Autor: Põllumajandus.ee • 22. august 2019

Päästev nädal – ilm lubab põllule

Ilm ei ole põllutöid juba mitu nädalat soosinud. Töid tuleb teha ka öösel, et ikka saak salve saaks ja talivilja külvid tehtud. Tänases blogipostituses võtab taas hetkeolukorra põldudel kokku põllumees ja BASFi agronoom Kristjan Kasearu.
Viimastel päevadel on siiski olnud ka kuivemaid hetki ja saak saab koristatud.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Lõpuks saabusid ka kauaoodatud ilusad koristusilmad. Möödunud nädalajagu päevi aitas üsna suure osa saagist salve saada. Enne seda kippusid asjalood päris halvaks kiskuma. Kohtades, kus esines lamandunud laike, oli märgata esimesi idanenud terasid. Seda nii talinisudes kui ka suviotrades.

Lamandunud põllult leiab ka idanenud teri.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF
Samuti tekkisid olukorrad, kus vilja põllult äraveoga tekkisid raskused, sest maa oli juba väga pehme ja tekkisid rööpad.
Porine põld raskendab saagivedu.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Mõned vihmad olid nii ekstreemsed, et põldudele tekkisid lausa järved.

Järv põllul.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Olukord hakkas paranema läinud nädala alguses. Päike ja tuul kuivatas vilja iga tunniga. Võimalikuks osutus isegi võimatuna tundunud lamandunud herne koristus. Probleeme küll esines, sest muld oli alt veel märg, kuid siiski õnnestus hernes koristada.

Ka hernes sai koristatud.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Ka talirapsi külv sai edasi minna. Aeg tiksus armutult, seega tuli vahel võtta lisaaega külvamiseks uneaja arvelt öötundidel. Soovisin külviga jõuda 15. augusti paiku. Olen arvestanud, et hiljemalt 20ndaks augustiks peavad olema talirapsi külvid lõpetatud. Hilisem külviaeg annab kindlasti tagasilöögi taime arengus ja ka saagikuses.

InVigor rapsisortide katse näitas väga häid tulemusi. Saagid jäid aidakaalus 5 tonni juurde.

Öötöö.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Nagu eelmises postituses arvasin ja hoiatasin, et nälkjate levik võib olla suur, siis reaalsuses nii ka juhtus. Esimestena külvatud põldudel olid nälkjad juba ka kohal.

Nälkjad teevad puhta töö kui ei ole neist targem ja kiirem.
Autor: Kristjan Kasearu / BASF

Lootsin kohe pärast külvi nälkjatõrje põllule laotada. Paraku saabusid siis suured paduvihmad ja mitmeks päevaks oli põllule minek välistatud. Õnneks hakkasid põllud tahenema ja sain Ironmax Pro väetiselaoturiga põllule laotatud kulunormiga 5 kg/ha. Hetkel Kagu-Eestis sajab ning tingimused on nälkjate levikuks jätkuvalt soodsad. Soovitan kindlasti oma tärkavaid rapsipõlde jälgida.

Ka rapsi umbrohutõrje on hetkel veel teostamata. Koheselt pärast külvi olid suured sajud nagu eelpool mainitud. Pärast sadude lõppu otsustasin keskenduda koristamisele, mis lükkas pritsimist edasi. Õnneks on Butisani tooteid võimalik edukalt ja effektiivselt kasutada ka tärkamisjärgselt ning vajadusel segada teiste preparaatidega.

September läheneb väga kiiresti. Käimas on ka teraviljaseemnete puhastamised ning peagi ka puhtimine taliviljade külviks. Ei tohi unustada, et puhtimine on ainuke vahend hoidmaks ära lumiseene teket ning erinevaid juurehaigusi teraviljadel. Plaanin kasutada puhist Kinto Plus-i 1,5 l/tonnile.

Loodame, et jätkub veel ilusaid ja kuldseid koristusilmasid.

Kristjan Kasearu, BASF Agricultural Solutions agronoom

Eelnevad OTSE PÕLLULT blogipostitused leiad SIIT.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751