Silver Kask: piimatoodangu tõusu saavutame läbi looma heaolu

Trigoni Kaiu piimafarmi juht Silver Kask.
Trigoni Kaiu piimafarmi juht Silver Kask.

Veebruaris avati pidulikult Eesti kõige kõrgema piimatootlikkusega piimafarmi, Kaiu farmi, laiendus. Farmi tehtud investeering küündis 3,5 miljoni euroni. Trigoni Kaiu piimafarmi juht Silver Kask sõnas, et kõik investeeringud, mis farmi said tehtud, said tehtud eesmärgiga läbi loomade heaolu tõsta piimatoodangut.

Uues farmis, mis mahutab kokku 1200 lüpsilehma, on hetkel 650 looma. „Iga kuu loomade arv kasvab ja seda oma karja järelkasvust. Noorloomi on meil siin hetkel 600 kanti,“ rääkis farmi juht.

Farmi juures oli muidugi kõige kallim ehituslik hoonete pool, aga ka kogu farmi sisustus läks omajagu maksma. Silver Kase sõnul oli koostöö projektiga seotud osapooltega väga hea. „Minu jaoks oli see esimene farm, mille ehituse juures algusest peale olen olnud ja saan öelda, et ehitaja ja sisustuse tarnijad teadsid, mida teevad. Kõik probleemid mis üles kerkisid said operatiivselt lahendatud,“ sõnas ta.

Küsimusele, mille alusel sai Kaiu farmi sisustus valitud, vastas Kask, et eelkõige võeti aluseks loomade heaolu ja teadmine, et pidamistingimustega rahulolev loom annab ka rohkem piima.
„Et valida millist seadet farmi osta ja mida mitte, oleme palju ringi käinud nii Eestis kui mujal maailmas. Margus Muld on häid kogemusi farmilahendustest käinud omandamas mitmel korral ka USAs. Oleme palju õppinud ka meie Väätsa farmi kogemusest. Nii saab öelda, et oleme end püüdnud kursis hoida maailma trendidega,“ ütles Kask.

Ta tõi näited, et järjest enam on näha suunda, et farmi sisustuses asendub metall plastikuga – loomapiirded ei ole enam metallist, vaid need on spetsiaalsest plastikust. Ka pannakse erilist rõhku looma asemetele, Kaiu farmi valiti sel korral tavapärasest veidi pehmemad asemed. Farmi valgustus on samuti oluline, Kaius tagab loomuliku valguse Latter OÜ paigaldatud LED-valgustuslahendus, mis annab ka energiasäästu.

„Väätsa farmi kogemusel on plaanis kasutada ka piimajahutamisel tekkivat jääksoojust, et kogu olmeplokk saaks selle soojusega kaetud. Nii on lähinädalatel plaanis välja vahetada senised põlevkivi baasil töötavad katlad. Plaanis on rajada sel aastal ka sõnniku separeerimislahendus sarnaselt Väätsa farmile,“ lisas Kask.

Loe lisaks: 3,5 miljonit piimandusse – Trigon Dairy Farming laiendas piimafarmi

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised