Setomaa vald esitas oma kandidatuuri tänavu 16. korda toimuvale Euroopa jätkusuutliku küla konkursile, mille motoks on „Kohalikud vastused globaalsetele väljakutsetele“.
- Igas Setumaa külas asuv väike palvemaja ehk tsässon. Foto: Meeli Küttim / Äripäev
Maaeluministeeriumi algatusel konkursile kandideerinud Setomaa valda laekus üks tunnustus juba eelmisel aastal, mil Lüübnitsa küla võitis 2019 Eesti aasta küla auhinna.
„Setomaa vald omades kindlat sihti ja kultuurilist eripära on igati sobilik kandidaat Eestit edukalt esindama,“ sõnas maaeluminister Arvo Aller. „Eestimaa aasta küla 2019 konkursi üheks märksõnaks oli elujõulisus, mis on samuti väga tihedalt seotud ka käimasoleva üleeuroopalise konkursiga.“
Margus Timmo Setomaa Liidust selgitas taotluse koostamist järgmiselt: „Taotluse keskmes tuli esile tuua arenguprotsess mingist vabalt valitud algusaastast kuni tänaseni. Setomaa valla taotluses võtsime alguspunktiks aasta 2006, mil Setomaa Valdade Liit tellis Statistikaametilt põhjaliku uuringu. See oli aeg, mis maaelanikkond drastiliselt vähenes, tööpuudus oli väga suur ning elanikud ei näinud elus Setomaal mingit perspektiivi. Praegu, aastal 2020, on Setomaa saanud eduka maaelu arengu võrdkujuks, paljud Eesti piirkonnad korraldavad meie juurde õppereise, et õppida meie kogemustest ja arengutest. Setomaa on hea mainega, hästi tuntud piirkond, kus ka ettevõtluskeskkond piiriäärsest ja kaugest geograafilisest asukohast hoolimata on tugev ja elujõuline.“
Juba mais-juunis on oodata Setomaad väisama konkursi žürii delegatsiooni ning lõplik võitja selgub suve keskel.
Konkurssi korraldab Euroopa maaelu arengu ja külade jätkusuutlikkuse organisatsioon (European Association for Rural Development and Village Renewal, ARGE). See on peamiselt saksakeelseid riike ja piirkondi koondav mittetulundusorganisatsioon peakorteriga Viinis. Nende peamine eesmärk on edendada maaelu kogemuste ja teadmiste vahetamise kaudu rahvusvahelisel tasandil. Kõnealust konkurssi hakati korraldama 30 aastat tagasi ehk siis 1990. aastal.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.