Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 24. mai 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vao Agro laiendab piimatootmist

Vao Agro uue farmi avamine
Foto: Vao Agro
Eile avas Vao Agro Väike-Maarja vallas 476-kohalise kaasaegse vabapidamisega noorloomalauda ja selle juurde kuuluva 12 000 m3 mahutavusega vedelsõnnikuhoidla. Investeeringu kogumaht oli peaaegu 1 miljon eurot.

Valminud noorkarjalauda juurde kuulub uuendatud monoliitbetoonist vedelsõnnikuhoidla, mis võimaldab kõige keskkonnasõbralikumat ladustamist ning kaasaegne silohoidla. Noorkarjalauta paigaldati sõnniku kogumiseks ja eemaldamiseks kaasaegsed skreeperseadmed, jooturid, asemematid, ventilatsioonisüsteem ja LED valgustid.

Vao Agro juhi Meelis Robami sõnul on vabapidamisega laudas loodud noorloomadele oluliselt paremad elutingimused. “Nad saavad aedikutes vabalt ringi liikuda, süüa-juua ning igal loomal on oma lamamisase. Loomade söötmine toimub mobiilse söödamikseriga,” selgitas Meelis Robam.

Noorloomalauda ja vedelsõnnikuhoidla ehitaja oli Mapri Ehitus OÜ, seadmed tarnisid DeLaval OÜ ja Latter NT OÜ. Silohoidla ehitas Antaares AS.

OÜ Vao Agro kuulub Austria päritolu Heinzeli pereettevõttele Emacs Agro GmbH ja on üks kolmest Eestis asuvast farmist. Vao Agrol on kokku pea 1300 looma, millest umbes 590 moodustavad piimakarja ja ülejäänud on noorloomad. Teised kaks Emacs Agro GmbH omanduses olevad Eesti farmid on enam kui 260-pealist piimakarja omav OÜ Diner ja taimekasvatusega tegelev OÜ Karu Agro. Kolm farmi kokku annavad tööd 35-le inimesele ja farmide tööd juhib Meelis Robam.

Meelis Robamit tunnustati hiljutisel vabariigi aastapäeval Väike-Maarja valla poolt, kuna ta on suutnud arendada põllumajandust ka keerulistel aastatel, kui teised olude sunnil piimakarja likvideerisid. Farmide hea töö tulemusena säilisid töökohad ja asuti taas loomade arvu kasvatama.

Lisaks pea ühe miljoni euro suurusele investeeringule noorloomalauda kompleksi, valmis uus laohoone, mis tagab paremad hoiustamistingimused seemnetele, väetistele ja farmide masinapargile. Laohoone investeeringumaht oli pea 300 000 eurot ja seda finantseeriti omavahenditest. Ehitustöid teostas Mapri Ehitus OÜ.

“Mul on hea meel, et vaatamata vahepealsetele rasketele aastatele oleme suutnud oma farmide loomade arvu peaaegu kahekordistada, luua kaasaegse töökeskkonna meie inimestele ja head elutingimused meie karjale,” lisas Robam.

Kokku on viimase 6 aasta jooksul omaniku toel investeeritud kolme farmi enam kui 10 miljonit eurot, millest umbes pool on läinud loomakasvatusse ja teine pool taimekasvatusse.

Vastavatud 1-miljonilisest investeeringust oli 60% Vao Agro omainvesteering ning 40% ulatuses finantseeris projekti PRIA.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960