Autor: Põllumajandus.ee • 8. mai 2020

Kriisi kiuste läheb purki 1200 tonni Eesti kurki

Talunikud panevad Orkla Eesti Põltsamaa tehase väljajagatud kurgiseemned sel nädalal mulda, aga kurkide korjamise küsimus valmistab tööjõu piiratuse tõttu peavalu. Talunikud kasvatavad Põltsamaa tehasele 1200 tonni kurki, millest valmistatakse mitu miljonit purki kurgihoidiseid.
Kriisi kiuste läheb purki 1200 tonni Eesti kurki.
Foto: Orkla Eesti

Orkla Eesti Põltsamaa tehas jagas kurgiseemned välja üheksale pikaajalise kodumaisele kurgikasvatajale. Hoidistamiseks sobilikud kurgid kasvatatakse Viljandimaa, Pärnumaa, Lääne-Virumaa ja Järvamaa taludes.

„Põltsamaa tootmise jaoks oleme kurke kasvatanud 18 aastat, sort on tuttav ja vilumust küllaga,“ ütles kurgikasvataja Anneli Aasna Viljandimaalt. „Küll pole selgust, kes tänavu kurke korjavad, varasemalt oleme kasutanud ukrainlaste abi. Hooajatöödele vajame 19 inimest, kes elaksid talus kohapeal, sest meie piirkonnas vaba tööjõudu pole. Töötute arv linnades küll kasvab, aga vaja on kindlust, et inimesed esimesel võimalusel oma vanale kohale ei naaseks, sest saaki ei saa korjata ette ega tagantjärele, vaid õigel ajal. Kurkide korjamine algab juuli alguses ja kestab kaks kuud. Tegu on kiirust ja füüsilist võimekust nõudva tööga, aga tähtis on ka ettevaatlikkus, et taimed ja kurgid viga ei saaks,“ lisas Anneli Aasna. „Oleme siiski optimistlikud, tublid inimesed on meie juurde oodatud.“

„Kui kuu aega tagasi kahtlesid mõned talunikud, kas üldse julgevad kurgiseemet mulda panna, siis täna ollakse lootusrikkamad, kuigi mure tööjõu pärast on jätkuvalt õhus,“ rääkis Põltsamaa tehast omava Orkla Eesti ostujuht Peeter Kibe. „Talunike probleem on meie kõigi probleem, sest kui nemad ei korja saaki ära, pole meil midagi purki panna ja kui meie ei pane midagi purki, jääb inimeste toidulaud tühjaks,“ lisas Kibe.

Orkla Eesti sõlmib lepingud talunikega igal kevadel ning jagab välja spetsiaalse sordi kurgiseemned, et tagada Põltsamaa tootmise jaoks piisav kogus eestimaiseid kurke. Eesti suurima kurgitootja tehases valmib igal aastal ligikaudu 3 miljonit purki kurgihoidiseid.

Orkla Eesti Põltsamaa tehas on kõige laiema toiduainete valikuga toiduainetootja Eestis, tootes ja turustades ligi 350 toodet neljateistkümne erineva kaubamärgi all.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960