamaks
  • Seemnete sertifitseerimine muutub kiiremaks ja tõhusamaks
  • Foto: Postimees/Scanpix
„Praegune seemnete sertifitseerimise süsteem on üles ehitatud ainult riigi teenustele. Kuigi see on toimiv ja usaldusväärne, leidub siiski võimalusi süsteemi parandada. Kui ettevõtjad saaksid sertifitseerimisprotsessis osa rolle ise täita, poleks neil vaja teenust alati sisse tellida ja selle järele oodata. Osa toiminguid ise tehes muutub kogu protsess ettevõtjatele kiiremaks ja neil on suurem võimalus mõjutada toimingute kulusid,” ütles Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu.
Seemnetootmise pinnad on viimase kümne aastaga rohkem kui kahekordistunud. „Kuna seemnete sertifitseerimise maht on märkimisväärselt suurenenud, siis muudame seemnete sertifitseerimise süsteemi kiiremaks ja tõhusamaks. Anname ettevõtjatele rohkem õigusi sertifitseeritud seemnete tootmiseks ettenähtud põldude tunnustamiseks, seemneproovide võtmiseks ja analüüsimiseks,“ lisas Suu.
Riigi pakutava seemnete sertifitseerimise teenuse tegelikud kulud ületavad praegu mitmekordselt teenuse eest tasutavatest lõivudest laekuvat summat. „Ajakohastame riigilõive ja viime need rohkem kooskõlla Põllumajandusameti ja Põllumajandusuuringute Keskuse sertifitseerimise toimingute kuludega,” ütles Suu.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Seaduse muudatusega võivad tootjad ise taotleda majandustegevusluba sertifitseerimise tegevuste läbiviimiseks ning sellisel juhul on nad vabastatud selle tegevuse eest ettenähtud riigilõivu tasumisest. Riigilõivu tuleb tasuda ainult siis, kui kasutatakse Põllumajandusameti sertifitseerimise teenust.
Selleks, et tagada kogu protsessi usaldusväärus ja selge rollijaotus, on eelnõus ette nähtud koolitusnõuded ja järelkontroll. Ettevõtjatele loodav võimalus sertifitseerimistegevusi läbi viia suurendab nende vastutust ning on vabatahtlik. Paralleelselt jääb kehtima ka praegune Põllumajandusameti pakutav seemnete sertifitseerimise teenus.
Seemnekartuli tarnijate kohustus pidada enesekontrollisüsteemi on tingitud sellest, et kartul on nii ohtlikele kui ka kvaliteeti halvendavatele kahjustajatele väga vastuvõtlik ning vajab enesekontrolli raames kriitiliste punktide täpset ja süsteemset täitmist. Selline enesekontrollisüsteem aitab eelnevalt läbi mõelda need turustamise eesmärgil kasvatamise, töötlemise, säilitamise ja pakendamise etapid, kus erinevad sordid või seemnekartuli kategooriad võivad omavahel seguneda, nakatuda ohtlikesse või kvaliteeti halvendavatesse taimekahjustajatesse või saada muul viisil kahjustatud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele