(Sisuturundus) Kuidas valida õiget viljakuivatit?

Hea kuivatikompleks sisaldab lisaks kuivatile transportööre, sorteere, mahuteid ja muid väiksemaid komponente. Kuidas valida sobivat kuivatit, räägib põllumajandusmasinate müüja AS-i Tatoli kuivatite osakonna juhataja Renno Kartsep.

Kuivatiseadmete valik on olenevalt viljakasvatusettevõte suunitlusest väga lai. Seemnekasvatajad peavad järgima teatud nõudeid ja kasutama vastavaid seadmeid, näiteks lintkonveiereid, mida on lihtne puhastada või mis on praktiliselt isepuhastuvad, et vältida seemnesortide segunemist omavahel. Seemnekuivati valiku juures tuleb arvestada, et kuivatada oleks võimalik vajadusel ka väiksemaid viljakoguseid. Sellisel juhul võiks kasutada näiteks portsjontüübilisi ðahtkuivateid.

Toidu- ja söödavilja kasvatajad peaksid lähtuma kasvatuspinnast, saagikusest ning kombaini tootlusest, milleni tahetakse jõuda. Kuigi näiteks paari-kolmesajal hektari puhul  on tõenäoliselt soodsam kasutada portsjonviisilist ðahtkuivatit, millega samas kulub rohkem aega ja energiat ühiku kuivatamiseks, siis suuremate tootjate puhul on otstarbekam kasutada läbivoolukuivateid, kus kuivati jaguneb kolmeks tsooniks: vastuvõtt, kuivatus ja jahutus.

Läbivoolu tüübiliste ðahtkuivatite osas on viimastel aastatel täiustatud peamiselt juhtimisosa ning kuivatil saab kliendi soovil kasutada inforikast PLC-juhtimist. Samas on Eesti turul edukalt hoo sisse saanud ainulaadsed Alwan Blanchi horisontaalläbivoolu kuivatid ehk rahvakeeli lamavkuivatid, mille mudelivalik on suhteliselt lai nii väike- kui ka suurtootjatele.

Lamavkuivatite eelis on, et need tulevad 75% ulatuses komplekteerituna ehk nende paigalduskulud on madalad ja paigaldusaeg vaid mõned päevad. Kuivati käivitamiseks on vajalik oluliselt väikesem viljakogus, lihtne viljavaheldus (näiteks saab jooksvalt, kuivatit tühjendamata minna üle nisult odrale) ning selle juhtimine ja kasutamine on ðahtist lihtsam. Kuna lamavkuivati on madal, on selle täitekonveierid madalamad ning odavamad kui ðahtkuivatite puhul. Kui esmapilgul tundub kuivati hind sahtkuivatist kallim, siis eelmainitut arvestades on selle hind ðahtkuivati lahendusega võrreldes samas suurusjärgus või odavamgi. Alwan Blanch kuivateid on müüdud Eesis tänaseks üle 15-ne.

Kui aga valik osutub ðahtkuivati kasuks, pakub Tatoli Rootsi firma Svegma ðahtkuivateid, mis on Eesti turul olnud samuti menukad. Kui taasiseseisvumise järel müüdi peamiselt portsjonkuivateid, siis Tatoli müüs 2001. aastal esimese Svegma ðahttüübilise läbivoolukuivati, millest on saanud Eestis enimmüüdud läbivoolukuivati. Suuremate mahtude jaoks ongi otstarbekam kasutada ðahttüübilisi või lamavaid läbivoolukuivateid.

Kuna Eestis asuvad viimased suuremad kuivatid on enamasti ehitatud Nõukogude Liidu ajal ja vahepealsel perioodil on rajatud vaid üksikud kompleksid, on täna uute viljakuivatite ehitamise taas täies hoos. Tatoli tootevalikust leiab teraviljakäitlemiseks kõik vajaliku ning uue kuivati projekteerimiseks ja ehitamiseks tasub varuda aega, et tulemus saaks efektiivne ja soodne. Tänasel päeval on kasutatud kuivatite turg Eestis suhteliselt olematu: liigub peamiselt väikesemahulisi portjonkuivateid ja mobiilseid kuivatid.

Vaata fotosid Tatoli poolt pakutavatest kuivatilahendustest:

 

Vaata lisa: http://www.tatoli.ee/

 

 

 

 

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised