Autor: Põllumajandus.ee • 13. mai 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Fotod: ETKI teraviljade aretuskeskuses peeti sarikapidu

Aretuskeskuse ehitus on saavutanud maksimaalse kõrguse ning sarikapärga käisid alla toomas maaeluminister Mart Järvik, Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger, Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Andre Veskioja, Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus ning AS Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar. 1korruseline ja ligi 1 120 ruutmeetri suuruse netopinnaga hoonekompleks valmib 2019. aasta sügisel.
ETKI teraviljade aretuskeskuses peeti sarikapidu
Foto: Riigi Kinnisvara

Maaeluminister Mart Järvik hindab uue ning kaasaegse aretuskeskuse vajalikkust ning lausus, et enne Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) 100. juubelit 2020. aastal on täpselt õige aeg tõsta uute tehnoloogiate ja laboriseadmete kasutamisega sordiaretuse kiirust ja täpsust. „Kaasaegne aretuskeskus annab tervele instituudile juurde teadustöö kvaliteeti ja sordiaretusvõimekust, nii saab kogu organisatsioon areneda veelgi hinnatumaks partneriks põllumajandustootjatele ja teistele teadusasutustele,“ ütles minister.

Riigi Kinnisvara, Ehitustrust ja Tallina Ehitustrust sõlmisid novembris 2018 ehituslepingu Eesti Taimekasvatuse Instituudi teraviljade aretuskeskuse ehitamiseks Jõgevamaale. Teraviljade aretuskeskuse ehitustööde maksumuseks on ligikaudu 1,8 miljonit eurot, hoone on projekteerinud BOA arhitektid. Omanikujärelevalvet teostab Sweco EST.

Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger nentis, et uus rajatav aretuskeskus on oluline samm Taimekasvatuse Instituudi edasistes kinnisvaraarengutes. „Taimekasvatuse Instituudiga koostöös on plaan nende kinnisvarakeskkonda edasi arendada ning sellega parendada kogu kompleksi logistikat ning töötajate töötingimusi. Meil on hea meel, et saame selle läbi panustada ka kohalikku kogukonda,“ lisas Mihkel Mäger.

Kinnistul paiknenud vana katlamaja lammutati ning selle asemele rajatakse tänapäevastele tingimustele vastav heintaimede ja teraviljade aretuskeskus. Säilitamaks kinnistu varasemat olemust ja tähtsust kohalikule Jõgevamaa kogukonnale, rekonstrueeritakse vana katlamaja korsten. Korstna säilitamise eesmärgiks on jätta kinnistule maha mälestis, mis kohalikule kogukonnale tuletab meelde kinnistu varasemat olemust.

"Uus aretuskeskusega sooritavad teraviljade ja heintaimede aretajad saja aastase hüppe 21. sajandisse. Ehitatava hoonega luuakse võimalused, mida ei pea kusagil maailmas häbenema. Loodan, et täna kehvemas seisus olevad köögiviljade ja kartuli aretajad saavad lähiajal samaväärsed tingimused," sõnas ETKI direktor Andre Veskioja.

Täna on ETKI hooned erinevates asukohtades Jõgeva alevikus, uus aretuskeskus võimaldab kõik katsepõldudelt kogutud heintaimede ja teravilja saagiga tehtavad toimingud ühte kohta koondada.

Uues aretuskeskuses on koos nii kuivati, ladu kui ka laborid. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadus- ja arendustegevuse eesmärgiks on toetada põllumajandustootmise efektiivsust ja konkurentsivõimet, vähendada põllumajanduse keskkonnamõju ja aidata kaasa elurikkuse säilitamisele.

Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus lisas, et uue aretuskeskuse rajamine on oodatud sündmus nii instituudi töötajatele, kohalikele elanikele kui ka Jõgeva vallale. „Ühelt poolt paranevad instituudi töötajate töötingimused, teisalt saab Jõgeva aleviku üldpilt visuaalselt kaunimaks. Riigi poolt põllumajandusteadusesse ja üksiti Jõgeva valda tehtud investeering näitab, et põllumajandus on Eesti jaoks jätkuvalt tähtis ning et elu astub jõudsate sammudega edasi mitte ainult suurtes linnades, vaid ka väiksemates paikades,“ lisas Meitus.

TASUB TEADA

Riigi Kinnisvara koostöös Eesti Taimekasvatuse Instituudiga korraldas kunstikonkursi teraviljade aretuskeskuse õuealale. Žürii tegi valiku 17 töö hulgast ja valis võitjaks Fred Truusi ja Rainer Kaasik-Aaslavi teose „Tera“. Fred Truus on nüüdisaegse sepakunsti viljeleja ning Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala õppejõud ning Rainer Kaasik-Aaslav on ehte- ja metallikunstnik.

AS Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar sõnas, et sarikapidu on see hetk, kus tegelikult hoone tellija tänab töömehi tehtud töö eest. „Olen väga tänulik partneritele ja nende töömeestele. Ühe hoone valmimine ei ole ainult ehitajate kätes, see on koostöö kõigi osapoolte vahel. Ja seda tõestab ilmekalt teadmine, et hoone valmib varem, kui algselt planeeritud,“ ütles Somelar.

ETKI teraviljade aretuskeskuses peeti sarikapidu. Fotod: Riigi Kinnisvara AS
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960