• 06.03.20, 09:11
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tartus toimus rahvusvaheline sordikaitse seminar

4. märtsil toimus Tartu V SPA hotelli konverentsikeskuses rahvusvaheline sordikaitse seminar, kus kõneldi sordist, sordikaitsest ja selle kasulikkusest põllumajandustootjatele.
Tartus toimus rahvusvaheline sordikaitse seminar
  • Tartus toimus rahvusvaheline sordikaitse seminar
  • Foto: Maaeluministeerium
Seminari avakõnes rõhutas Maaeluministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai seemne ja sordi olulisust põllumajandustootmises. “Selleks, et Eestis oleks jätkuvalt meie kliimatingimustesse sobivaid sorte, on välja töötatud sordiaretusprogramm aastateks 2020–2030, mis panustab Eesti põllumajandussektori konkurentsivõimelisuse tagamisele,” sõnas Kevvai.
Maaeluministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai.
  • Maaeluministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai.
  • Foto: Maaeluministeerium
Euroopa Seemneassotsiatsiooni esindaja Szonja Csörgo andis seminaril ülevaate sordikaitse vajalikkusest. „Oma tarbeks toodetud seemne eest saadav tasu makstakse sordiaretajatele uute innovaatiliste sortide aretuseks. Uued sordid annavad kõrgema saagikuse, on haigus- ja seisukindlamad ning sobivad muutuvatesse kliimatingimustesse,“ ütles Csörgo oma ettekandes.
Eesti Seemneliidu tegevjuht Karen Rätsep selgitas sordikaitse süsteemi ülesehitust. Eestis kehtib alates Euroopa Liitu astumisest paralleelselt kaks sordikaitse süsteemi – Eesti sordikaitse ja ühenduse sordikaitse. Rätsepa sõnul on 25% Eesti sortidest kaitstud riikliku ja 75% Euroopa sordikaitse õigusega.
Eesti Seemneliidu tegevjuht Karen Rätsep.
  • Eesti Seemneliidu tegevjuht Karen Rätsep.
  • Foto: Maaeluministeerium
Lisaks Eesti Seemneliidule ja Euroopa Seemneassotsiatsioonile jagasid sordikaitse teemal mõtteid veel Leedu, Soome, Rootsi ja Ühenduse Sordiameti esindajad. Samuti anti päeva jooksul ülevaade taimekasvatusest, oma tarbeks toodetud seemne kasutamise põhimõtetest ja sordiandmete kogumisest. Päeva lõpus kirjeldasid enda kogemusi Eesti põllumajandustootjad.
Seminar toimus esimest korda Balti- ja Põhjamaades ning korraldati Maaeluministeeriumi, Ühenduse Sordiameti ja Põllumajandusameti koostöös.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.05.25, 12:44
MecoVit® - parim tugi piimalehmale üleminekuperioodi ajal
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele