Põllumajandusminister kehtestas 40 uut
kalaliigi nimetust, mida seadustes eesti keeles välja polnud toodud. Seni võisid
kaupmehed neile kaladele ise nimed panna.
Põllumajandusministeeriumi kalamajandusosakonna peaspetsialisti Vahur Võreli sõnul on paljud kaubandusketid ja kalatoodete tootjad viimastel aastatel hakanud sisse tooma uusi eksootilisi kalaliike. "Et neil aga eesti keeles kindlaid nimesid ei olnud, siis võiks üks kalaliik kanda erinevates poodides erinevat nime," põhjendas ta.
Uuteks liikideks, millel nüüd ka eesti keeles ametlik nimi on, on näiteks sinihai (Prionace glacua), söödav rannakarp (Mytilus trossulus), punasõrgvähk (Cherax quadricarinatus) ja veel 37 erinevat liiki.
Lisaks uutele liiginimedele täpsustatakse määruses ka infot, mis kala jaemüügi korral märgistusele või etiketile peab olema kantud. Lisaks liigi eestikeelsele nimele peab lõpptarbijale äratoodud olema ka tootmismeetod ja püügipiirkond. Tootmismeetodi all mõistetakse Võreli sõnul seda, kas tegemist on kasvanduses toodetud, avamerest või siseveekogust püütud liigiga.
Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder allkirjastas määruse "Kalandustoodete liikide tootenimetuste loetelu ning kalandustoodete väikesed tootekogused" muutmise eelmisel nädalal.
Seotud lood
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.