Nurme seakasvatusettevõttes, kus hukkamisega pole veel alustatud on loomad hukkunud ning avaldunud on ka haigustunnused. Tuvastati viis SAK viiruspositiivset siga.
Juba 29. juulil kinnitust leidnud viirus on hakanud Nurme farmis laialdaselt levima. „Teisipäeval, 19. augustil haigestunud kahe sea vereproovid olid SAK positiivsed. Samuti täna kolmelt sealt võetud proovid. Täna hommikuse seisuga on farmis hukkunud sigu ning vähemalt 23 haigustunnustega siga,“ selgitas PTA lõuna regiooni juhataja Inge Saavo.
Kui muidu on inimesed olnud mõistlikud, siis Nurme sigala juures tikuti riigiettevõtte AS Vireeni, kes tegeleb muuhulgas sigade hävitamisega, juhile Tarmo Teravale lausa kallale, rääkis ta Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Sigade Aafrika katku leviku tõttu on surmale määratud juba 26 000 kodusiga, leviku piiramiseks suurendatakse drastiliselt metssigade küttimist ning pakutakse lisatoetust hügieeninõuetesse investeerimiseks farmides.
Sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks kehtestas Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) 10 suure seafarmi territooriumil ja nende ümbruses viibimiskeelu. Piirang puudutab ettevõtteid, kus peetakse kokku üle 10 000 sea, kuid ei takista kohalike elanike ega farmide teenindamise igapäevast liikumist.
Sigade Aafrika katku levikuga liigub ringi ka suur hulk valeinfot ning häguste piiride tõttu poliitilise protesti, loomakaitsjate mure ja strateegilise mõjutamise vahel on raske leida tõde, rääkis Tartu Ülikooli meediapädevuse nooremteadur Maia Klaassen.
Kui plaanid oma aeda uut muru rajada, ei ole august ega varasügis sugugi hilja – pigem vastupidi. Augusti keskpaik pakub murukülviks just sobivaid tingimusi: muld on veel soe, niiskust jagub ning enne külmade saabumist on piisavalt aega, et muru saaks juurduda. Sügisel rajatud muru tärkab kevadel kiiremini ja tugevamana, pakkudes eelise varasemas arengus.