2021. aastal oli Eestis nisu kasvupind rekordiliselt kõrge, kusjuures suurema osa sellest moodustas talinisu. Eks sellele on kaasa aidanud kasvatamiseks pakutavate sortide suur ja mitmekesine valik ning ka viimaste aastate soodsad talved, kus kõik sordid ilusasti kevadise kasvuperioodi alguseni on vastu pidanud. Soe suvi, mis aitab teraviljadel kiiremini valmida ning need siis varakult koristatud saavad, aitavad samuti kaasa uue hooaja taliviljade pinna kasvule.

- Jõgeva tali- ja suvinisu kollektsioonkatse paarikümne sordi keskmiste saagitasemete võrdlus näitas, et talinisu sortide keskmine saagikus oli 80-90% parimate aastate tasemest ja suvinisul umbes 60%.
- Foto: Reine Koppel
Keskmine talinisu saagikus võib heal saagiaastal olla ligi 30% kõrgem kui suvinisul, nii oli näiteks aastal 2019. Eriti tuli kahe nisutüübi saagi vahe esile 2021. põuasel ja kuumal aastal, kus suvinisu kohati väga palju kannatas ja kahjuks väljendus see ka madalamates saaginumbrites. Jõgeva tali- ja suvinisu kollektsioonkatse paarikümne sordi keskmiste saagitasemete võrdlus näitas, et talinisu sortide keskmine saagikus oli 80-90% parimate aastate tasemest ja suvinisul umbes 60%. Piirkonniti võib tulemus olla erinev.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.