Autor: Põllumajandus.ee • 1. august 2019

Tunnustati parimaid talusid ja valiti tänavune parim talutoit

13. juulil toimus 28. üle-eestiline Talupäev Ida-Virumaa Kaevandusmuuseumis, kus kuulutati välja 2019. aasta parim talu ja parim talutoit.
Selgusid parimad talud.
Autor: Eestimaa Talupidajate Keskliit

PARIM TALU 2019 tiitli pälvis sel aastal Võrumaalt Roosu talu. Tegemist on Sulbi külas asuva pereettevõttega, kus talu tööd korraldavad kaks põlvkonda – isa ja poeg. Talu põhitegevusalaks on maheteravilja kasvatamine. Lisaks on talus lambaid üle 300 ja ka 30 lihaveist.

Lisaks edukale põllumajandusettevõttele paistab pere silma oma panusega kohaliku kogukonna ja külaelu arendamisse. Nimelt on pere teinud vanast Sulbi koolimajast vabaajakeskuse, mis on kujunenud külakeskuseks. Külakeskuses käivad koos huviringid, külateater ja teiste seas ka noorperemehe Ivari juhendatav judotrenn. Lisaks on Sulbi vabaajakeskuses pererahva poolt loodud raamatukogu, mis on kõigile külaelanikele avatud. Ivar on hoolimata oma noorele eale olnud aktiivne Võrumaa Talupidajate Liidu liige ning sellest 9 aastat olnud ka liidu juhatuse esimees (eelmistel juhatuse valimistel ta enam ei kandideerinud ning on taandunud aktiivseks liikmeks). Lisaks on Ivar Võrumaa künnivõistluste traditsioonide hoidja ning pälvis 2017. aastal Maaeluministeeriumi hõbedase teenetemärgi.

PARIM TOOTMISTALU 2019 tiitli pälvis Takkasaare talu Järvamaalt. Talu peamine põllumajandustegevus on piimatootmine. Peres tegutseb koos kaks põlvkonda. Talus on pea kahesajapealine kari ning väljalüps lehma kohta on keskmiselt 10 000kg. Talus tehakse kõik põllutööd oma perega ära. Talu õuele jõudes on näha korda, mis on muljetavaldav. Talus on kaasaegne, pidevalt uuendatav ja täiustuv masinapark, kõigi vajalike põllutööriistade, traktorite ja muu vajaliku tehnikaga. Talu on liitunud keskkonnasõbraliku tootmise programmiga ja järgitakse väga täpselt kõikki muid keskkonna nõudeid. Takkasaare talu pererahvas on aktiivne Türi Talunike Liidu liige ning perenaine Aivi Kuutok osaleb ka Türi Talunike Liidu juhatuse töös.

PARIM NOORTALUNIK 2019 tiitliga pärjatakse Valgamaal asuva Mooratsi talu noorperemeest Mehis Visnapuud. Kui Mehis alguses toimetas talus koos oma vanaisaga, siis peale vanaisa lahkumist ise peremehena. Mooratsi talu tegeleb Lüllemäe külas maheda teravilja ja Herefordi tõugu lihaveiste kasvatamisega. Lisaks veistele on tema kodutalus asuvas tallis hobused, kelle eest ta hoolt kannab. Mehis Visnapuu pakub põllumajandust õppivatele noortele praktikakohti ning pakub noortel käia talutööd õppimas ja tegemas. Mehis on aktiivne MTÜ Eesti Noortalunikud liige. Koos perega panustab ta ka ühistulise põllumajandusettevõtte arengusse.

PARIM ALTERNATIIVTALU 2019 tiitliga pärjatakse Võrumaal asuvat Uue-Saaluse veinitalu. Veinitalu peremees ja perenaine on mõlemad bioloogid ning paar aastat tagasi asutatud veinitalu on piirkonnas leidnud koha ning koostöös teiste maapiirkonna väikeettevõtjatega nad pakuvad veine, mis on tehtud käsitööna kohalikust toorainest. Veinitalu pererahvas pakub lahkelt oma talus ekskursioone ning räägivad oma talulugu. Talu maadel kasvad astelpajud ning pea 20 erinevat viinamarja sorti, millest pererahvas veine valmistab. Pererahvas on ka aktiivne külaelu arendajad. Nende eestvedamisel liituti “Naabri Valve” projektiga ning nende talus korraldatakse külakoosolekuid.

PARIM INNOVATSIOONI TALU 2019 tiitel anti välja esmakordselt ja selle pälvis Männiku talu Raplamaal. Männiku talus kasvatatakse piimalambaid ja oma meiereis valmistatakse lambapiimast erinevaid tooteid. Nad on ühed esimestest piimalammaste kasvatajatest Eestis ning ka lambapiimast toodete valmistajad. Julge samm, kuna eestlane on pigem maitse-eelistuste poolest konservatiivsem ning lambapiim ei ole kindlasti miski, millega me harjunud oleme. Siiski on Männiku talu pererahvas aktiivse teavitusega suutnud oma toodete müügis olla edukad. Nende naturaalne lambapiimajogurt pärjati eelmisel aastal parima talutoidu tiitliga ning ka sel aastal võitis nende mangojogurt talutoidu konkursil parima piimatoote kategooria. Nende aktiivsus ja panus oma ettevõtte arendamisse on väga silmapaistev. Kõik tööd oma talus tehakse vaid oma pere jõududega – talitatakse loomad, varutakse loomadele sööt, lüpsid ja ka toodete valmistamine.

Selgus ka parim talutoit

Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldas sel aastal juba neljandat korda parima talutoidu konkurssi, mille eesmärk oli tõsta esile kohalikku talutoitu ja tunnustada talunike tööd. 13-liikmeline žürii valis parimatest parimad välja ligi 90 talutoote seast.

2019. aasta parim talutoit selgitati välja kaheksas erinevas kategoorias.

Kategooriate võitjateks osutusid:

•Parim piimatoode 2019 – mango-lambapiimajogurt (Männiku Piimalambad)

•Parim talujuust 2019 – Andre Grand Old 2017 (Andre Juustufarm)

•Parim pagaritoode 2019 – rukkiteraleib (Kaarli Talukaup)

•Parim liha-/valgutoode 2019 – suitsutatud vutimunad anšoovises (Põhja-Eesti Vutifarm)

•Parim maius 2019 – Andre juustušoks 2017 (Andre Juustufarm)

•Parim tervisetoode 2019 – mahe tume kasesiirup (Kasekunst)

•Parim jook 2019 – kasemahl kanepi ja ingveriga (Birch Lagoon)

•Parim lisand 2019 – Piesta õunastroop (Piesta Kuusikaru talu)

Selle aasta parimaks talutoiduks osutus Kasekunsti mahe tume kasesiirup.

Allikas: Eestimaa Talupidajate Keskliit

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751