Autor: Põllumajandus.ee • 3. oktoober 2019

Eesti start-up eAgronom võitis Euroopast parima noore ettevõtte auhinna

Ameerika Kaubanduskoda Euroopas (AmCham EU) ja Junior Achievement Euroopa (JA Europe) kuulutasid Eesti start-up’i eAgronom oma seitsmendat korda toimunud Noorte Ettevõtlusauhindade võistluse võitjaks.
eAgronom asutajad. (Robin Saluoks vasakul, Stenver Jerkku paremal)
Foto: JA Europe

Rahvusvahelise žürii hinnangul väärib eAgronom auhinda, kuna panustab oma innovaatilise lähenemisega keskkonnasäästlikkuse ja bioloogilise mitmekesisuse tagamisse põllumajanduses. Seda eriti ajal, kui põllumajandus Euroopas seisab oluliste muutuste ja väljakutsete ees, alustades tootmistõhususest kuni jätkusuutlikkuseni. Samuti on eAgronomi tunnustamine žürii hinnangul oluline signaal, et põllumajandus on sektor, millega võiksid ka noored rohkem tegeleda.

Põllumajandustarkvara pakkuv eAgronom on nii asutatud, rahastatud kui ka arendatud põllumeeste enda poolt. Ettevõtte asutajaks on varem edukalt õpilasfirmaga tegelenud JA Eesti vilistlane Robin Saluoks, kes otsis paremat tarkvara oma isa talupidamise haldamiseks. Oma esimese programmi versiooni loomiseks õppis Saluots selgeks programmeerimise ning tänaseks kasutavad tema eAgronomi tarkvara sajad põllupidajad seitsmes erinevas riigis. eAgronom organiseerib põllupidaja andmekogusid, automatiseerib paberitööd ning pakub võimalikke lahendusi.

„Meil on ülimalt hea meel, et meie ettevõtet otsustati nii väärika auhinnaga tunnustada,“ märkis eAgronom kaasasutaja Robin Saluoks. „Ma oleme täiesti kindlad, et kõige kasumlikum põlluharimise viis on samas ka kõige kasulikum keskkonnale. Selle auhinnaga loodame eAgronomi veelgi edasi arendada ja laiendada oma tegevust Euroopas ja terves maailmas.“

Saluots alustas ettevõtluses edukat juba väga noorelt – aastal 2013 lõi ta koos kahe klassikaaslasega teadusetendusi pakkuva õpilasfirma Kolm Põrsakest, mis võitis samal aastal Eesti parima õpilasfirma tiitli ning tõi hiljem koju Euroopa parima õpilasfirma auhinna. Möödunud aastal pälvis Saluots ka Eesti aasta noore ettevõtja tiitli.

„Meid tõeliselt inspireeris eAgronomi lugu ja Robini suur tahtejõud ja soov tegeleda ühe maailmas oleva väga olulise probleemiga – jätkusuutlikkus põllumajanduses,“ kommenteeris AmCham EU tegevjuht Susan Danger. „eAgronomil on tugev ärimudel ja neil on ka suur laiem mõju ühiskonnale. Meil on väga hea meel, et saame toetada selliseid noori ja andekaid ettevõtjaid, sest just nemad on ju Euroopa majanduse tulevik.“

Noored ettevõtjad auhinda vastuvõtmas.
Foto: JA Europe

JA Euroopa tegevjuht Caroline Jenner märkis, et juba seitsmendat aastat on JA Euroopa ja Ameerika Kaubanduskoja koostöös välja antava auhinna eesmärk olnud varustada rohkemaid noori vajalike teadmiste, oskuste ja toega, et saada sama edukaks nagu eAgronom. „Siinjuures on oluline näidata, et juba varases eas saadud oskused õpilasfirmade programmist on rajanud tee hilisemaks edukaks karjääriks.“

Ameerika Kaubanduskoja Euroopa Noorte Ettevõtjate auhinda antakse välja koostöös Junior Achievement Euroopaga ning selle eesmärk on innustada ja toetada noorte ettevõtlikkust. Võitja pälvib rahalise toetuse 10 000 eurot ning aasta pikkuse perioodi vältel mentorlust Ameerika Kaubanduskoja tunnustatud liikmetelt.

eAgronomi kõrval pääses finaali ka teine Eesti ettevõte Edumus, mis vahendab eksperte koolidesse õpetatama ning Hispaania ettevõte Biofy, mis toodab kasutatud plastikust kütust.

Auhinna rahvusvahelisse žüriisse kuulus Euroopa Komisjoni peadirektor keskkonnaalal Daniel Calleja-Crespo, AmCham EU tegevjuht Susan Danger, Euronews’ist Joahanna Gill, Ameerika Ühendriikide Missioon Euroopasse tegevjuht Mark Libby, Bulgaaria europarlamendi liige Eva Maydel ning UPS Euroopa president Lou Rivieccio.

MIS ON MIS

Ameerika Kaubanduskoda Euroopas (AmCham EU)

AmCham EU esindab Euroopa suunal tegutsevaid USA ettevõtteid kauplemise, investeerimise ning konkurentsi teemadel. Eesmärgiks on tagada kasvule orienteeritud ettevõtluseks ja investeerimiseks sobiv kliima. Koda vahendab Atlandi-ülest suhtlust ja probleemide lahendamist, mis võiks mõjutada ettevõtlust ning loob paremat riikidevahelist mõistmist. USA investeeringud 2018. aastal Euroopas ulatusid üle 2 miljardi euro, mis otseselt toetas 4,8 miljonit töökohta.

Junior Achievement Euroopa (JA Euroopa)

JA Euroopa on Euroopa suurim ettevõtlus- ja majandusalaste haridusprogrammide pakkuja ning õpilasfirmade programmi läbiviija. Möödunud õppeaastal õppis JA programmide järgi kokku 4,2 miljonit õpilast 40 riigis.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960