Maaeluminister Arvo Aller saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega muudetakse mahepõllumajanduse ning taimede paljundamise ja sordikaitse seadusi.

- Mahetooteid on väiketootjal nüüd lihtsam müüa.
- Foto: Pixabay
Ministri hinnangul aitavad mahepõllumajanduse seaduse muudatused kaasa mahepõllumajandussektori arengule ning suurendavad tarbijate usaldust mahepõllumajanduslike toodete vastu. „Olulise muudatusena vabastatakse tunnustamise kohustusest väikesed jaemüüjad, kes turustavad pakendamata mahetooteid alla 5000 kg aastas ning kelle pakendamata mahetoodete müügi aastakäive ei ületa 20 000 eurot,” sõnas minister. „Edaspidi peavad nad teavitama oma tegevusest loodavat Põllumajandus- ja Toiduametit (PTA) ning nende andmed kantakse mahepõllumajanduse registrisse.”
Eelnõu lubab uue võimalusena toota, turustada ja importida mahepõllumajanduslikku heterogeenset paljundusmaterjali, mida ei ole võimalik sertifitseerida seemne ja paljundusmaterjali valdkonna õigusaktide kohaselt. Seeläbi on tagatud mahetootjale juurdepääs mahepõllumajanduse tingimustesse sobivale taimsele paljundusmaterjalile. Materjali võib turule viia pärast seda, kui PTA on selle nõuetekohaseks tunnistanud.
Selleks, et saada teavet mahepõllumajanduslike sisendite turul kättesaadavuse kohta, hakkab PTA koguma andmeid taimse paljundusmaterjali, maheloomade ja mahepõllumajanduslike vesiviljelusloomade noorvormide kohta. Selle alusel otsustab amet loa andmise tavatoomisest pärit taimse paljundusmaterjali kasutamiseks või loomade ettevõttesse toomiseks.
Takistamaks mahepõllumajandusele viitavate märgiste pettuslikku kasutamist, muudetakse ettevõtte tunnustamise otsuse kehtetuks tunnistamise aluseid ning suurendatakse rahatrahvi tavatoote teadva turustamise eest mahepõllumajandusele viitava märgistusega.
Eelnõu väljatöötamine on tingitud vajadusest viia seadused kooskõlla Euroopa Liidu õigusaktidega. Muudatustega saab tutvuda eelnõude infosüsteemis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.