Autorid: põllumajandus.ee, Põllumajandus.ee • 1. märts 2019

Erametsi toetatakse ligi 2 miljoni euro ulatuses

Talvine mets
Autor: Reuters/Scanpix
Keskkonnaministeerium ja Erametsakeskus uuendasid lepingut, millega eraldatakse selleks aastaks erametsade toetuseks ligi kaks miljonit eurot. Oluliselt suurenes seejuures vääriselupaikade kaitseks eraldatud raha, mis teeb nende kaitse kogueelarveks ligi veerand miljonit eurot.

„Sõlmitud lepinguga eraldasime metsade hoolduseks ja kaitseks kaks miljonit eurot, mida erametsaomanikel tuleb taotleda Erametsakeskuselt. See on märkimisväärne summa, millest usume, et on metsaomanikele palju abi,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler kasvanud toetussummade kohta.

Oluline muudatus on vääriselupaikade kaitseks erametsaomanikega sõlmitavateks lepinguteks riigieelarvest lisaraha eraldamine.

„Vääriselupaigad on erilised metsatükid, mis sobivad liikidele, kes vajavad elupaigaks erilisi kasvutingimusi – olgu selleks vähene inimmõju ja looduslik areng, järsakukallas või veest mõjutatud ala,“ selgitas minister Kiisler vääriselupaikade olemust.

Vääriselupaiku kaitstakse eramaal vabatahtlikult, kuid nende kaitsmise edendamiseks võib eraomanik soovi korral riigiga kahekümneks aastaks ka ametliku lepingu sõlmida.

Sellisel juhul lepivad metsaomanik ja riik kokku, et omanik jätab selle metsaosa looduskaitselistel põhjustel majandustegevusest puutumata ja riik hüvitab maaomanikule saamata jäänud tulu.

„Aastaid on vääriselupaikade lepingute aktiivsem sõlmimine olnud pärsitud rahanappuse tõttu. Täiendav 80 000 eurot aastas on pool senisest aastasest kogueelarvest, mistõttu on tegemist olulise panusega vabatahtliku metsakaitse edendamiseks,“ ütles Erametsakeskuse juhatuse liige Jaanus Aun.

Lepinguid sõlmiva Erametsakeskuse hinnangul võiks senist lepingute maksumust ja mahtu arvestades vääriselupaikade kaitselepingutega kaetav ala suureneda umbes 250 hektari võrra.

Keskkonnaministeeriumi ja Erametsakeskuse vahel sõlmitud halduslepinguga määratakse Erametsakeskuse ülesanded metsaseadusest tulenevate erametsanduse toetuste haldamisel ning vääriselupaigakaitse lepingute sõlmimiseks.

Halduslepingu lisa on iga-aastane toetuste andmise eraldise leping, mis sel aastal sisaldab ka varem KIK-ist rahastatud erametsaomanike toetusi. Erametsanduse toetuste ja vääriselupaikade kaitsmise lepingute sõlmimise kohta leiab lisainfot Erametsakeskuse kodulehelt

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751