Põllumehed kingivad täna, 10. detsembril Toompeal toimuval meeleavaldusel Riigikogu igale liikmele kingipaki koos traktoriga. Traktorile on lisatud sõnum „Mängi minuga, mitte toiduga!“, millega nõutakse tõsisemat suhtumist Eesti põllumajandus- ja toidutootmisesse.
- 101 traktorit teel Toompeale. Foto: Andres Haabu
„Toome Riigikogu ette 101 mängutraktorit, sest päris traktorid on töö tegemiseks, mitte suurejooneliste etenduste andmiseks. Küsimus pole muidugi Toompeale kogunenud traktorite arvus, vaid riigi suhtumises maapiirkondadesse ja põllumajandusse,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus. „Mõistagi näeb Toompeal kõrvalrollis ka päris traktoreid.“
Sõrmuse sõnul väljendavad Riigikogu liikmetele kingitavad traktorid põllumeeste pettumust pidevalt murtavate lubaduste suhtes. „Põllumehed on näinud poliitikute poolt liiga palju lubadusi, kus uhke pakendi sees haigutab tühjus,“ ütles Sõrmus. „Tahaksime tõesti uskuda, et Riigikogu ja valitsuskoalitsiooni jaoks pole Eesti maaelu ja põllumajandus viienda järgu teema. Kas see on nii või mitte, selgub Eesti valitsuse võimekusest ja tahtest seista Euroopa Liidu järgmise perioodi eelarveläbirääkimistel meie põllumeestele võrdsete toetuste maksmise eest ja ka 2020. aasta riigieelarvest makstavate põllumajandushüvitiste kinnitamisest lubatud mahus,“ lisas Sõrmus.
Riigikogu ees toimuvale meeleavaldusele tuuakse lisaks parlamendiliikmete kingitustele ülisuur kingipakk kogu Eesti rahvale, mis sümboliseerib meie põllumajandustootjate poolset panust avalike hüvede loomisse maapiirkondades. „Põllumehele on pandud karmid kohustused alates keskkonnahoiust ja loomade heaolu tagamisest kuni kliimamuutuse leevendamiseni. Teistes liikmesriikides hüvitab Euroopa Liit põllumehele avalikele hüvedele tehtud kulutused oluliselt suuremas mahus, Eestis on need kulud märkimisväärses osas paraku jäetud meie oma põllumehe kanda,“ rääkis Sõrmus.
Üle 30 kuupmeetri suurust kingipakki kaunistavad näitena kümned avalikud hüved, mida põllumehed lisaks toidutootmisele Eesti ühiskonnale oma igapäevase tegevuse kaudu pakuvad. „Põllumehed hoiavad maapiirkondade elujõudu, kaitsevad mulda, õhku ja vett, hoolitsevad liigirikkuse ja maastike eest ning toovad lisaks sellele ka kodumaise leiva lauale,“ selgitas Sõrmus.
Põllu- ja maamajandusettevõtteid ühendava Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul on Euroopa Liit meie põllumajandustootjate arvelt perioodil 2014-2020 ühenduse keskmisest tunduvalt madalamaid toetusi makstes kokku hoidnud üle 600 miljoni euro, samas tootmisnõuete täitmist ja avalike hüvede pakkumist on nõutud täies mahus. „Kuna kehtestatud nõudeid tuleb kõigil täita, siis teistest liikmesriikidest väiksemad hüvitised tähendavad Eesti põllumehele eelkõige suuremat võlakoormust, väiksemat konkurentsivõimet ja konkurentide toodangu kunstlikku hinnaeelist meie ees,“ märkis Sõrmus.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldab ebaõiglastele põllumajandushüvitistele tähelepanu juhtiva meeleavalduse 10. detsembril kell 11-13 Tallinnas Riigikogu ees. Meeleavaldusele on oodatud kõik põllumehed ja Eesti toidu sõbrad.
Meeleavaldusel saavad sõna EPKK nõukogu esimees Olav Kreen, Aasta Põllumees 2019 Indrek Klammer, EPKK põllumajandusgrupi esimees Tõnu Post. Lisaks põllumeeste esindajatele kõnelevad Riigikogu fraktsioonide esindajad Tarmo Tamm (Keskerakond), Merry Aart (EKRE), Aivar Kokk (Isamaa), Urmas Kruuse (Reformierakond) ja Ivari Padar (SDE), samuti värske maaeluminister Arvo Aller ja rahandusminister Martin Helme. Kõik Riigikogu liikmed on meeleavaldusele saanud kutse ja oodatud oma isiklikku kingipakki vastu võtma (kingituste pidulik üleandmine toimub ca kell 11.45). Lisainfo www.epkk.ee.
TASUB TEADA
•11. detsembril toimub Riigikogus riigieelarve kolmas lugemine, kus kinnitatakse siseriiklike põllumajandushüvitiste lõplik maht aastal 2020. Siseriiklike hüvitiste Euroopa Liidu poolt lubatud maht ulatub 2020. aastal 15,3 miljoni euroni.
•12.-13. detsembril toimub Euroopa Ülemkogu, kus arutatakse Euroopa Liidu pikaajalist eelarvet aastateks 2021-2027.
•Baltimaade põllumeeste esindusorganisatsioonid saatsid 3. detsembril Euroopa Ülemkogu, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi presidentidele avaliku pöördumise, milles nõutakse Eesti, Läti ja Leedu põllumeeste võrdset kohtlemist aastatel 2021-2027 Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) raames makstavate otsetoetuste jagamisel.
•Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eestimaa Talupidajate Keskliit alustasid 6. detsembril allkirjade kogumist petitsioonile, milles nõutakse ausaid konkurentsitingimusi Eesti põllumeestele. Petitsioonile saab allkirja anda
SIIN.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele