Euroopa Kohus otsustas eile, et maaelu
arengu toetuse saajate ringi piiramine raha nappuse tõttu on kooskõlas Euroopa
Liidu õigusega.
Antud eelotsus puudutab ühe Eesti põllumajandustootja ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti vahelist kohtuvaidlust seoses viimase eitava otsusega anda ettevõttele Euroopa Põllumajanduse Arendus- ja Tagatisfondist (EAGGF) keskkonnasõbraliku tootmise toetust, teatas põllumajandusministeerium.
Euroopa Kohus leidis, et kui toetuse andmiseks ei ole piisavalt raha, võib riik muuta maaelu arengu toetuse andmise tingimusi ning anda toetust üksnes sellistele ettevõtjatele, kellele on see toetus määratud juba varasemal aastal. Euroopa Kohus leidis, et sellega ei rikuta võrdse kohtlemise, õiguspärase ootuse ega proportsionaalsuse põhimõtteid.
Maaelu arengu toetuste hulka kuuluva keskkonnasõbraliku tootmise toetuse saaja võtab endale 5 aasta pikkuse kohustuse täita keskkonnasõbraliku tootmise nõudeid ning saab selle perioodi jooksul toetust täiendavate nõuete täitmisega kaasnevate lisakulude kompenseerimiseks.
Kui 2004. aastal avati taotlusvoor keskkonnasõbraliku tootmise toetuse taotlemiseks, siis esitati taotlusi kaks korda enam kui arengukavas oli kavandatud. Et kõik nõuetekohased taotlused rahuldati, siis järgnevatel aastatel ei olnud raha nappuse tõttu võimalik seda toetust kõigile uutele soovijatele anda. Üks toetust mittesaanud põllumajandustootja pöördus seepeale kaebusega kohtusse. Asja lahendamisel tekkis Riigikohtul kahtlus, kas toetuse saajate ringi selline piiramine on kooskõlas Euroopa Liidu õigusega ning esitas eelotsusetaotluse Euroopa Kohtule. Tegemist oli üldse esimese eelotsusetaotlusega, mille Eesti siseriiklik kohus Euroopa Kohtule esitas.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?