Autor: Põllumajandus.ee • 17. aprill 2020

Lisaeelarve turgutab maamajandust enam kui 200 miljoniga

Riigi lisaeelarve seaduse vastuvõtmine Riigikogus andis rohelise tule enam kui 200 miljoni euro suunamiseks põllumajandus-, toiduaine-, kalandus-, metsandus- ja muu maaettevõtluse sektoritesse leevendamaks koroonakriisi mõju ettevõtjatele ning tagamaks riigi toidujulgeoleku säilimine.
Lisaeelarve turgutab maamajandust enam kui 200 miljoniga.
Foto: Pixabay

„Kriisiolukorras tajume üha enam, kuivõrd oluliseks muutub ühe riigi ja rahva jaoks toidu tootmine ja isevarustusvõime. Sestap on põllumajandusel riigi toidujulgeoleku seisukohalt äärmiselt oluline roll,“ lausus maaeluminister Arvo Aller. „Olen väga rahul sellega, et Maaeluministeeriumi ettepanekud maaettevõtjate abistamiseks leidsid Riigikogus toetuse ning riikliku kriisipaketi osana liigub enam kui 200 miljonit eurot maaettevõtluse erinevatesse sektoritesse kodumaise toidu tootmisvõime hoidmiseks ning majandusraskuste leevendamiseks. See aitab muu hulgas ettevõtjatel valmistuda nii maailmaturu hinnalanguste mõju vastu kui ka toeks olla raskustesse sattunud maaturismi ettevõtetele.“

Läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) hakkab Maaeluministeerium pakkuma põllumajandus- ja toiduainesektorile ning maaettevõtjatele erinevaid meetmeid kogumahus 200 miljonit eurot. „Selle summaga toetame nii meie põllumeest, toiduainetööstust ning kõiki muid maaettevõtjaid,“ rõhutas maaeluminister Arvo Aller. Kriisist võimalikult kiiresti väljumiseks ning kriisi negatiivsete mõjude leevendamiseks töötatakse välja järgmised meetmed:

1. Laenukäendus, eelarve kokku 50 miljonit eurot. Põllumajandus- ja toiduainesektorile ning maaettevõtjatele pakutakse laenukäendusi kommertspankadest väljastatud laenudele.

2. Käibelaen, eelarve kokku 100 miljonit eurot. Põllumajandus- ja toiduainesektorile ning maaettevõtjatele pakutakse laenu koroonaviiruse puhangust tingitud likviidsusprobleemide ületamiseks.

3. Maakapital, eelarve kokku 50 miljonit eurot. Põllumaa omanikele pakutakse põllumaa sale-and-leaseback tehinguid (kapitalirent) koroonaviiruse puhangust tingitud likviidsusprobleemide ületamiseks.

Põllumajandustootja asendusteenuse toetuse eelarvet suurendatakse 0,5 miljoni euro võrra, et tagada põllumajandustootjate asendamine COVID-19 tingimustes töölt eemale jäämise tõttu lisaks loomakasvatajatele ka taimekasvatussektoris. Samuti muudetakse maksetaotluste esitamise sagedust. Aprill ja mai on taimekasvatuses tipphooaeg ning igasugustel häiretel kevadisel maaharimisel ja külvil on pikaajaline negatiivne mõju toidutootmisele.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960