Euroopa Komisjon plaanib rakendada
köögiviljakasvatused ülekaalulisusega võitlemise teenistusse, mille tulemusel
võib Euroopa Liit hakata peagi koolidele, lastelaagritele ja
heategevusasutustele tasuta puu- ja juurvilju jagama.
Täna esitletava ettepanekute kava eesmärk on uuendada ELi toetuse jagamise reegleid köögiviljasektorile, mis praegu moodustab ELi eelarves 3,1 protsenti ja annab umbes viiendiku ühenduse põllumajanduse kogutoodangust, vahendab EUobserver.
Muudatuste keskne idee on kaotada ära farmeritele toetuse maksmine toodangu suuruse järgi ning asendada need maksetega, mille aluseks oleks tootmismaa suurus ja veel mõni muu kriteerium.
Ettepanekud sisaldavad ühtlasi ka vahendeid edendamaks tervislikke toitumisharjumusi. Üks lubadus on maksta farmeritele sajaprotsendiliselt kinni heategevusasutustele, koolisööklatele või lastelaagritele tasuta jagatavad puu- ja juurviljad.
Komisjon soovib kärpida poole võrra praegu talupidajatele ette nähtud raha, millega neile korvatakse kiirestiriknevate toodete eemaldamine müügilettidelt, kui neid ei osteta. Kui sellised tooted läheksid aga tasuta jagamiseks, maksaks Brüssel kinni kogu toodangu.
Euroopa Komisjon osutab faktile, et eurooplased jäävad igapäevaselt puuviljatarbimiselt maha Maailma Terviseorganisatsiooni soovitatud miinimumile, mille järgi peaks inimene päevas sööma 400 grammi puu- ja juurvilja.
Ühtlasi kavatseb EL katta 60 protsendi ulatuses kulusid, mis kaasnevad tootjate endi algatustega puu- ja juurvilja söömise populariseerimiseks alla 18-aastaste seas.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Enimloetud
4
Eesti veised võivad taastatud pärandniitudel edasi süüa
Viimased uudised
Eesti veised võivad taastatud pärandniitudel edasi süüa
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele